Rolnictwo w Unii Europejskiej. Jak wygląda produkcja żywności? Kto dostaje dotacje, a kto zapewnia najwięcej miejsc pracy?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W 2019 roku na pierwszym miejscu pod względem produkcji w UE znalazły się zboża.
W 2019 roku na pierwszym miejscu pod względem produkcji w UE znalazły się zboża. Łukasz Zarzycki/Echo Dnia
Rolnictwo stanowi ważną część funkcjonowania przemysłu i gospodarki w krajach Unii Europejskiej. Parlament Europejski opublikował garść statystyk dotyczących m.in. dotacji, miejsc pracy i produkcji żywności. Czy zatem Wspólna Polityka Rolna działa?

Dotacje z UE

Wydatki na Wspólną Politykę Rolną określone są w budżecie Unii Europejskiej. W tej chwili WPR obowiązuje do końca 2022 roku, kolejna wejdzie w życie na lata 2023-2027.

Jak podaje Parlament Europejski, w 2019 roku na płatności bezpośrednie w zakresie rolnictwa wydano 38,2 mld euro, z kolei na obszary wiejskie przeznaczono 13,8 mld euro. Kolejne 2,4 mld euro zasiliło rynek produktów rolnych. Według danych, Polska znalazła się wśród państw, które otrzymały środki w przedziale 4000-5999 (liczone w mln euro).

Miejsca pracy

Jeśli chodzi o status zatrudnienia, w 2019 roku w rolnictwie znalazło się aż 9 476 600 miejsc pracy. Najwięcej osób w tym sektorze pracowało w Rumunii. Co ciekawe, na drugim miejscu znalazła się Polska. Przemysł rolny w 2020 roku zapewnił UE PKB w wysokości 1,3 procent.

To też może Cię zainteresować

- Na każde wydane euro, sektor rolny generuje dodatkowe 0,76 euro dla gospodarki UE. Wartość dodana brutto z rolnictwa - czyli różnica między wartością wszystkiego, co wyprodukował podstawowy sektor rolnictwa UE, a kosztami usług i towarów wykorzystywanych w procesie produkcji - wyniosła w 2020 r. 178,4 mld euro – czytamy w komunikacie PE.

Co produkuje się w UE?

Zakres produkcyjny państw członkowskich UE jeśli chodzi o rolnictwo jest szeroki. Mleko, zboża, mięso, warzywa, owoce – to wszystko trafia do konsumenta na porządku dziennym. Przepisy stanowią również o tym, że żywność produkowana i sprzedawana w tych państwach jest bezpieczna. Dodatkowym wsparciem dla sektora ma być strategia „od pola do stołu”, która będzie promować produkcję żywności, ograniczenie stosowania pestycydów w uprawach oraz poszerzanie gruntów pod rolnictwo ekologiczne.

Nie licząc Wielkiej Brytanii, w 2019 roku Unia Europejska wyprodukowała w tysiącach ton następujące produkty:

  • 299 309 - zboża,
  • 166 853 – rośliny korzeniowe,
  • 158 204 – trwałe uprawy,
  • 60 905 – świeże warzywa,
  • 22 768 – wieprzowina,
  • 13 300 – drób,
  • 70 642 – mleko,
  • 6907 – wołowina.

Źródło: Parlament Europejski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera