Rolnicy będą mieć problemy z zakupem paliwa? Skarbówka wyjaśnia zasady

Lucyna Talaśka-Klich
pixabay.com, AGW
- Wszystkich gospodarzy potraktowano jak potencjalnych złodziei! - denerwują się rolnicy. Urzędnicy przekonują, że system monitorowania przewozu m.in. paliw służy walce z nieuczciwością.

 

- Zmiany, które weszły w życie 18 kwietnia są kuriozalne, bo wszystkich rolników podejrzewa się o przekręty paliwowe i niektórych zmusza do wykonywania dodatkowej pracy - mówi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby  Rolniczej. Chodzi o monitorowanie drogowego przewozu towarów. Ten wymóg dotyczy m.in. przewozu paliwa rolniczego, którego masa brutto przekracza 500 kg (lub jej objętość przekracza 500 litrów). 

 

-  Kto chce kupić na przykład ponad 500 litrów oleju  do ciągników musi się zarejestrować w internecie i informować skarbówkę o tym co  kupił - uważa Kierzek. - Teraz już gospodarz nie kupi ponad 500 litrów paliwa z dnia na dzień, bo najpierw będzie musiał zgłosić się do hurtownika, ten musi wystąpić o nadanie numeru, który kupujący będzie musiał podać przez internet. Na razie rolnicy niewiele wiedzą na temat nowych obowiązków. 

 

Potrzebne konto 

Zdaniem Mariusza Ziarnowskiego z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy przepisy ustawy z  9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów (Dz. U. poz. 708)  są stosowane również w stosunku do producentów rolnych prowadzących działalność gospodarczą. 

Przeczytaj też: Bogucki: Firmy nie ubezpieczały, bo znały prognozy pogody

 

Ziarnowski podkreśla: - Producenci rolni prowadzący działalność gospodarczą będą przede wszystkim odbiorcami paliwa, a nie jego nadawcą. Będą musieli założyć konto (zarejestrować się) na Platformie PUESC, znajdującej się pod adresem https://puesc.gov.pl. Konto może założyć tylko osoba fizyczna. Jest to niezbędny wystarczający, podstawowy poziom dostępu do usług Platformy PUESC. Podmiot odbierający jest zobowiązany jedynie do uzupełnienia zgłoszenia o informację o odbiorze towarów.

 

Dodaje, że strona inicjująca wysyłkę towaru (np. podmiot prowadzący stację paliw) jest nadawcą i tym samym na nim spoczywają główne obowiązki związane z rejestracją na Platformie PUESC i przekazaniem numeru referencyjnego przewoźnikowi i odbierającemu (zgodnie z treścią art. 5 ust.1 ustawy).

 

Urszula Cieślak, ekspert rynku paliw z BM REFLEX  uważa, że ani rejestracja, ani zgłoszenie dotyczące przyjęcia paliwa nie są skomplikowane: - Jednak nie każdy rolnik musi umieć posługiwać się komputerem, internetem, zatem dla niektórych może to być trudna sprawa. W takiej sytuacji rolnik może kogoś upoważnić, by te czynności wykonał za niego. 

 

Mariusz Ziarnowski: - Rolnik, który nie prowadzi działalności gospodarczej, nie podlega przepisom tej ustawy. Dokonuje on zakupu towaru na własne potrzeby. 

 

Koniec z beczkami

Z kolei zdaniem gospodarza z okolic Chełmna firmy sprzedające olej rolnikom - spodziewając się wzmożonych kontroli - odmawiają sprzedaży paliwa tym osobom, które nie mają atestowanych zbiorników dwupłaszczowych. Radosław Gęsicki z toruńskiej firmy Swimer przyznaje, że zaostrzenie przepisów dotyczących przewozu oraz  sprzedaży paliw sprawiło, iż zainteresowanie zbiornikami dwupłaszczowymi bardzo wzrosło. Ministerstwo Finansów przygotowuje dodatkową informację na temat nowych zasad dotyczących m.in. sprzedaży paliwa rolnikom. Do tematu wrócimy niebawem. 

__________________________

Z instrukcji rejestracji

 Dotyczy  zgłoszeń na PUESC (e-Przewóz) 

  •  „W związku z wejściem w życie 18 kwietnia 2017 r. przepisów ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów (Dz. U. poz. 708) przedsiębiorcy spełniający ustawową definicję podmiotu wysyłającego, podmiotu odbierającego albo przewoźnika obowiązani są do dokonania rejestracji konta na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). W celu dokonywania, uzupełniania i  aktualizowania zgłoszeń przywozu towarów w rejestrze SENT, Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała usługę „e-Przewóz”
  • „(...) w celu przesłania, uzupełnienia i aktualizacji zgłoszenia, w tym uzupełnienia zgłoszenia o informacje o odbiorze należy założyć konto (zarejestrować się) na Platformie PUESC, znajdującej się pod adresem https://puesc.gov.pl. Konto może założyć tylko osoba fizyczna i jest to niezbędny wystarczający, pierwszy, podstawowy poziom dostępu do usług Platformy PUESC, który pozwala na wykonywanie czynności tylko w tzw. „kontekście własnym”. 
  •  Pytania w sprawach związanych z przesyłaniem zgłoszeń do rejestru SENT należy przesyłać na adres e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rolnicy będą mieć problemy z zakupem paliwa? Skarbówka wyjaśnia zasady - Gazeta Pomorska