Rolnictwo w Polsce musi postawić na modernizację. Płace naszego rolnika jednymi z niższych w UE

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Polska, jeśli chce konkurować z państwami Unii Europejskiej, musi postawić na modernizację sektora rolniczego.
Polska, jeśli chce konkurować z państwami Unii Europejskiej, musi postawić na modernizację sektora rolniczego. Michał Okla/Gazeta Krakowska
Ponad milion polskich gospodarstw rolnych, które ogółem użytkują 40 proc. gruntów, nie zapewnia dochodów zaspokajających potrzeb rolniczych rodzin – wynika z raportu Warsaw Enterprise Institute. Mimo przemian i modernizacji niektórych stref, poziom ekologizacji upraw wciąż odbiega od europejskiego.

Według raportu „Polskie rolnictwo w przededniu rewolucyjnych zmian. Zadania dla sektora publicznego”, w Polsce ukształtowała się grupa gospodarstw o areale powyżej 15 ha, co daje ok. 16 proc. ogółu i gospodarowanie 60 proc. gruntów ornych. Właścicielami są młodzi, pełni wiedzy i chęci modernizacji rolnicy. Niestety, system dopłat oraz restrykcje nie do końca pozwalają rozwinąć skrzydła, wręcz przeciwnie – spowalniają przemiany.

Polskie rolnictwo nie jest opłacalne?

Efektem jest wspomniany brak dochodów. Ponad 1,2 mln gospodarstw nie ma z rolnictwa wystarczającego źródła utrzymania, a ich kapitał nie rokuje by móc inwestować w przyszłość.

- Stawia to polskie rolnictwo w trudnej sytuacji, zwłaszcza w związku z zapowiedzianymi zmianami we Wspólnej Polityce Rolnej (Europejski Zielony Ład), które wymuszą większą ekologizację upraw rolniczych, co wiązać się musi z kapitałochłonnymi zmianami technologicznymi – czytamy w raporcie Marka Budzisza.

To też może Cię zainteresować

Jak dorównać Europie?

Polska, aby dorównać sąsiadom, musi zmodernizować politykę rolną. Rolnicy powinni konkurować z producentami z krajów członkowskich UE, zwłaszcza, że zasoby agro są ogromne. W ubiegłych latach liczba upraw ekologicznych w Polsce zmniejszyła się. Budżet domowy Polaków również nie jest na tyle duży, aby móc inwestować w jakość produktów. Przekłada to się na spadek konkurencyjności sektora przetwórczego.

Konkurencja w UE

Polacy, biorąc pod uwagę rozwój ekologiczny i postępowy, na tle innych państw wypadają słabo. Wzrost produktywności i eksportu zaobserwowano m.in. na Ukrainie, która postawiła na wielkie kombinaty rolne.

- Musimy dążyć do wzrostu tempa powiększania gospodarstw rozwojowych i ekonomicznego wzmocnienia tych rolników, których w skali kraju jest zapewne ok. 300 tys., którzy muszą być zdolni konkurować z producentami z innych krajów Unii Europejskiej. To przede wszystkim do nich powinny być adresowane programy pomocowe związane z rolnictwem. Pozostałe, karłowate i nierozwojowe gospodarstwa rolne funkcjonujące na polskiej wsi muszą zostać objęte programami o charakterze socjalnym – informuje WEI.

Źródło: Warsaw Enterprise Institute

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro