Rolnicy i leśnicy narzekają na myśliwych i apelują o zmianę prawa łowieckiego

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Możliwość dzierżawy obwodów łowieckich jest dla tych kół łowieckich, które właściwie realizują ustawowe zadania, w tym szacowanie szkód wyrządzonych rolnikom przez zwierzynę łowną.
Możliwość dzierżawy obwodów łowieckich jest dla tych kół łowieckich, które właściwie realizują ustawowe zadania, w tym szacowanie szkód wyrządzonych rolnikom przez zwierzynę łowną. Pixabay
Polski Związek Łowiecki nie komentuje zarzutu, że myśliwi nagminnie nie oszacowują szkód w uprawach, wyrządzonych przez zwierzynę łowną i przez to rolnicy nie mogą dochodzić odszkodowań.

Chodzi o słowa Ryszarda Kierzka, prezesa Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, które 3 kwietnia padły na AgroWelconomy in Toruń:

- Mamy poważny problem przez to, że ustawodawca nie przewidział sankcji dla kół łowieckich, które nie oszacują szkody. Mamy nagminne w tej chwili sytuacje, że koła nie podejmują szacowania szkód. Wystarczy, że w ciągu siedmiu dni nie przyjadą na wycenę i rolnik nie ma żadnej możliwości odwoławczej ani pójścia do sądu, bo nie ma wyceny szkód. Rolnicy zwracają się z tym do nas, a my nie mamy narzędzi, żeby im pomóc.

Odniósł się do tego Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych, jeden z prelegentów AgroWelconomy: - Ma pan w stu procentach rację. Jest mi z tego powodu przykro, bo czasami odbija się to na nas. Musi nastąpić jakaś refleksja, nowa regulacja w tej kwestii, musi być zmiana prawa łowieckiego.

Izby rolnicze złożyły petycję

W 2022 r. Zarząd Krajowy Rady Izb Rolniczych złożył w Ministerstwie Klimatu i Środowiska petycję o umożliwienie rolnikom dochodzenia roszczeń na drodze sądowej w przypadku niezakończenia drogi administracyjnej. W odpowiedzi resort przypomniał, że: - 18 stycznia 2021 r. ustawodawca wprowadził mechanizm, mający na celu zapewnienie możliwości dzierżawy obwodów łowieckich tym dzierżawcom, którzy dają najwyższe gwarancje właściwego realizowania przez nich ustawowo nałożonych zadań, w tym zadań istotnych z punktu widzenia rolników.

Dlatego też Minister Klimatu i Środowiska rozpatrzył petycję izb rolniczych negatywnie, zastrzegając, że to „na chwilę obecną”. - W przypadku stwierdzenia w przyszłości istotnych przesłanek uzasadniających otwarcie dla rolników drogi sądowej przed zakończeniem drogi administracyjnej, organ rozważy podjęcie stosownych działań legislacyjnych celem uregulowania tej kwestii – czytamy w uzasadnieniu MKiŚ.

Wacław Matysek, rzecznik prasowy Polskiego Związku Łowieckiego nie potwierdza, że koła łowieckie na Kujawach i Pomorzu nagminnie unikają szacowania szkód. PZŁ nie ma informacji o odmowach dzierżawy obwodu łowieckiego ze względu na uchylanie się od szacowania szkód. - Właściciel gruntów, na których powstały szkody, w ciągu siedmiu dni od otrzymania odmowy ich oszacowania, powinien złożyć odwołanie do nadleśniczego i zarządu okręgowego PZŁ właściwych ze względu na miejsce wystąpienia szkody - zaleca Wacław Matysek. - Zarząd okręgowy PZŁ ma prawo zobowiązać koło do oszacowania szkody, a jeśli koło nadal nie wywiąże się ze swego ustawowego obowiązku, okręgowy rzecznik dyscyplinarny może wyciągnąć od osób odpowiedzialnych za szacowanie konsekwencje dyscyplinarne. Koło, które nie wywiązuje się ze swych ustawowych obowiązków, a szacowanie szkód do takich należy, może być wykluczone ze zrzeszenia.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rolnicy i leśnicy narzekają na myśliwych i apelują o zmianę prawa łowieckiego - Gazeta Pomorska