Pył saharyjski nad Polską. Nadciąga też wyż Oliver, a z nim mróz i wysokie ciśnienie. Co to oznacza dla rolników i ich upraw?

Katarzyna Zawada
Pył saharyjski barwi niebo na mętny pomarańczowy kolor, a jego pozostałości widoczne są także na wsiach.
Pył saharyjski barwi niebo na mętny pomarańczowy kolor, a jego pozostałości widoczne są także na wsiach. Agata Wodzień-Nowak/Strefa Agro
Pył saharyjski to zjawisko widoczne nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Porywy wiatru, wywołane burzą Celia, pociągnęły za sobą pustynne zanieczyszczenia, które barwią niebo na złotawy odcień i pokrywają ulice, domy oraz auta. Aktualnie żywioł wędruje przez część naszego kraju. A to nie koniec zmian. Nadciąga wyż Oliver, który przyniesie ze sobą mróz i wysokie ciśnienie. Co to oznacza dla wiosennych upraw?

Pył saharyjski przemieszcza się przez Polskę

Pył saharyjski w pierwszej kolejności dotarł do wybrzeży Hiszpanii i stamtąd zaczął przemieszczać się w głąb Europy. 16 marca 2022 roku w godzinach wieczornych dotarł do Polski.

- Masy powietrza zawierające pył znad Sahary dotarły dziś na płd-zach krańce PL - poinformował w środę w godzinach wieczornych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na Twitterze.

Dalsze przemieszczanie się zjawiska może być widoczne na niebie, które zmieni kolor, a także w formie kurzu, który pokryje wolnostojące obiekty.

Pogoda nie będzie rozpieszczać. Przyjdzie też wyż Oliver

Jak przewidują prognozy pogody, to nie koniec zmian. W Polsce zamiast wiosennej pogody, przez kilka dni będzie odczuwać się skutki innego zjawiska - antycyklonu. Wyż Oliver da się wyczuć zwłaszcza w skokach ciśnienia. Najgorzej zniosą to mieszkańcy wschodniej i północnej części kraju.

- Najwyższe wartości ciśnienia atmosferycznego będą w najbliższych dniach utrzymywać się w północnej części kraju – szczególnie nad północno-wschodnią Polską i na wschodnich krańcach Podlasia, gdzie na pogodę silnie oddziaływał będzie wyż Oliwer znad zachodniej Rosji. Tam w piątkowym poranek prognozujemy około 1044 hPa – zakłada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zmiany pogody - skoki ciśnienia, mroźne noce. Czy to zaszkodzi rolnictwu?

Front, który utrzyma się nad Polską w najbliższych dniach przyniesie nie tylko wysokie ciśnienie, ale także spadki temperatur. O ile w dzień wskaźniki będą na plusie, o tyle noce przyniosą mróz, którego widzieć nie chcą zwłaszcza rolnicy. Najniższe wartości przewiduje się na południu kraju.

Niskie temperatury zawsze powodują niepokój wśród rolników i sadowników. Gdy rozpoczyna się przedwiośnie, wielu martwi się, czy nie powrócą siarczyste mrozy i nie zniszczą upraw. W końcu część roślin jest już posadzona, rozpoczęły się też prace polowe. W przypadku zbóż, na tym etapie, gdy opryski są już zrobione, wahania pogodowe nie powinny negatywnie wpłynąć na uprawy. Podobnie z innymi roślinami. Całe szczęście, skutki wyżu w postaci chłodniejszego powietrza nie utrzymają się długo, więc rolnictwo nie powinno być zagrożone.

Źródło: IMGW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro