Rolnicy blokują drogi. W tych miejscach 9 lutego odbywają się protesty rolników. Agrounia: Nie będziemy umierać w ciszy

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Niepołomice. Protest Agrounii w Małopolsce
Niepołomice. Protest Agrounii w Małopolsce Wojciech Matusik
Protesty rolników zaplanowane na 9 lutego 2022 rozpoczęły się dziś rano. Agrounia podaje listę blokad oraz manifestacji rozsianych po Polsce. "My te problemy wyniesiemy na ulicę. Pokażemy im, co nas boli i to co nam obiecywali". Najczęściej są to przejazdy traktorów po drogach krajowych, nie brakuje też blokad skrzyżowań. Aż w 12 miejscach rolnicy zamierzają strajkować w Wielkopolsce, w 9 lokalizacjach województwa kujawsko-pomorskiego, 7 w Łódzkim. Według najnowszych informacji protesty trwają w ok. 50 miejscach.

Najmniej utrudnień mogą spodziewać się m.in. kierowcy na drogach w województwach pomorskim i małopolskim, gdzie do poniedziałku rolnicy zaplanowali po jednej lub dwóch akcjach protestacyjnych na najbliższą środę, 9 lutego. Gdzie będzie można spotkać poruszającą się kolumnę ciągników lub blokadę? Poniżej publikujemy lokalizacje.

Dlaczego rolnicy protestują, czyli postulaty Agrounii

Rolnicy wskazują przede wszystkim na drożyznę, która dotyczy m.in. nawozów, mówią o dramatycznej sytuacji hodowców trzody chlewnej, ale nie tylko. - Strajki skierowane są do miast. Rolnicy pojadą traktorami do miast. Dlaczego? Bo chcemy zwrócić uwagę mieszkańców miast na to, że problem rolników to także problem ludzi w mieście - tłumaczy na konferencji prasowej 7 lutego Michał Kołodziejczak, lider Agrounii.

Relacja z protestów:

- W pierwszej kolejności to dotyka nas, producentów żywności, ale w drugiej to już będzie dotknięcie ludzi, którzy będą musieli płacić horrendalne sumy za żywność, którą kupują. Ta wysoka inflacja nie bierze się znikąd - wskazuje Kolodziejczak. - Nie będziemy umierać w ciszy, zamykać się w swoich stodołach i tam się wieszać - zapewnia lider Agrounii.

- Tak jak w środę pojedziemy w stronę miast wojewódzkich, tak 23 lutego pojedziemy z różnych stron w stronę Warszawy - zapowiada Michał Kołodziejczak.

"Jednym z nich będzie zadłużenie polskiej wsi. To temat tabu w mediach, u polityków. To właśnie wpadanie w spirale zadłużenia powoduje, że rolnicy kończą z produkcją żywności lub nie mają możliwości się rozwijać. Niestabilny rynek, dyktowanie cen przez supermarkety, choroby zwierząt w tym ptasia grypa i ASF, klęski żywiołowe takie jak gradobicie czy ulewy powodują, że często rolnicy, którzy zainwestowali, popadają w tarapaty. I to nie z własnej winy" - podaje Agrounia na swoim profilu.

Ruch wskazuje, że jako kraj "musimy być niezależni żywnościowo i to interes każdego".

Krajowa Rada Izb Rolniczych popiera protesty

Zarząd KRIR przypomina, ze wielokrotnie wskazywał na nabrzmiałe problemy prowadzenia gospodarstw rolnych.

"Dlatego solidaryzuje się z rolnikami, uznając za słuszne protesty w związku z pogarszającymi się warunkami prowadzenia gospodarstw rolnych, tj. dramatycznie wzrastającymi kosztami produkcji, trwającą tragiczną sytuacją na rynku trzody chlewnej, nierozwiązanym problemem ASF i niepewnością prowadzenia produkcji rolnej związaną z nieprzewidywanymi skutkami wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu".

Protest rolników 9 lutego 2022 w Pomorskim, Małopolskim, Warmińsko-Mazurskim

Na Pomorzu szykowana jest blokada w miejscowości Rychnowy na DK 22 między Człuchowem a Chojnicami. Początek o godzinie 9:00. Strajk rolników w województwie małopolskim będzie polegał na przejeździe traktorów drogami: Niepołomice- Igołomia Wawrzeńczyce- Nowe Brzesko- Koszyce- Brzesko- Bochnia-Kłaj- Niepołomice (DK 75, 964, 75, 75, 79, 79, 79, 768, 94,94, 75). O godzinie 8:00 rolnicy planują zbiórkę, konferencję prasową, a godzinę później przejazd.

Przejazd traktorów odbędzie się również na DK22 Zblewo- Starogard Gdański, zbiórka i start Zblewo o godzinie 12:00.

W województwie warmińsko-mazurskim przejazd ciągników będzie odbywał się na odcinkach Lubawa- Morliny- Iława- Lubawa (DK15, DK16, 536), 8:30 konferencja prasowa, 9:00 rozpoczęcie przejazdu.

Ciągniki na drogach województwa wielkopolskiego 9 lutego

W województwie wielkopolskim przejazd ciągników rozpocznie się o 10:00 we Wrześni, rolnicy pojadą pod centrum handlowe. Kolejny przejazd traktorów jest planowany w miejscowości Koszuty na DK11 (przejazd z Koszut do centrum Środy Wielkopolskiej ul. Inwalidów Wojennych o godzinie 9:00. Kolejne:

 • Blokada ronda na DK 11, wjazd s11, s8 o godz. 9:00
 • Przejazd traktorów DK 11; 22 na odcinku Jastrowie - Podgaje/ zatrzymanie przy ul. Roosvelta obok Dino od godziny 9:00
 • Przejazd traktorów Skalmierzyce (przy salonie mercedesa) - Ostrów Wielkopolski 10:00
 • Przejazd traktorów DK 10 z Kosztowa (zbiórka sala wiejska remiza OSP) do starostwa w Pile 10:00
 • Przejazd traktorów: zbiórka stacja paliw Markowski Gostyń ul. Wrocławska, trasa Gostyń w kierunku Leszna DK 12 i powrót 9:30
 • Przejazd traktorów: zbiórka na stacji benzynowej Nowy Dwór, przejazd Lubin - Kościan (gm. Krzywin) 10:00
 • Przejazd traktorów: zbiórka pod Hotelem 123 gm. Lipno, przejazd w kierunku Leszna DK5 - Leszno 9:00
 • Przejazd traktorów zbiórka Czacz parking przy krzyżówce, przejazd Czacz - Kościan 9:00
 • Przejazd traktorów: Karolinki - Rawicz 10:00
 • Przejazd traktorów: Pleszew - Gołuchów DK12, zbiórka obok Dino o godz. 9:00.

Protesty rolników w Kujawsko-Pomorskiem 9 lutego 2022

W tym regionie manifestujących swoje niezadowolenie z rynkowej sytuacji rolników będzie można spotkać aż w 9 miejscach. Gdzie dokładnie? Spójrzmy na listę:

 • Przejazd traktorów Lipnica DK15 - Kowalewo (objazd miasta) 9:00
 • Przejazd traktorów DK 10 gmina Obrowo - Czernkowo / początek parking przy cmentarzu Dobrzejwice 9:00
 • Przejazd traktorów Rypin pod ROTR 9:00
 • Blokada Nowy Ciechocinek DK 91, skrzyżowanie z drogą wojewódzką 266 od godziny 08:00
 • Przejazd traktorów DK25 Jaksice - rondo Solidarności - powrót do skrzyżowania do Jaksic od 8:00
 • Blokada DK 91, Łysomice koło Torunia - główne skrzyżowanie od 9:00
 • Blokada Bydgoszcz ul. Jagiellońska, Urząd wojewódzki od godziny 9:00
 • Blokada i przejazd traktorów DK 25 - skrzyżowanie z S5 - blokada rond z S5 na DK25 - węzeł Tryszczyn, przejazd pod urząd wojewódzki w Bydgoszczy, godz. 10:00
 • Przejazd traktorów Jaksice Inowrocław przez rondo Solidarności - powrót postój do 20:00 w Jaksicach droga wojewódzka 25, godz. 8:00

Kolumny ciągników pojawią się 9 lutego na drogach województwa lubelskiego

 • Przejazd traktorów Lublin, początek przy ul. Witosa, parking przy OBI, godz. 9:00
 • Przejazd traktorów, blokada drogi: Biłgoraj ul Jana Pawła z dwóch stron: 1)od wjazdu z Lublina do Biłgoraja (miejsce spotkania Lotos) 2) od wjazdu do Tarnogrodu ul. Tarnogrodzka - zbiórka stacja Lotos i Shell, godz. 9:00
 • Przejazd traktorów Łuków, plac targowy, godz. 9:00, 10:30 konferencja prasowa

Strajki rolników w województwie zachodniopomorskim

 • Przejazd traktorów: Szczecinek 172, Koszalińska, Narutowicza, DK 20 Sikorskiego (początek ul. Poprzeczna - obok strzelnicy), godz. 11:00
 • Przejazd traktorów, blokada: Czaplinek na parkingu przy ul. Złocienieckiej, godz. 11:00
 • Przejazd traktorów: Pyrzyce (zbiórka na stacji Dall) - Szczecin, Urząd Wojewódzki, godz. 9:00

Województwo łódzkie z 7 miejscami rolniczych protestów

 • Przejazd traktorów: start gmina Wróblew - DK 12 z Wróblewa, Zduńska Wola, Łask, Pabianice, do ulicy Mickiewicza w Łodzi, godz. 9:00
 • Przejazd traktorów: zbiórka parking przy restauracji parkowej, Przedbórz (powiat radomszczański) DK 42, godz. 9:00
 • Przejazd traktorów: Stryków parking przy zalewie DK 14 - Łódź - ul. Piłsudskiego, 9:30 zbiórka, 10:00 odjazd
 • Przejazd traktorów: Czarnocin sala OSP - Kurowice - Andrespol - Łódź - ul. Piłsudskiego droga 713, zbiórka 8:00, odjazd 8:30
 • Przejazd traktorów: Strzelce (parking kościelny) - Kutno DK60 - DK92 w stronę Warszawy - do ronda, godz. 11:00 zbiórka, 11:20 odjazd
 • Przejazd traktorów: Sierakowice Prawe - stacja CPN, przejazd DK 70 Skierniewice do A2, godz. 10:00
 • Blokada: Strzelno gm. Jeżów pow. skierniewicki, blokada DK72 (parking przy karczmie), godz. 9:00

Po jednym zgłoszeniu mają województwa Mazowieckie i Świętokrzyskie, dwa w Lubuskiem

Na terenie województwa mazowieckiego przejazd traktorów został zaplanowany na trasie: zbiórka Kozienice ul. Polna - Kozienice ul. Polna, ul. Lubelska (DK48), ul. Warszawska (DK79), Majdany (DK79), Luczynów, Kozienice ul. Chartowa (DK48), ul. Głowaczowska (DK48), ul. Radomska (DK48), ul. Warszawska (DK79), Majdany (DK79), blokada skrzyżowania DK79- skręt na Łuczynów/ Początek o godzinie 9:00.

W województwie świętokrzyskim rolnicy z ciągnikami pojawią się w miejscowości Krzyż, zbiórka przy stacji paliw, godz. 9:00.

Przejazd traktorów w województwie lubuskim odbędzie się na 2 odcinkach. W pierwszym przypadku miejscem strajku będzie Deszczno, początek o godzinie 9:00, w drugim Sulechów DK32, również od godziny 9:00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

TVP: Sasin: 300 tys. zł pożyczki bez zabezpieczeń dla rolnika

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie