Retencjonowanie wód na łąkach ze szkodą dla rolnictwa. Zalane rośliny bez dostępu powietrza zgniją. KRIR przedstawia wnioski

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
- Długość zalania trwającego 12 dni lub dłużej, przyniesie duże straty nie tylko rolnicze, ale także środowiskowe - przekonuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.
- Długość zalania trwającego 12 dni lub dłużej, przyniesie duże straty nie tylko rolnicze, ale także środowiskowe - przekonuje Krajowa Rada Izb Rolniczych. pixabay.com/askridShoCk/zdjęcie ilustracyjne
Krajowa Rada Izb Rolniczych przedstawiła uwagi do projektu rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie przyznawania pomocy w ramach działania PROW. Oprócz pozytywnych zmian, izby wskazują na kontrowersje wokół pakietu retencjonowania wód.

Wnioski przedstawione przez KRIR dotyczą projektu rozporządzenia ministra rolnictwa zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Retencjonowanie wód wg przepisów zaszkodzi roślinom

Wątpliwości budzą zasady, na jakich planuje się wprowadzenie pakietu „Retencjonowanie wody” w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego. Przepisy zakładają dofinansowanie obszarów trwałych użytków zielonych (objętych pakietem działania), na których rolnicy zatrzymają wodę przez co najmniej 12 dni następujących po siebie, w okresie od 1 maja do 30 września.

- Warunkiem otrzymania płatności jest między innymi wysycenie profilu glebowego wodą na poziomie przynajmniej 80 proc.. Długość zalania trwającego 12 dni lub dłużej, przyniesie duże straty nie tylko rolnicze, ale także środowiskowe. Zalane, przez co najmniej 12 dni, w pełni sezonu wegetacyjnego rośliny, bez dostępu powietrza zgniją, a rozkładające się ich szczątki zdegradują dany obszar łąki lub użytku przyrodniczego – wskazuje KRIR.

Jak zaznacza Rada, działanie przyniesie szkody ekonomiczne i przyrodnicze. Po zalaniu, gleba będzie potrzebować wiele czasu by wrócić do pierwotnego stanu i aktywności.

To też może Cię zainteresować

Pozytywne strony rozporządzenia

O ile punkt o retencjonowaniu wód uznany został za kontrowersyjny, o tyle większość zmian w projekcie samorząd rolniczy określił jako pozytywne. Wśród nich są:

  • umożliwienie podejmowania zobowiązań w ramach wariantów dot. ochrony siedlisk lęgowych ptaków na całym obszarze Natura 2000,
  • objęcie dodatkowych dwóch ras owiec w ramach pakietu „Zachowanie zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie”,
  • dopuszczenie mulczowania międzyplonów w ramach pakietów „Rolnictwo zrównoważone” oraz „Ochrona gleb i wód”
  • oraz wprowadzenie w ramach „Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego” nowego pakietu „Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk”.

- Proponujemy jednak nie uzależnianie ww. pomocy od posiadania zwierząt – dodaje KRIR.

Źródło: KRIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro