Rolnicy chcą handlować, ale niewiele wiedzą o tym, co im wolno

Oprac. Lucyna Talaśka-Klich
Marek Klonecki sprzedaje żywność w ramach rolniczego handlu detalicznego. Uważa, że wymogi nie są tak trudne do spełnienia, jak wcześniej się wydawało
Marek Klonecki sprzedaje żywność w ramach rolniczego handlu detalicznego. Uważa, że wymogi nie są tak trudne do spełnienia, jak wcześniej się wydawało Lucyna Talaśka-Klich
Rolniczy handel detaliczy (RHD) wciąż budzi duże zainteresowanie gospodarzy, chociaż wielu nadal obawia się biurokracji. Legalnie żywność sprzedają nieliczni.

- Wielu gospodarzy wciąż niewiele wie o rolniczym handlu detalicznym - mówi Marek Klonecki, rolnik z Jeżewa. - A te wymogi nie są takie trudne do spełnienia, jak się wcześniej wydawało. Lepiej działać legalnie niż ryzykować i narażać się na konsekwencje.

Kto może się zajmować rolniczym handlem detalicznym i jakie warunki należy spełnić? Dariusz Mamiński z biura prasowego ministerstwa rolnictwa wyjaśnia: „ Zgodnie z przepisami ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1829 z późn.zm.) przepisów tej ustawy nie stosuje się m.in. do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego oraz do działalności rolników w zakresie sprzedaży, o której mowa w art. 20 ust. 1c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361)”.

Wyjaśnia, że „zgodnie z przepisami art. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) przepisy tej ustawy nie mają zastosowania do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej”.

Przeczytaj też: Zbiory owoców wyjątkowo kiepskie. Przez przymrozki [szacunki GUS]

Resort informuje, że zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych na warunkach określonych w tej ustawie podlegają również przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyłączeniem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, do kwoty 20 000 zł rocznie, w ilościach nieprzekraczających maksymalnych limitów określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 16 grudnia 2016 r. w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania.

Podatnicy osiągający przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, (o których mowa w art. 20 ust. 1c ustawy o podatku doch. od osób fizycznych) są obowiązani prowadzić odrębnie za każdy rok podatkowy ewidencję sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych zawierającą co najmniej: numer kolejnego wpisu, datę uzyskania przychodu, kwotę przychodu, przychód narastająco od początku roku oraz ilość i rodzaj przetworzonych produktów. Przychody powinny być ewidencjonowane w dniu sprzedaży.

Przeczytaj też: Ubezpieczenia rolne - rusza jesienna kampania 2017

Mamiński przypomina, że rolniczy handel detaliczny to „handel detaliczny w rozumieniu art. 3 ust. 7 rozporządzenia nr 178/20021 , polegający na zbywaniu konsumentowi finalnemu, o którym mowa w art. 3 ust. 18 rozporządzenia nr 178/20021), żywności pochodzącej w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu podmiotu działającego na rynku spożywczym” (art. 3 ust. 3 pkt 29b ustawy z 25 sierpnia 2016 r. - Dz. U. z 2017 r. poz. 149). Podstawowe wymagania higieniczne dla tego typu działalności zostały określone w Rozdziale 10a ww. ustawy. Obowiązują również wymagania określone w rozporządzeniu nr 178/2002 i rozporządzeniu nr 852/200422) oraz w przepisach wydanych w trybie tego rozporządzenia. Z uwagi na powyższe działalność „rolniczy handel detaliczny” może być podejmowana i prowadzona przez podmioty spełniające ww. wymagania.

W myśl przepisów art. 44a ust. 1 pkt 3 ww. ustawy z 25 sierpnia 2006 r., produkcja i zbywanie żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego podlegają nadzorowi organów odpowiednio Państwowej Inspekcji Sanitarnej (żywność pochodzenia niezwierzęcego) albo Inspekcji Weterynaryjnej (produkty pochodzenia zwierzęcego lub żywność zawierająca jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego, tzw. żywność złożona).

Podmioty zamierzające prowadzić taki handel zobowiązane są do złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów prowadzonego odpowiednio przez powiatowego lekarza weterynarii (w przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego oraz żywności złożonej) lub państwowego powiatowego inspektora sanitarnego/państwowego granicznego inspektora sanitarnego (żywność pochodzenia niezwierzęcego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rolnicy chcą handlować, ale niewiele wiedzą o tym, co im wolno - Gazeta Pomorska