Rolnicy na spotkaniu z ministrem. Decyzja UE ws. nawozów już 2 marca. Kowalczyk podkreśla, że resort jest gotowy na wprowadzenie dopłat

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W trakcie spotkania poruszono tematy cen nawozów, wsparcia dla rynku trzody chlewnej oraz rozwiązań Europejskiego Zielonego Ładu.
W trakcie spotkania poruszono tematy cen nawozów, wsparcia dla rynku trzody chlewnej oraz rozwiązań Europejskiego Zielonego Ładu. MRiRW
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk rozmawiał z rolnikami z województwa kujawsko-pomorskiego, którzy jeszcze niedawno protestowali na drogach. Rozmowy dotyczyły m.in. cen nawozów, sytuacji na rynku trzody oraz Europejskiego Zielonego Ładu.

O dopłatach do nawozów zadecyduje KE

Od kilku miesięcy gorącym tematem są ceny nawozów i możliwość ewentualnych dopłat. Rząd zwrócił się w tej sprawie do Komisji Europejskiej. Jak zapowiedział komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, kluczowa decyzja ws. dalszych działań ma być ogłoszona 2 marca. Wicepremier Kowalczyk z kolei jasno podkreślił, że jeśli będzie ona pozytywna, resort jest gotowy z wprowadzeniem natychmiastowych dopłat.

– Jeśli chodzi o nawozy, to bez względu na rodzaje protestów, nie możemy w sposób skuteczny pomóc rolnikom, poprzez dopłaty do nawozów bez zgody Komisji Europejskiej. Odpowiedzi na nasz wniosek w tej sprawie spodziewamy się na początku marca – powiedział.

Dodatkowo, w dyskusji z rolnikami zaznaczył, że każda niedozwolona forma pomocy publicznej dla rolników, skończyłaby się dla nich źle, gdyż wypłacone środki musieliby zwracać z odsetkami.

Walka z ASF

Odnosząc się o walki z afrykańskim pomorem świń ministerstwo poinformowało, że dzięki bezpośredniemu wsparciu ARiMR ponad 90 proc. gospodarstw ma już plany bioasekuracji.

– Sadzę, że również dlatego od 17 grudnia nie ma żadnego nowego ogniska ASF u świń – dodał Kowalczyk.

Realna pomoc dla producentów świń

Rolnicy mogą liczyć na wsparcie rządu. MRiRW uruchomiło programy w postaci podniesienia stawki odszkodowań za zaprzestanie produkcji trzody w skutek ASF oraz dopłaty do utrzymania loch i narodzonych prosiąt.

Zielony Ład z korzyścią dla Polski?

W trakcie spotkania omówiono także założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Wielu rolników martwi się, jaki wpływ będzie on miał na ich gospodarstwa.

To też może Cię zainteresować

– Teraz dyskusja nad tym programem powinna być skupiona na tym, jak wdrożyć te wymogi z najmniejszymi stratami dla rolników. Wiem, że Zielony Ład wzbudza niepokój, wśród rolników, ponieważ stawia dodatkowe wymagania związane z ochroną środowiska nie zapewniając na ten cel odpowiednich środków. Zielony Ład przewiduje redukcję zużycia nawozów i środków ochrony roślin, ale nie nastąpi to od razu – podsumował szef resortu.

Stanowisko rolników po spotkaniu z ministrem

Rolnicy mają po spotkaniu z ministrem Kowalczykiem mieszane uczucia. Jak sami twierdzą, nie usłyszeli wszystkiego, co chcieli i w efekcie organizują kolejny protest zaplanowany na 23 lutego.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera