Rolnictwo w Polsce musi postawić na modernizację. Płace naszego rolnika jednymi z niższych w UE

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Polska, jeśli chce konkurować z państwami Unii Europejskiej, musi postawić na modernizację sektora rolniczego.
Polska, jeśli chce konkurować z państwami Unii Europejskiej, musi postawić na modernizację sektora rolniczego. Michał Okla/Gazeta Krakowska
Ponad milion polskich gospodarstw rolnych, które ogółem użytkują 40 proc. gruntów, nie zapewnia dochodów zaspokajających potrzeb rolniczych rodzin – wynika z raportu Warsaw Enterprise Institute. Mimo przemian i modernizacji niektórych stref, poziom ekologizacji upraw wciąż odbiega od europejskiego.

Według raportu „Polskie rolnictwo w przededniu rewolucyjnych zmian. Zadania dla sektora publicznego”, w Polsce ukształtowała się grupa gospodarstw o areale powyżej 15 ha, co daje ok. 16 proc. ogółu i gospodarowanie 60 proc. gruntów ornych. Właścicielami są młodzi, pełni wiedzy i chęci modernizacji rolnicy. Niestety, system dopłat oraz restrykcje nie do końca pozwalają rozwinąć skrzydła, wręcz przeciwnie – spowalniają przemiany.

Polskie rolnictwo nie jest opłacalne?

Efektem jest wspomniany brak dochodów. Ponad 1,2 mln gospodarstw nie ma z rolnictwa wystarczającego źródła utrzymania, a ich kapitał nie rokuje by móc inwestować w przyszłość.

- Stawia to polskie rolnictwo w trudnej sytuacji, zwłaszcza w związku z zapowiedzianymi zmianami we Wspólnej Polityce Rolnej (Europejski Zielony Ład), które wymuszą większą ekologizację upraw rolniczych, co wiązać się musi z kapitałochłonnymi zmianami technologicznymi – czytamy w raporcie Marka Budzisza.

To też może Cię zainteresować

Jak dorównać Europie?

Polska, aby dorównać sąsiadom, musi zmodernizować politykę rolną. Rolnicy powinni konkurować z producentami z krajów członkowskich UE, zwłaszcza, że zasoby agro są ogromne. W ubiegłych latach liczba upraw ekologicznych w Polsce zmniejszyła się. Budżet domowy Polaków również nie jest na tyle duży, aby móc inwestować w jakość produktów. Przekłada to się na spadek konkurencyjności sektora przetwórczego.

Konkurencja w UE

Polacy, biorąc pod uwagę rozwój ekologiczny i postępowy, na tle innych państw wypadają słabo. Wzrost produktywności i eksportu zaobserwowano m.in. na Ukrainie, która postawiła na wielkie kombinaty rolne.

- Musimy dążyć do wzrostu tempa powiększania gospodarstw rozwojowych i ekonomicznego wzmocnienia tych rolników, których w skali kraju jest zapewne ok. 300 tys., którzy muszą być zdolni konkurować z producentami z innych krajów Unii Europejskiej. To przede wszystkim do nich powinny być adresowane programy pomocowe związane z rolnictwem. Pozostałe, karłowate i nierozwojowe gospodarstwa rolne funkcjonujące na polskiej wsi muszą zostać objęte programami o charakterze socjalnym – informuje WEI.

Źródło: Warsaw Enterprise Institute

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera