Rolnicy masowo zatrudniają Ukraińców jako pomocników

Aleksandra Tyczyńska
Pomocników rolnicy mogą zatrudniać także m.in. przy zbiorach tytoniu
Pomocników rolnicy mogą zatrudniać także m.in. przy zbiorach tytoniu arch.
W województwie łódzkim rolnicy zajmujący się m.in. sadownictwem, uprawą warzyw i ziół zatrudnili już blisko trzy tysiące tzw. pomocników. W 98 procentach to obywatele Ukrainy. Rolnictwo staje się kolejnym sektorem, w którym zatrudnienie znajdują rzesze Ukraińców, pojawiają się też Mołdawianie.

Od 18 maja, od kiedy weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące ubezpieczenia społecznego rolników oraz ubezpieczenia zdrowotnego, rolnicy w województwie łódzkim zatrudnili już 2.811 tzw. pomocników rolnika. Nowe przepisy dały rolnikom taką możliwość, ale i nałożyły na nich obowiązek zgłaszania osób, z którymi zawarli umowę o pomocy przy zbiorach do ubezpieczeń w KRUS.

Najwięcej, bo 1.402 pomocników zatrudnili rolnicy w powiecie rawskim, gdzie silnie rozwinięte jest głównie sadownictwo. Kolejnych 334 pomocników jest w powiecie łowickim, 232 w kutnowskim i 224 w powiecie piotrkowskim. W pozostałych powiatach pomocników jest już znacznie mniej, albo rolnicy jeszcze wcale nie skorzystali z tej możliwości, jak np. w poddębickim, czyu zduńskowolskim.

W 98 procentach pomocnicy rolnika zatrudnieni w Łódzkiem to Ukraińcy, jeden procent stanowią obywatele Mołdawii i tyle samo Polacy.

- Te przepisy przede wszystkim ułatwiają rolnikom pozyskanie rąk do pracy, których tak brakuje przy niskim bezrobociu - mówi Katarzyna Miśkiewicz, kierownik powiatowego biura KRUS w Piotrkowie dodając: - Zainteresowanie jest bardzo duże, a spodziewamy się, że będzie nadal rosło.

Czytaj także: Susza w Łodzkiem, pomoc dla rolników

Podczas niedawnej konferencji prasowej w Piotrkowie dotyczącej rządowego programu wsparcia rolnictwa „Plan dla wsi” poseł PiS Robert Telus podkreślał, że dzięki skrajnie niskim składkom na ubezpieczenie zdrowotne pomocników (142 zł plus 42 zł tzw. wypadkowego), skorzysta także budżet państwa, bo rolnikom nie powinno już opłacać się zatrudniać pomocników „na czarno”.

Nie wszyscy rolnicy jednak zachwyceni są możliwością zatrudniania obcokrajowców. - Jest dużo papierkowej roboty, lepiej byłoby gdyby mieli wydawane pozwolenie na pracę na dwa, trzy lata, a nie tylko na pół roku - powiedział nam jeden z sadowników z Białej Rawskiej, który na razie zdecydował się podpisać umowę o pomocy przy zbiorach z czterema Ukraińcami.

Kto może zostać pomocnikiem rolnika?
Pomocnikiem rolnika może zostać osoba pełnoletnia, Polak (np. sąsiad rolnika, przy czym pomoc na podstawie umowy mogą sobie świadczyć wzajemnie) lub obcokrajowiec z pozwoleniem na pracę w Polsce. Pomocnik może być zatrudniony maksymalnie na 180 dni (może być z przerwami) w roku kalendarzowym i tylko przy zbiorach produktów rolnych określonych w wykazie. To m.in. warzywa, owoce, zioła, tytoń, chmiel i orzechy.

Każdą umowę o pomocy przy zbiorach rolnik ma obowiązek zgłosić do KRUS w ciągu siedmiu dni. Wzory formularzy są dostępne na stronie internetowej KRUS i w placówkach.

Jak zaznacza Przemysław Kraska z oddziału regionalnego KRUS w Łodzi, umowa o pomocy jest umową cywilno-prawną, która nie podlega Kodeksowi Pracy, a więc nie gwarantuje pomocnikowi minimalnego wynagrodzenia, ani nie reguluje odgórnie czasu pracy. Te kwestie indywidualnie ustalają między sobą rolnik i pomocnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Rolnicy masowo zatrudniają Ukraińców jako pomocników - Dziennik Łódzki