Rekordowe plony buraków cukrowych. To przełoży się na produkcję cukru, będzie go więcej. Startuje kampania cukrownicza 2022/2023

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Plony buraka idą na rekord?
Plony buraka idą na rekord? pixabay.com/AlkeMade
Kilka dni temu rozpalono piec wapienny w malborskiej cukrowni, trwają także prace cukrowni w Dobrzelinie i Kruszwicy. To oznacza, że kampania cukrownicza 2022/2023 w Krajowej Grupie Spożywczej S.A. oficjalnie wystartowała. Jak wynika z prognoz, tegoroczny plon buraków cukrowych, jak również sama produkcja cukru, mogą być rekordowe.

Kampania cukrownicza w KSC rozpoczęła się 6 września wraz z rozpaleniem pieca w pierwszej z cukrowni. W Malborku pojawili się dyrektor cukrowni Mariusz Kaźmierczak, prezes Krajowej Grupy Spożywczej Jan Wernicki, członkowie zarządu, posłowie, a także przedstawiciele kościoła, samorządu oraz służb.

Plony buraka cukrowego wpływają na terminy rozpoczęcia kampanii. W Malborku już pracują

Według prognoz, długość kampanii w Cukrowni Malbork przewidziano na 108 dni, będzie to jedna z najdłuższych w historii obiektu, a trochę ich już było. Cukrownia Malbork działa bowiem od 1882 roku, rok 2022/2023 przynosi 141. kampanię. W tym czasie w planach jest przerobienie ok. 1 mln ton buraków cukrowych.

- Rozpoczęcie kampanii w poszczególnych cukrowniach zaplanowano uwzględniając jednocześnie aktualne prognozy plonów, tak, aby uzyskać jak najlepsze wyniki polowe i podczas produkcji – zapowiada „Polski Cukier”.

Kiedy wystartują kampanie cukrownicze? Oto terminarz

Kampanie rozpoczęły się w Cukrowni Dobrzelin, Cukrowni Kruszwica i Cukrowni Malbork. Terminy rozpoczęcia pozostałych produkcji w ramach kampanii cukrowniczej 2022/2023 w Krajowej Grupie Spożywczej S.A. dla poszczególnych cukrowni przedstawiają się następująco:

  • Cukrownia Kluczewo - 21 września,
  • Cukrownia Nakło - 22 września,
  • Cukrownia Krasnystaw - 5 października,
  • Cukrownia Werbkowice - 8 października.

Będzie więcej cukru? Kampania cukrownicza może być rekordowa

Jak zapowiada Krajowa Spółka Cukrowa, najdłuższa kampania będzie trwała 118 dni w Dobrzelinie. Ogólna średnia długość całej kampanii wyniesie 101 dni.

- Prognozujemy, że cukrownie należące do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. przerobią w kampanii 2022/2023 ok. 6,2 mln ton surowca, a planowana produkcja cukru może wynieść ponad 930 tys. ton – czytamy w zapowiedzi.

Ilość zapowiadanego surowca skupionego od rolników robi wrażenie, zwłaszcza że plony w tym roku mają być dobre. Co to oznacza w praktyce? Jeśli rzeczywiście cukrownie przerobią tyle buraków cukrowych, dotychczasowy rekord produkcji cukru w firmie zostanie pobity.

Źródło: KSC

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera