ASF w Kujawsko-Pomorskim. Kto kupi świnie z okręgu zapowietrzonego i zagrożonego?

Lucyna Talaśka-Klich
Rolnikom zależy na ochronie swoich stad. Dlatego bioasekuracja stała się teraz jeszcze istotniejsza.
Rolnikom zależy na ochronie swoich stad. Dlatego bioasekuracja stała się teraz jeszcze istotniejsza. Pixabay
Wojciech Młynarek, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, odpowiada na pytania naszych Czytelników dotyczących afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Właściciele małych stad świń twierdzą, że obecnie mają problem ze sprzedażą tuczników w związku z ograniczeniami po wykryciu ASF w Kujawsko-Pomorskiem. Rolnik pyta: - Czy to prawda, że Inspekcja Weterynaryjna planuje organizację lokalnych punktów skupu (oczywiście wspólnie z przetwórcami) dla mniejszych producentów świń?

WM: - W obecnej chwili Powiatowi Lekarze Weterynarii prowadzą rozmowy z lokalnymi rzeźniami, żeby chciały przyjąć świnie z okręgu zapowietrzonego i zagrożonego – jest to bardzo duży problem, gdyż mięso pozyskane od świń pochodzących z w/w okręgów musi być poddane obróbce termicznej. Zgłaszają się także rzeźnie z innych regionów Polski, które są zainteresowane zakupem świń z okręgów i później z obszaru czerwonego – w tym celu zgodnie z przepisami prawa Powiatowi Lekarze Weterynarii zorganizują tzw. miejsca zbiórki świń – gdyż podmioty te są zainteresowane kupnem jednorazowo większej liczby świń ze względu na odległość.

To też może Cię zainteresować

Rolnik pyta: - Czy to prawda, że po wykryciu ASF u świń w gospodarstwie Wasza inspekcja nakazuje zutylizować także płody rolne (np. ziarno przeznaczone na pasze) a nawet obornik?

WM: - Zgodnie z przepisami prawa obowiązuje :

  • - zakaz karmienia świń zielonką lub ziarnem pochodzącym OOOIII, chyba że tę zielonkę lub ziarno poddano obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa ASF lub składowana w miejscu niedostępnym dla dzików co najmniej przez 30 dni przed ich podaniem świniom;
  • - zakaz wykorzystywania w pomieszczeniach, w których są utrzymywane świnie słomy na ściółkę dla zwierząt, pochodzącej OOOIII, chyba że tą słomę poddano obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa ASF lub składowano w miejscu niedostępnym dla dzików co najmniej przez 90 dni przed jej wykorzystaniem.

Także z przepisów prawa wynika wprost, że nie ma konieczności utylizacji płodów rolnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro