RHD. Rolnik może nas nakarmić tym, co sam przygotował we własnym gospodarstwie

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Piotr Urtnowski w sklepie w Świeciu sprzedaje m.in. ser spod Czarcich Gór
Piotr Urtnowski w sklepie w Świeciu sprzedaje m.in. ser spod Czarcich Gór Lucyna Talaśka-Klich
Rolniczy handel detaliczny (RHD) pozwala dorobić do budżetu gospodarstwa. Zyskują na tym nie tylko rolnicy, ale także konsumenci.

- Rolniczy handel detaliczny pozwala na pominięcie pośredników (dzięki czemu nie tracimy pieniędzy) i zbudowanie dobrych relacji z konsumentami - mówi Piotr Urtnowski z Ostrowa Świeckiego (pow. chełmiński), który prowadzi niewielkie rodzinne gospodarstwo „Spod Czarcich Gór”.

Bezcenny kontakt z kupującym

Ten młody doktor nauk rolniczych (doktorat z genetyki) zajmuje się hodowlą bydła mlecznego. Z mleka tych zwierząt od kilku lat powstają masło i sery podpuszczkowe tzw. świeżaki, sery twarogowe i smażone. Serowarem jest Danuta Urtnowska (mama), zaś pan Piotr i jego siostra Joanna w Świeciu prowadzą sklep, w którym można kupić nie tylko wyroby pochodzące z ich gospodarstwa, ale i od wielu innych lokalnych producentów.

To Cię może też zainteresować

Piotr Urtnowski dodaje, że taki bezpośredni kontakt z kupującym jest bezcenny. Bo spotykając się z nim twarzą w twarz można poznać jego opinie i oczekiwania. Konsumenci także sporo zyskują, bo mogą kupić produkty wysokiej jakości, powstałe często w oparciu o tradycyjne receptury, bez chemicznych dodatków, polepszaczy smaku i zapachu, oraz tańszych zamienników.

Pomoc na małe przetwórstwo

Zainteresowanie RHD rośnie. Coraz więcej kujawsko-pomorskich gospodarzy zamierza skorzystać z pomocy na tzw. małe przetwórstwo.

O wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą ubiegać się rolnicy i ich małżonkowie, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego. Wnioski w tej sprawie można składać do 20 grudnia 2019 r.
Wsparcie jest przyznawane w formie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację inwestycji - podaje ARiMR. Maksymalna kwota pomocy wynosi 100 tys. zł.

To Cię może też zainteresować

Agencja podkreśla, że do prowadzenia rolniczego handlu detalicznego nie jest wymagane uzyskanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Rolników zajmujących się RHD będzie można spotkać podczas bydgoskich Targów „Nasze Dobre ‘19” - Smaki Kujaw i Pomorza, które odbędą się już 8 grudnia (w godz. 11 – 19) w hali sportowo-widowiskowej Łuczniczka.

_____________________
Agro Pomorska odcinek 82

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: RHD. Rolnik może nas nakarmić tym, co sam przygotował we własnym gospodarstwie - Gazeta Pomorska