Spis treści
Poszkodowani rolnicy potrzebują wsparcia z Brukseli
Cały czas trwa szacowanie szkód z tytułu kwietniowych przymrozków. W niektórych regionach skala zniszczeń jest spora, gdzieniegdzie jeszcze nie podano ogromu strat.
Czytaj więcej: Sadownicy szacują straty po przymrozkach, są ogromne. Problem dotknął m.in. Lubelszczyznę. Oto pierwsze wyliczenia
Choć proces obliczania szkód nie został zakończony, resort rolnictwa już złożył wniosek do KE o udzielenie wsparcia. Prośbę o fundusze wysłały też Austria i Węgry.
Najprawdopodobniej pod koniec lipca znana będzie kwota, którą wypłaci UE, wskazał minister Siekierski.
Kiedy wsparcie dla poszkodowanych? Potrzebne decyzje
Falą przymrozków najmocniej dotknięci zostali m.in. sadownicy i plantatorzy owoców miękkich z Mazowsza, Lubelszczyzny i Świętokrzyskiego. Póki nie zostaną zakończone wyliczenia, ciężko jednak mówić o konkretnych wartościach. Szef resortu podkreślił, że środki pomocowe dla rolników zostaną też wydzielone z rezerwy celowej, ponadto trwają rozmowy z resortem finansów i premierem Donaldem Tuskiem o ewentualnym zabezpieczeniu środków z budżetu centralnego.
Zobaczymy, jaki jest stan, bo wnioskujemy do ministra finansów o zabezpieczenie tych środków w budżecie państwa. I te pieniądze zostaną wypłacone poszkodowanym niezwłocznie, mówił jeszcze w maju wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak.
Sadownicy, których gospodarstwa ucierpiały podczas ostatniego gradobicia i przymrozków domagają się m.in. pomocy doraźnej, tanich kredytów i zmian w systemie ubezpieczeń.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!
Źródło:
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?