Rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty bez opłaty targowej. Senat przyjął ustawę

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Nowe regulacje mają rozpowszechnić sprzedaż bezpośrednią w miastach m.in. przez wprowadzanie przez władze gmin piątku i soboty, jako dni sprzedaży bezpośredniej dla rolników zbywających swoje produkty.
Nowe regulacje mają rozpowszechnić sprzedaż bezpośrednią w miastach m.in. przez wprowadzanie przez władze gmin piątku i soboty, jako dni sprzedaży bezpośredniej dla rolników zbywających swoje produkty. Paweł Dubiel
Zapowiadana zmiana zakładająca ustawowe zwolnienie rolników oraz ich domowników z opłaty targowej została zatwierdzona przez Senat. Przedmiotem handlu na wyznaczonych miejscach mogą być tylko produkty rolne lub spożywcze oraz wyroby rękodzieła wytworzone w gospodarstwie rolnym. W jakie dni i od kiedy sprzedaż będzie odbywała się bez opłaty?

Senatorowie RP na posiedzeniu 26 listopada 2021 r. przyjęli bez poprawek ustawę o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez 2 dni w tygodniu.

- Ustawa jest bardzo ważnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o ułatwienie handlu i dostępu obywateli Rzeczypospolitej Polskiej do zdrowej żywności, a jednocześnie pozwala rolnikom na wdrożenie sprzedaży bezpośredniej - uważa wiceminister Norbert Kaczmarczyk, pełnomocnik rządu ds. przetwórstwa i rozwoju rynków rolnych.

To też może Cię zainteresować

Mówił o tym podczas debaty na temat ustawy o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników.

Sprzedaż prowadzona bez opłaty targowiskowej - dla kogo i od kiedy?

Rolnik i jego domownik może sprzedawać na targowisku bez opłat w piątki i soboty. Kim według ustawy jest domownik? Określono tak osobę bliską rolnikowi, która:

  • ukończyła 15 lat,
  • pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
  • stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy;

Co obejmują rodukty rolne lub spożywcze? Produkty wymienione w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, runo leśne i dziczyznę, a także produkty przetworzone z przeznaczeniem do spożycia z wykorzystaniem produktów wymienionych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, runa leśnego lub dziczyzny.

Rada Gminy wyznaczy miejsce do handlu bez opłaty targowej

Gdzie dokładnie rolnik będzie mógł sprzedawać bez opłat w piątki i soboty, zdecyduje Rada Gminy w drodze uchwały.

Wyznaczając miejsce, o którym mowa w ust. 1, rada gminy bierze pod uwagę w szczególności dogodną komunikację, bliską lokalizację z centrum danej gminy lub miasta lub bliską lokalizację miejsc atrakcyjnych turystycznie, czytamy w ustawie.

Przepisy ustawy mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. Ustawa czeka teraz na podpis Prezydenta.

Ustawa zwalnia z opłaty targowej rolników i ich domowników, którzy będą prowadzić handel na zasadach określonych w przepisach. Takie rozwiązanie zdaniem autorów projektu będzie miało pozytywny wpływ na dochody rolników - producentów produktów rolnych i spożywczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera