Rolnictwo zadłużone. KRD: Branża rolno-spożywcza ma 534 mln zł długów. Rekordzistami przedsiębiorcy z Mazowsza

Katarzyna Zawada
Według raportu KRD producenci i rolnicy zalegają ze spłatą zobowiązań na kwotę 534 mln złotych.
Według raportu KRD producenci i rolnicy zalegają ze spłatą zobowiązań na kwotę 534 mln złotych. Fot. Mariusz Kapała/Gazeta Lubuska
Miliony długów w branży rolniczej. O tym, że rolnictwo jest zadłużone informuje Krajowy Rejestr Długów. Według najnowszego raportu dług wynosi 534 mln złotych. Najwięcej do spłaty mają producenci żywności z województwa mazowieckiego, najmniej obciążeni są ci z województwa świętokrzyskiego.

Rolnicy, producenci napojów oraz żywności mają długi o łącznej wartości 534 mln złotych. Znaczna część, aż 315 mln złotych, to zaległości wobec banków. Ponad 92,6 mln złotych to spłaty dla firm handlowych, z kolei 54,6 mln złotych ma trafić do firm z branży przetwórstwa przemysłowego.

Dlaczego rolnictwo jest zadłużone?

Kryzys wywołany koronawirusem najmocniej uderzył w eksporterów mięsa i branże HoReCa. Najmniejsze firmy nie radzą sobie z wysokimi kosztami produkcji i zatrudnienia. Ponad 60 proc. łącznego zadłużenia dotyka właśnie małe ośrodki przemysłowe.

- Obecnie obserwujemy trzykrotny wzrost cen gazu w porównaniu z zeszłym rokiem. Rosną ceny energii, paliw, płac, półproduktów czy opakowań. To wszystko powoduje bardzo szybki wzrost kosztów, a kompensacja tych kosztów poprzez podniesienie cen produktów to trudny i długotrwały proces. Producenci nie mogą ich podnieść z dnia na dzień, ponieważ zobowiązani są długofalowymi umowami z dostawcami. Sądzę, że w najbliższym czasie zobaczymy tego skutki, zwłaszcza w firmach z sektora MŚP, które mają najmniejszą poduszkę finansową i trudności w szybkim uzyskaniu dodatkowego kredytowania. To właśnie te firmy będą zmuszone do odraczania swoich płatności i zadłużania się - wyjaśnia Andrzej Gantner, wiceprezes Zarządu i dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Rolnictwo zadłużone - kto ma najwięcej, a kto najmniej do spłaty

Według raportu, największe zadłużenie mają producenci żywności z Mazowsza. Ponad 1200 firm ma blisko 90 mln złotych długów. Dalej plasują się firmy z Wielkopolski z 82 mln złotych do zwrotu oraz z Kujawsko-Pomorskiego z 47,7 mln złotych. Najmniej obciążeni są producenci z województwa świętokrzyskiego - 10 mln złotych, opolskiego - 11 mln złotych długu i podkarpackiego - 13 mln złotych długu.

To też może Cię zainteresować

Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy, wylicza, że największe skutki pandemii odniosły firmy nastawione na współpracę z hotelami i restauracjami. Zamknięcie gastronomii spisało na straty usługi i produkty. - W podobnej sytuacji są przedsiębiorcy produkujący napoje. W tych firmach zaobserwowano spadek obrotów o około 10 do 15 proc. Pandemię źle znieśli również producenci wołowiny i drobiu, w szczególności kurczaków, którzy eksportują towary w dużej części na potrzeby branży gastronomiczno-hotelarskiej. Z powodu globalnego zamknięcia granic, na początku mieli oni spore kłopoty ze zbytem. Towaru było na rynku dużo, więc obniżono jego ceny, przez co nie odrobiono strat związanych z jego produkcją. Wszystko zaczęło wracać do normy, kiedy zniesiono obostrzenia i otwarto granice - dodaje Kulik.

Źródło: Krajowy Rejestr Długów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro