Rolnicy gremialnie zdecydowali o zmagazynowaniu ziarna ze żniw 2024

Redakcja Strefy Agro
Opracowanie:
Adam Wojnar / Polska Press
Zboża zebrane, a rolnicy sieją już rzepak pod kolejne zbiory. Izba Zbożowo-Paszowa podsumowując tegoroczne żniwa, wskazuje, że będą słabe pod kątem wydajności oraz jakości zebranego ziarna. Eksport zbóż z Polski jest obecnie niewielki z powodu spadku cen na światowych giełdach. A skoro niska cena, to rolnicy wolą trzymać ziarno w magazynach.

Spis treści

Większość województw ze spadkiem plonów

Zarówno sami rolnicy, jak i organizacje branżowe podsumowują żniwa zbożowe 2024. Średnie plony zbóż i rzepaku w większości województw były o niższe od ubiegłorocznych, ale nie wszędzie. Wyjątek stanowią województwa położne na północy kraju, gdzie średnie plony bywały zbliżone lub nawet nieco wyższe od tych osiągniętych w 2023 roku.

Izba Zbożowo-Paszowa w komentarzu z 19 sierpnia podaje, że tegoroczne żniwa będą słabe zarówno pod kątem wydajności, jak i jakości zebranego ziarna.

"Wiele wskazuje na to, iż udział pszenicy o typowych parametrach ziarna konsumpcyjnego w łącznych zbiorach tego zboża będzie mniejszy niż oczekiwano i w skali kraju może wynieść 50-55 proc" - wskazano w komunikacie Izby.

Rolnicy nie chcą teraz sprzedawać zboża, cena jest za niska

Na krajowym rynku w dalszym ciągu obserwuje się niską podaż ziarna.

"Bardzo mało ofert sprzedaży notuje się praktycznie w odniesieniu do wszystkich zbóż, w szczególności ziarna konsumpcyjnego. Rolnicy gremialnie zdecydowali o zmagazynowaniu ziarna, wyrażając tym samym duże niezadowolenie z oferowanych cen za zboża" - wskazuje izba.

Według Izby firmy handlowe liczą, że podaż zwiększy się, kiedy rolnicy przystąpią do zbiorów kukurydzy, które zapowiadają się w tym roku obiecująco ze względu na dobry stan upraw.

Przetwórcy i eksporterzy mają obecnie duże trudności z zakupem surowca.

"Trudno o zakupy ziarna w większych kilkusettonowych partiach. Handel w zasadzie odbywa się na zasadach spotowych, w małych partiach, gdyż tylko takie są oferowane przez rolników" - zauważyła Izba.

Niewielki eksport zbóż z polskich zbiorów

Ceny zbóż na rynku wewnętrznym oferowane przez przetwórców często przekraczają te oferowane w portach przez eksporterów, co utrudnia zakupy ziarna na eksport - zaznaczyła IZ-P.

"Podobnie jak w lipcu br., w sierpniu br. eksport zbóż z kraju będzie niewielki. Eksport realizowany drogą morską może wynieść jedynie 200 tys. ton" - czytamy. Jak dodała Izba, ceny oferowane przez eksporterów uzależnione są od poziomu cen na światowych giełdach, które obecnie spadają. "Wydaje się, iż pod kątem eksportu zbóż I kwartał bieżącego sezonu 2024/25, tj. okres lipiec-wrzesień br. w znacznej mierze będzie stracony" - podsumowała IZ-P.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro