Renty rolnicze. Zmiany w dobie koronawirusa. To warto wiedzieć

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Józefa Spychała z bydgoskiego oddziału KRUS
Józefa Spychała z bydgoskiego oddziału KRUS Lucyna Talaśka-Klich
Udostępnij:
Józefa Spychała, kierownik Wydziału Świadczeń w bydgoskim oddziale KRUS odpowiada na pytanie Czytelnika: - Czy to prawda, że renty rolnicze będą wypłacane dłużej i nie trzeba starać się o decyzje? Czy tak będzie do końca tego roku?

Józefa Spychała, kierownik Wydziału Świadczeń w bydgoskim oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wyjaśnia:

- Zgodnie z art. 15 zc ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.) orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy,wydane na czas określony na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2020 r. poz. 174), którego ważność upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, zachowuje ważność przez okres kolejnych 3 miesięcy od dnia upływu terminu jego ważności, w przypadku złożenia wniosku o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres przed upływem terminu ważności tego orzeczenia.

To Cię może też zainteresować

W związku z powyższym prawo do świadczeń uzależnionych od stwierdzenia całkowitej niezdolności do pracy ulega wydłużeniu do końca miesiąca kalendarzowego, w którym upłynie wydłużony, termin ważności tego orzeczenia, bez konieczności wydania w tej sprawie decyzji.

KRUS przedłuży o trzy miesiące, od daty wstrzymania, wypłatę renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli termin ważności orzeczenia, na podstawie którego przyznano rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, upłynął w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, albo przed wejściem w życie ustawy zmieniającej, tj. przed dniem 31 marca 2020 r., pod warunkiem, że wniosek o ustalenie uprawnień na dalszy okres złożony został lub zostanie przed upływem terminu ważności orzeczenia i nowe orzeczenie w sprawie nie zostało wydane.

To Cię może też zainteresować

Przykładowo - całkowita niezdolność do pracy orzeczona została do marca 2020 r. Wniosek o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres złożono 24 marca 2020 r. Okres ważności orzeczenia ulega przedłużeniu o trzy miesiące, tj. do czerwca 2020 r. KRUS będzie wypłacał rentę rolniczą do 30 czerwca 2020 r. Natomiast  wniosek o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres złożony w dniu 1 kwietnia 2020 r., tj. po upływie ważności tego orzeczenia, nie spowoduje przedłużenia wypłaty renty rolniczej o trzy miesiące. Wypłatę renty rolniczej będzie można wznowić dopiero po wydaniu prawomocnego orzeczenia.

Rada Ministrów może, w celu przeciwdziałania COVID-19, w drodze rozporządzenia, określić dłuższy okres ważności orzeczenia niż trzy miesiące, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: Renty rolnicze. Zmiany w dobie koronawirusa. To warto wiedzieć - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie