- Rolnicy, którzy dysponują kotłami o mocy poniżej 1MW nie mogą kupić miału węglowego do ogrzewania szklarni lub tunelu foliowego – alarmuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Rosną ceny węgla, producenci żywności martwią się o przyszłość
Sytuacja na Ukrainie mocno wpłynęła na rolnictwo, nie tylko te krajowe, ale także światowe. Rynki paliw szaleją, podobnie rynek grzewczy. W niektórych krajach podaż nie nadąża za popytem, z kolei te zaopatrzone w surowce takie, jak węgiel, liczą na znaczne zyski w eksporcie.
Potrzeba zmian. Izby rolnicze apelują o interwencję ministra
W Polsce na brak dostępu do węgla mocno narzekają rolnicy. Podobnie z cenami. Surowce, które są dostępne, najczęściej wystawione są w horrendalnych cenach. Wszystkie te czynniki mogą doprowadzić do załamania produkcji, a także zniszczenia infrastruktury ogrodniczej.
Izby rolnicze zwracają uwagę na działania zaradcze. Wśród wymienianych mechanizmów obronnych są m.in. formy dotacji do opału stosowanego w działach specjalnych produkcji rolnej. Szybkie wprowadzenie zmian w dostępie do opału pozwoli plantatorom i przetwórcom utrzymać płynność produkcyjną, ale czy finansową?
- Niestety wzrost kosztów produkcji nie przekłada się na wzrost cen wyprodukowanych warzyw i owoców, co oznaczać będzie problemy w spłacie zobowiązań zaciągniętych przez rolników – podsumowują działacze.
Źródło: KRIR

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?