Rolnicy nie chcą inwestować w maszyny i urządzenia? Na przestrzeni lat ciągników rejestruje się mniej. Nastroje wciąż na niskim poziomie

Redakcja Strefy Agro
Opracowanie:
Sytuacja na rynku nie jest idealna, co przekłada się na dokładne liczenie zasobów portfela.
Sytuacja na rynku nie jest idealna, co przekłada się na dokładne liczenie zasobów portfela. pixabay.com/jackmac34
W sektorze maszyn nowych i używanych widać wzloty i upadki. O ile są miesiące, gdzie sprzętu rejestruje się więcej, to jednak porównania rok do roku wskazują, że rolnicy zachowawczo podchodzą do zakupów. Także sytuacja na rynku nie zadowala, plony są słabe, podobnie ceny w skupach, a to nie spełnia oczekiwań. - Można się spodziewać, że nastroje pozostaną raczej na niskim poziomie - ocenia Piotr Domagała, dyrektor ds. rynku rolnego z Santander Leasing.

Jak wynika z raportu Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych, który opiera się na danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w lipcu 2024 roku zarejestrowano 712 sztuk nowych ciągników, to o 17 więcej niż w lipcu 2023 roku. W skali półrocznej wciąż jednak notuje się spadek, informowała niedawno Strefa Agro.

Czytaj więcej: Jakie ciągniki kupują rolnicy? Te marki cieszą się popularnością wśród nowych i używanych maszyn. W lipcu więcej rejestracji niż rok temu

Choć wzrost cieszy, to wciąż w skalach rok do roku jest gorzej.

To jednak nadal dużo mniej niż w analogicznym miesiącu 2022 r., kiedy liczba nowo zarejestrowanych nowych ciągników była 66 proc. większa, zaznacza Domagała.

W porównaniu do 2023 roku rejestracja nowych ciągników spadła o 18,5 proc. Ekspert wskazuje, że patrząc tylko na rejestrację przez osoby fizyczne, czyli właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych, spadek ten jest jeszcze większy.

Na nastroje, a co za tym idzie brak chęci do przesadnego inwestowania, ma wpływ sytuacja na rynku. Rolnicy w tym roku musieli zmierzyć się z problemami pogodowymi, niskimi plonami oraz zawirowaniami cen w skupach. Utrzymujący się niski poziom koniunktury w gospodarstwach nie zmieni trendu w wyborach rolników co do maszyn i urządzeń.

Światełko w tunelu daje rynek pojazdów używanych. Tu po siedmiu miesiącach widać wzrost rejestracji. Przedstawiciele wsi wybierają maszyny z drugiej ręki, co z ekonomicznego punktu widzenia wydaje się słuszne.

W przypadku pozostałych maszyn i urządzeń brakuje danych rynkowych, ale na podstawie wyników Santander Leasing widać, że rolnicy kupują sporo siewników i rozsiewaczy nawozów. Drugą grupą pod względem liczby zakupów są kosiarki, a trzecią wszystkie maszyny uprawowe. Kolejne miejsce zajmują kombajny, a także szeroka grupa maszyn do zbioru zielonki, wymienia rozmówca.

Ile dziś kosztują maszyny? Rośnie ich średnia wartość, szczególnie widać to w kategorii ciągników rolniczych. Zgodnie z badaniami koniunktury gospodarstw rolnych prowadzonymi przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie, w II kwartale br. 15 proc. rolników zrealizowało inwestycje w budynki. Stanowi to mniejszy odsetek niż w przypadku inwestycji w maszyny, w które zainwestowało w tym okresie 25,3 proc. rolników, podsumował Domagała.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro