Spis treści
Tekstylia, które można poddać recyklingowi, zazwyczaj pochodzą ze źródeł pokonsumenckich lub przedkonsumenckich. Tekstylia pokonsumenckie obejmują odzież, tapicerkę samochodową, ręczniki, pościel, torebki. Tekstylia przedkonsumpcyjne są produktami ubocznymi wytwarzania przędzy i tkanin.
Nie musisz iść bezpośrednio do zakładu recyklingu tekstyliów, aby dać drugie życie swoim starym tkaninom. Jeśli Twoje tekstylia są w dobrym stanie, możesz je odsprzedać lub przekazać. Jeśli nie nadają się do użytku, przekaż je osobie zajmującej się recyklingiem, która może rozbić je na włókna, aby stworzyć „nowy” przedmiot lub zrób coś nowego samodzielnie.
Co można zrobić ze starymi ubraniami?
- Odsprzedać – jeśli Twoje ubrania są w dobrym stanie, możesz odsprzedać je w sklepach z używanymi rzeczami, lub w aplikacji przeznaczonej do tego celu, np. Vinted. Większość odpadów tekstylnych to odzież, którą coraz łatwiej jest odsprzedać wraz ze wzrostem popularności mody z drugiej ręki.
- Oddać - Wiele organizacji non-profit ma programy darowizn tekstylnych, które przyjmą używane (ale nadal nadające się do użytku) tekstylia. Stare koce (ale wciąż w dobrym stanie) chętnie przyjmą schroniska dla zwierząt, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
- Zwrócić - Niektóre marki, takie jak Nike i Patagonia, prowadzą programy odbioru, które umożliwiają klientom wysyłanie używanych tekstyliów tej marki do recyklingu lub odsprzedaży, w zależności od jakości.
Recykling tekstyliów
Jeśli chodzi o segregację śmieci, stare ubrania - niezależnie od tego, czy wykonane są z tkanin naturalnych czy sztucznych – wyrzuca się do kosza z odpadami zmieszanymi. Wszystko jednak zależy od konkretnych gmin i firm, które zajmują się wywozem śmieci. Może być tak, że ubrania wrzuca się do oddzielnego worka i oddaje razem z materiałami sztucznymi i metalami. Można je również oddać do najbliższego PSZOKu.
Istnieje wiele sposobów ponownego wykorzystania starych tekstyliów, aby samemu nadać im drugie życie. Warto najpierw spróbować samodzielnie wyczarować coś nowego, zanim oddamy ubrania do recyklingu.
Oto kilka pomysłów na to, jak można wykorzystać stare ubrania:
- zamień stare dżinsy w dżinsową opaskę,
- uszyj poszewkę na pościel lub koc z kawałków ubrań,
- wytnij kawałki bawełnianych koszulek i używaj ich jak płatki kosmetyczne do demakijażu, z tym że te będą wielokrotnego użytku,
- ubrania z grubszego materiału będą idealną podstawą do uszycia ciekawych misiów i lalek dla dzieci,
- resztki ubrań będą bazą do uszycia ładnego paska,
- ze starego t-shirta można zrobić ciekawy i oryginalny naszyjnik czy bransoletkę,
- ścinki tkanin będą idealną bazą na uszycie poręcznej torby na zakupy.
Odpady tekstylne a środowisko
Tylko w Unii Europejskiej i USA produkuje się rocznie 90 mln ton tekstyliów, z czego 20 mln ton trafia co roku na wysypiska lub do spalarni. Co ciekawe, 95 proc. wyrzucanych ubrań można przetwarzać.
Z informacji Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu wynika, że w Polsce powstaje ok. 2,5 miliona ton odpadów tekstylnych. Najczęściej są nimi ubrania, ale również zasłony, pościel, ręczniki i firany, które często zalegają w naszych piwnicach i szafach.
Według Europejskiej Agencji Środowiska produkcja ubrań, obuwia i domowych tekstyliów powoduje emisje 654 kg ekwiwalentu CO2 na mieszkańca UE, czyniąc tekstylia piątym największym źródłem emisji CO2 powiązanym z prywatną konsumpcją. 75 proc. tych emisji miało miejsce poza granicami UE. W innym raporcie Agencja wylicza, że wyprodukowanie tony tekstyliów generuje ok. 15-35 ton ekwiwalentu CO2.
Recykling tekstyliów jest niezwykle ważny dla zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenia ilości zanieczyszczeń i odpadów w środowisku. Zacznij od zakupowych wyborów z głową. Rozważ zrównoważone alternatywy, tekstylia wysokiej jakości, które będą służyć przez lata, a nie miesiące. Nadaj priorytet firmom, które używają zrównoważonych materiałów, takich jak bawełna organiczna lub bawełna z recyklingu. Jeśli to możliwe, napraw wszelkie uszkodzenia tekstyliów, zamiast wymieniać je na nowe, i rozważ zakupy z drugiej ręki.

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?