Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. W czym pomoże więcej klastrów energii?

Justyna Madan
Opracowanie:
Nowe przepisy mają doprowadzić do zwiększenia roli odnawialnych źródeł energii w ciepłownictwie i chłodnictwie, zintensyfikowany ma być rozwój morskich farm wiatrowych.
Nowe przepisy mają doprowadzić do zwiększenia roli odnawialnych źródeł energii w ciepłownictwie i chłodnictwie, zintensyfikowany ma być rozwój morskich farm wiatrowych. Unsplash.com
Na rynku aktualnie działa ok. 66 klastrów energii. Zakłada się, że dzięki nowym rozwiązaniom, do 2029 r. powstanie w Polsce ok. 300 takich podmiotów – podano w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu, na którym przyjęto projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Co zmieni większa liczba klastrów?

Jak podkreślono w komunikacie, projekt przewiduje rozwiązania, które mają na celu dalsze zwiększanie udziału źródeł odnawialnych w krajowym zużyciu energii. Nowe przepisy dostosują także polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o promowanie stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

Będą usprawnienia dla klastrów energii

Jednym z najważniejszych rozwiązań ma być wprowadzenie usprawnienia dla klastrów energii, czyli porozumień działających lokalnie podmiotów, które organizują się, aby dla dobra członków swej społeczności wytwarzać, dystrybuować i magazynować energię elektryczną na własne potrzeby.

Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebie zapewnienia przejrzystych zasad współpracy w ramach klastrów energii, obejmujących usprawnienia administracyjno-prawne i dedykowany system wsparcia – wskazano w komunikacie.

Według rządu nowe przepisy zachęcą inwestorów do podejmowania decyzji związanych z budową instalacji do wytwarzania biometanu. Dotyczy to także rozbudowy oraz przebudowy istniejących sieci gazowych pod kątem umożliwienia zatłaczania biometanu.

Jak wyjaśniono, wytwórcy biometanu z biogazu lub biogazu rolniczego będą mogli prowadzić w tym zakresie działalność gospodarczą i korzystać z systemu wsparcia określonego w ustawie.

Zmiany w ciepłownictwie i chłodnictwie

Nowe przepisy mają ponadto doprowadzić do zwiększenia roli odnawialnych źródeł energii w ciepłownictwie i chłodnictwie, m.in. poprzez doprecyzowanie przepisów dotyczących pierwszeństwa zakupu ciepła ze źródeł odnawialnych i instalacji termicznego przekształcania odpadów, a także ciepła odpadowego.

Dodatkowo zostanie też wprowadzona możliwość wydawania i rozliczania gwarancji pochodzenia ciepła i chłodu z OZE, w celu wypromowania i zainteresowania ekologicznymi sposobami wytwarzania ciepła.

Dzięki noweli ma być zintensyfikowany rozwój morskich farm wiatrowych i zaproponowane zostanie zwiększenie wolumenów aukcyjnych z 5 do 12 GW w latach 2025-2031.

Na podstawie nowych rozwiązań prawnych ma zostać utworzony Krajowy Punkt Kontaktowy OZE dla inwestorów. Dzięki temu rozwiązaniu inwestorzy będą mogli łatwiej uzyskać informacje o wydawaniu pozwoleń i procedurach administracyjnych, które związane są z inwestycjami w odnawialne źródła energii.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Ohm
A co z magazynowaniem energii? OZE musi mieć swoją odrębną sieć, do której będą zbierali prąd z różnych fotowoltaik, wiatraków i magazynowali. Czy w el. szczyt.-pompowych czy innych to już ich problem. Sprzedaż dla sieci tej energii już na warunkach rynkowych. Dlaczego mamy się męczyć z podnoszeniem napięcia i uszkodzeniach odbiorników w domach?. Koniec tej wolnej amerykanki. Samochody elektryczne pobierają duże moce , więc ekologia to wymysł nie znających Prawa Ohma .
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro