Rabarbar urośnie w ogrodzie. Nie musisz go kupować, wyhoduj własny. Kiedy posadzić rabarbar i jak o niego zadbać, żeby mieć dobre plony?

Katarzyna Laszczak
Świeże łodygi rabarbaru, idealne na ciasto lub kompot, można mieć z własnego ogrodu.
Świeże łodygi rabarbaru, idealne na ciasto lub kompot, można mieć z własnego ogrodu. pixabay.com
Rabarbar to warzywo, bez którego trudno wyobrazić sobie późną wiosnę. Jego łodygi można zbierać od wiosny do lata i wykorzystać kulinarnie na różne sposoby. Przede wszystkim idealnie nadaje się do ciast, kompotów i innych przetworów. Tę roślinę warto posadzić w ogrodzie, bo jest nie tylko pożyteczna, ale też ładna. Jeśli jednak chcemy mieć udane zbiory rabarbaru, musimy zadbać o kilka rzeczy, począwszy od przygotowania ziemi. Podpowiadamy, jak uprawiać rabarbar w ogrodzie i co robić, żeby dobrze rósł przez lata.

Spis treści

Rabarbar, czyli rzewień

Rabarbar, znany również jako rzewień, przywędrował do Europy z Azji, gdzie rośnie w sporej liczbie gatunków. Niektóre mają właściwości zdrowotne (np. rabarbar dłoniasty), są także wykorzystywane kulinarnie. W polskiej uprawie najczęściej spotyka się rabarbar ogrodowy, kędzierzawy oraz ich krzyżówki. Występuje też sporo odmian, różniących się m.in. poziomem kwaśności oraz terminem zbioru. To idealne warzywo na pyszne ciasto, ale też kompot.

Jak rośnie rabarbar?

Rabarbar ma duże liście, wyrastające na długich i mocnych ogonkach. I to właśnie ogonki liściowe są jadalną częścią rabarbaru. Liście tworzą okazałą rozetę – może ona mieć ponad 1 m średnicy i tyle samo lub nawet więcej wysokości. Rabarbar tworzy też ciekawe kwiaty, jednak pędy kwiatowe warto usuwać, kiedy tylko pokażą się, bo ich rozwój osłabia roślinę. Rabarbar jest byliną, a jego naziemne części zanikają na zimę. To roślina wieloletnia, która może plonować nawet przez kilkanaście lat.

Uprawa rabarbaru. Podstawowe wymagania

Rabarbar należy do roślin, które są niezbyt wymagające, ale jeśli chcemy, żeby dobrze plonował, powinniśmy mu zapewnić jak najlepsze warunki. Najlepiej posadzić go w miejscu słonecznym lub tylko lekko ocienionym (wtedy łodygi będą najsmaczniejsze). Ważne jest przygotowanie ziemi pod jego uprawę. Trzeba ją przekopać głęboko z obornikiem i kompostem, a jeśli ziemia w ogrodzie jest kwaśna, to warto ją także zwapnować. Rabarbar powinno się uprawiać na podłożu o odczynie zbliżonym do obojętnego, bo dzięki temu gromadzi się w nim mniej niekorzystnych dla organizmu związków (kwas szczawiowy). Do lekkiego odkwaszenia ziemi można wykorzystać też popiół i mączkę bazaltową.

Nawożenie i podlewanie rabarbaru

Rabarbar lubi żyzną, próchniczą ziemię, która dobrze magazynuje wilgoć, ale nie jest mokra i ciężka. Takie warunki pomoże stworzyć kompost, którym warto ściółkować ziemię także podczas uprawy. Rabarbar nawozi się 3 razy w ciągu roku: wiosną, po zbiorach i jesienią – można stosować właśnie kompost lub suszony obornik (albo nawozy mineralne).

Choć rabarbar nie lubi mokrej i ciężkiej ziemi, to nie znosi też przesuszenia, dlatego jeśli nie pada, warto go podlewać. Szczególnie trzeba zadbać o to wiosną, jeśli jest sucha. Podłoże wokół rabarbaru warto wyściółkować.

Kiedy sadzić rabarbar i w jakiej rozstawie?

Rabarbar można sadzić w dwóch terminach:

  • wiosną (kwiecień-maj),
  • jesienią (wrzesień-październik).

Ponieważ to duża roślina, odległości między sadzonkami to 1x1 m. Taka rozstawa zapewni odpowiednie warunki rozwoju rabarbaru.

Rozmnażanie rabarbaru: rabarbar z sadzonek

Rabarbar można pozyskiwać na dwa sposoby, czyli przez podział tzw. karp (bryły korzeniowej) oraz z nasion. Ta pierwsza metoda jest bardziej polecana. W ten sposób można rabarbar rozmnożyć samodzielnie, karpy przeznaczone do sadzenia bywają też w sprzedaży. Trzeba jednak zwrócić uwagę, by były świeże i nieprzesuszone.

Jeśli samodzielnie chcemy rozmnożyć rabarbar, wiosną lub jesienią, jego korzenie należy wykopać i podzielić ostrym nożem lub szpadlem (miejsce cięcia można obsypać węglem aktywnym, który ograniczy ryzyko rozwoju chorób). Nowa sadzonka powinna mieć co najmniej jeden pąk i korzeń, lecz lepiej, by miała dwa lub trzy – taka roślina będzie mocniejsza i większa. Karpy pozostawiamy na kilka godzin, żeby lekko obeschły i sadzimy. Do podziału nadają się duże, kilkuletnie rabarbary.

Jak sadzić rabarbar?

Karpy rabarbaru sadzi się tak, aby pąk znalazł się kilka centymetrów pod ziemią, ale warto wykopać znacznie głębszy dołek (ok. 30 cm) i ziemię z niego przemieszać z kompostem. Po posadzeniu rabarbar podlewamy.

Odmładzanie rabarbaru

Co kilka lat (około siedem) rabarbar warto wykopać, podzielić bryłę korzeniową i posadzić ponownie. Taki zabieg odmładza roślinę, a przy okazji pozyskuje się sadzonki. Robi się to również jesienią lub wiosną.

Rabarbar z nasion

Rabarbar z nasion rozmnaża się gorzej, rośliny często też nie powtarzają też cech roślin matecznych, więc jeśli zależy nam na konkretnej odmianie, zdecydujmy się na posadzenie karp rabarbaru. Uprawę rabarbaru z nasion stosuje się raczej w profesjonalnych hodowlach, ale jeśli nam zależy – możemy też spróbować jej w ogrodzie. Nasiona rabarbaru sieje się wczesną jesienią lub wiosną, najlepiej w inspekcie lub na rozsadniku. Sadzonki z jesiennego siewu przesadza się na miejsce stałe wiosną następnego roku, a z wiosennego – jesienią.

Zbiór rabarbaru

Rabarbar zbiera się wiosną, do początku lata. Termin zbioru zależy od odmiany. Warto posadzić wczesną i późną, by mieć świeże, rabarbarowe łodygi przed dłuższy czas (od kwietnia do lipca). Aby rabarbar dobrze plonował i rósł przez lata, w pierwszym roku uprawy nie eksploatujmy go nadmiernie, tylko pozwólmy, aby roślina rozrosła się. W późniejszych latach nie zbierajmy wszystkich liści, bo są one też potrzebne roślinie. Za to pamiętajmy o usuwaniu pędów kwiatowych.

Uwaga: z rabarbaru jadamy tylko łodygi, a nie liście. W większych ilościach są one szkodliwe, ale można je wykorzystać w ogrodzie.

Dowiedz się więcej: Jak wykorzystać liście rabarbaru w ogrodzie i domu

Odmiany rabarbaru

Odmiany rabarbaru różnią się wielkością, smakiem i okresem wegetacji. Do popularnych odmian należy np. rabarbar Malinowy, należący do odmian późnych, natomiast do odmian wczesnych należy np. rabarbar Wiśniowy, Lider, Queen Wiktoria (ta ostatnia odmiana ma zielone ogonki liściowe).

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro