Rodzaje makaronu. Czy wiesz, co kryje się za nazwą penne lub fusilli? Kształt i rozmiar mają znaczenie

Katarzyna Zawada
Makaron to jeden z podstawowych produktów, używanych przez nas w kuchni. Może mieć jednak różny skład, kształt i zastosowanie.
Makaron to jeden z podstawowych produktów, używanych przez nas w kuchni. Może mieć jednak różny skład, kształt i zastosowanie. pixabay.com/beemde
Pszenny, razowy, sojowy, z soczewicy – do wyboru, do koloru. Na sklepowych półkach spotkamy różne rodzaju makaronu, nawet dla wegan i wegetarian, najczęściej jednak wybieramy ten pszenny. Zawartość paczek różni się między sobą kształtem, a także… zastosowaniem. Czy wiesz, do czego użyć łazanek, a do czego kokardek?

Spis treści

Makaron ma różne odpowiedniki

Świat makaronu jest dość rozległy i w zależności od potrawy, jaką chcemy przyrządzić, wybieramy odpowiedni rodzaj. Do dań azjatyckich sprawdzi się ten ryżowy, w klasycznej kuchni polskiej lub włoskiej (jako pasta) królują makarony zbożowe. Bazą wyjściową są mąka i woda, niekiedy dodaje się jaja, ale wtedy mówimy już o makaronie jajecznym. Weganie też mają swój odpowiednik, wybierają makaron z soczewicy lub zielonego groszku.

Jak powstaje makaron?

Makaron pszenny najczęściej powstaje z rozdrobnionej pszenicy durum, czyli semoliny. Na dalszym etapie formowany jest w odpowiedni kształt i suszony. Do sklepów trafia jako półprodukt, czyli wymaga obróbki cieplnej. Podobnie robiąc domowy makaron, musimy go potem ugotować. W wielu krajach to właśnie ten typ makaronu najczęściej trafia na talerze. Makaron można podzielić ze względu na kształt, rozmiar i zastosowanie.

To, jaką formę ma makaron, wpływa na danie. Jedne idealnie komponują się z sosami, niektóre są bazą zapiekanek i sałatek. Nie zabraknie też makaronu idealnego do zupy. Rodzaje makaronu większości z nas kojarzą się z Włochami.

Rodzaje makaronu. Znasz je wszystkie?

Oto najbardziej znane rodzaje makaronu:

  • spaghetti – długie, grube nitki, idealne do sosów, mięs, ryb i owoców morza;
  • lasagne – prostokątne płaty, które sprawdzą się przy popularnej zapiekance mięsnej, zwanej właśnie lasagne;
  • świderki (fusilli) – zakręcone, w mniejszej lub większej wersji, można ich użyć do sosów, zup lub zapiekanek;
  • łazanki (quadretti) – istotne dla kuchni polskiej, często łączone z kapustą lub grzybami;
  • kokardki (farfalle) – uwielbiane przez dzieci ze względu na kształt kokardek, można je dodać do sałatek;
  • ravioli – uwielbiane we Włoszech, przypominają pierożki, które kryją w sobie wybrane nadzienie;
  • wstążki (tagliatelle) – podobne do spaghetti, jednak ich kształt jest płaski, doskonale pasują do gęstych sosów;
  • wstążki (pappardelle) – szersza wersja tagliatelle, podobnie sprawdzą się przy ciężkich sosach, np. serowym lub grzybowym;
  • rurki (penne) – zwane też piórami, łączone z sosami ze względu na otwarty kształt, który ułatwia obleganie makaronu danym smakiem, grubsze rurki figurują pod nazwą cannelloni;
  • muszle (conchiglioni) – dostępny w formie dużych muszli lub małych muszelek, pierwsze nadają się do faszerowania, drugie mogą z powodzeniem zastąpić nitki lub świderki w zupie.

W sprzedaży dostępne są również inne rodzaje, jak kolanka, nitki, krajanki, kółeczka, uszka i gniazda. Stanowią doskonały dodatek do zup i sałatek.

Podane zastosowania są przykładowe, każdy domowy kucharz najlepiej wie, co tolerują jego kubki smakowe i wybrany makaron łączy z tym, co sam lubi lub co kochają jego najbliżsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro