Spis treści
Wielka woda niszczy gospodarstwa
Południe kraju zmaga się z powodzią. Wiele wsi, osiedli mieszkalnych zostało zniszczonych, w dalszych dniach wciąż mogą wylewać rzeki. Rolnicy pomagają sobie w potrzebie, ale tam, gdzie zalecana jest ewakuacja, nie ma możliwości działania na własną rękę. Oprócz zabezpieczania swojego dobytku na czas nadchodzącej fali wielkiej wody, trzeba też pomyśleć o tych, którzy nie mogą się obronić.
Czytaj więcej: Potrzebne baloty z sianokiszonką. Rolnicy pomagają sobie w czasie powodzi
Większość gospodarstw z wyprzedzeniem ratuje to, co może. Organizują transporty sprzętu, zboża, nawozów, a także zwierząt hodowlanych. Kancelaria Premiera podała, że wszelkie kroki powinno się podjąć wcześniej.
Narażeni na powódź otrzymują alert RCB o nadchodzącym zagrożeniu, to moment, aby przygotować siebie, najbliższych i dobytek na żywioł.
Jak zadbać o zwierzęta w czasie powodzi?
Oto kilka zasad, jakie należy wprowadzić w życie, aby uratować bydło lub trzodę przed powodzią:
- przygotuj zwierzęta hodowlane do ewakuacji,
- zabezpiecz paszę i przenieś ją w bezpieczne miejsce,
- ewakuuj zwierzęta zaraz po ogłoszeniu alarmu.
Warto też pomyśleć o zapasach wody i jak najmniej narażać hodowlę na stres.
Twoje zwierzęta liczą na Ciebie, informuje KPRM.
W walkę z żywiołem zaangażowane są m.in. władze państwowe, samorządowcy, strażacy, żołnierze i policjanci. Rząd mobilizuje też śmigłowce.
Zagrożenie epidemiologiczne w związku z powodzią
Służby weterynaryjne publikują komunikat interdyscyplinarny w sprawie zagrożenia epidemiologicznego związanego z powodzią.
Główny Inspektorat Weterynarii poszerza podane wyżej zalecenia o kluczowe informacje dla opiekunów zwierząt. Dotyczy to zarówno zwierząt domowych, jak i gospodarskich. Oto kilka z nich:
- należy bezwzględnie unikać dopuszczania zwierząt do picia wody powodziowej,
- zwierzęta nie powinny kąpać się w wodach powodziowych,
- zwierzęta nie powinny wchodzić w kontakt z padliną niesioną wodą,
- lepiej ograniczyć spacery w pobliżu terenów dotkniętych powodzią,
- wcześniej należy przygotować sprzęt do ewakuacji, np. smycz lub transporter.
Nasze obserwacje oraz wcześniejsze doświadczenia związane z kryzysami powodziowymi, m.in. w Grecji, wskazują na liczne przypadki niebezpiecznych zachowań, w tym spacerów z psami i kąpieli nad rzekami objętymi powodzią. Szczególnej uwagi wymaga też trudna sytuacja zwierząt w schroniskach, które często usytuowane są w miejscach o niskim priorytecie, w związku z czym mogą być narażone na oddziaływanie powodzi, podsumowuje GIW.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!