Rolnictwo ekologiczne na Podkarpaciu

Ula Sobol
Maria Fajger, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o gospodarstwach ekologicznych na Podkarpaciu
Maria Fajger, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o gospodarstwach ekologicznych na Podkarpaciu Bartosz Frydrych
Udostępnij:
Rozmowa z Marią Fajger, prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o gospodarstwach ekologicznych na Podkarpaciu.

Czym charakteryzuje się rolnictwo ekologiczne?

Rolnictwo ekologiczne to taka metoda produkcji i taki sposób gospodarowania w gospodarstwach rolnych, który bazuje na podstawowych zasadach, które są związane z działaniem rolniczym. W gospodarstwach ekologicznych całkowicie odchodzi się od chemicznych środków ochrony i od nawozów sztucznych. Natomiast poszukuje się takich rozwiązań, które wynikają z agrotechniki, nawożenia nawozami naturalnymi i ochrony roślin preparatami naturalnymi, a więc idzie się w tym kierunku, aby nie było pozostałości środków chemicznych w produktach. Przez to te produkty są smakowo lepsze i mają większą wartość odżywczą.

Jak wielu rolników z Podkarpacia decyduje się na takie rolnictwo?

Rolnictwo ekologiczne na Podkarpaciu rozwija się dość dobrze, aczkolwiek nie jest to taki rozwój, który moglibyśmy uznać za satysfakcjonujący. Najczęściej gospodarstwa podkarpackie są małe i muszą poszukiwać takiej oferty, która da unikatowy produkt wysokiej jakości. To dopiero może pokazywać, że idziemy w kierunku rolnictwa ekologicznego. To rolnictwo, które wymaga wielkiej wiedzy, dużych umiejętności i wielkiej staranności. To jest zdecydowanie wyższa półka wiedzy rolniczej, niż powiedziałabym rolnictwo tradycyjne czy konwencjonalne, które opiera się na środkach ochrony roślin, środkach chemicznych i nawozach sztucznych.

Popularność rolnictwa ekologicznego to moda czy konieczność?

Jest grupa ludzi, którzy mają większą świadomość ekologiczną i oni poszukują takiego właśnie produktu. Staranniej dobierają to, czym będą karmić siebie i swoje dzieci.

Czy produkty ekologiczne są w jakiś sposób kontrolowane?

Tak. Jest cały system kontroli i certyfikacji. Każde gospodarstwo, które chce wejść w obszar rolnictwa ekologicznego, najpierw deklaruje, że będzie przestawiało swoją produkcję z konwencjonalnej na ekologiczną i wtedy musi poddać się kontroli - w ciągu roku jest to minimum jedna kontrola.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Rolnictwo ekologiczne na Podkarpaciu - Nowiny

Więcej informacji na stronie głównej Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie