Rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty bez opłaty targowej. Senat przyjął ustawę

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Nowe regulacje mają rozpowszechnić sprzedaż bezpośrednią w miastach m.in. przez wprowadzanie przez władze gmin piątku i soboty, jako dni sprzedaży bezpośredniej dla rolników zbywających swoje produkty.
Nowe regulacje mają rozpowszechnić sprzedaż bezpośrednią w miastach m.in. przez wprowadzanie przez władze gmin piątku i soboty, jako dni sprzedaży bezpośredniej dla rolników zbywających swoje produkty. Paweł Dubiel
Udostępnij:
Zapowiadana zmiana zakładająca ustawowe zwolnienie rolników oraz ich domowników z opłaty targowej została zatwierdzona przez Senat. Przedmiotem handlu na wyznaczonych miejscach mogą być tylko produkty rolne lub spożywcze oraz wyroby rękodzieła wytworzone w gospodarstwie rolnym. W jakie dni i od kiedy sprzedaż będzie odbywała się bez opłaty?

Senatorowie RP na posiedzeniu 26 listopada 2021 r. przyjęli bez poprawek ustawę o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez 2 dni w tygodniu.

- Ustawa jest bardzo ważnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o ułatwienie handlu i dostępu obywateli Rzeczypospolitej Polskiej do zdrowej żywności, a jednocześnie pozwala rolnikom na wdrożenie sprzedaży bezpośredniej - uważa wiceminister Norbert Kaczmarczyk, pełnomocnik rządu ds. przetwórstwa i rozwoju rynków rolnych.

To też może Cię zainteresować

Mówił o tym podczas debaty na temat ustawy o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników.

Sprzedaż prowadzona bez opłaty targowiskowej - dla kogo i od kiedy?

Rolnik i jego domownik może sprzedawać na targowisku bez opłat w piątki i soboty. Kim według ustawy jest domownik? Określono tak osobę bliską rolnikowi, która:

  • ukończyła 15 lat,
  • pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
  • stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy;

Co obejmują rodukty rolne lub spożywcze? Produkty wymienione w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, runo leśne i dziczyznę, a także produkty przetworzone z przeznaczeniem do spożycia z wykorzystaniem produktów wymienionych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, runa leśnego lub dziczyzny.

Rada Gminy wyznaczy miejsce do handlu bez opłaty targowej

Gdzie dokładnie rolnik będzie mógł sprzedawać bez opłat w piątki i soboty, zdecyduje Rada Gminy w drodze uchwały.

Wyznaczając miejsce, o którym mowa w ust. 1, rada gminy bierze pod uwagę w szczególności dogodną komunikację, bliską lokalizację z centrum danej gminy lub miasta lub bliską lokalizację miejsc atrakcyjnych turystycznie, czytamy w ustawie.

Przepisy ustawy mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. Ustawa czeka teraz na podpis Prezydenta.

Ustawa zwalnia z opłaty targowej rolników i ich domowników, którzy będą prowadzić handel na zasadach określonych w przepisach. Takie rozwiązanie zdaniem autorów projektu będzie miało pozytywny wpływ na dochody rolników - producentów produktów rolnych i spożywczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie