Rolnicy nie są zainteresowani ekoschematami? Wniosków złożonych na działania środowiskowe wciąż jest mało

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Czy w dalszej części naboru wniosków o dopłaty na ekoschematy przybędzie?
Czy w dalszej części naboru wniosków o dopłaty na ekoschematy przybędzie? pixabay.com/picjumbo_com
Ekoschematy są nowością wśród dopłat. Ta forma wsparcia ma zachęcać do działań na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt. Na liście znajduje się 6 pozycji, niektóre z nich można łączyć. Dzięki temu naborowi rolnicy mogą znacznie zwiększyć finalną kwotę dofinansowania. Na razie jednak wniosków na ten rodzaj interwencji nie złożono dużo. Dlaczego?

Spis treści

Ekoschematy. Nowość w dopłatach bezpośrednich 2023

Ekoschematy po raz pierwszy występują w kampanii dopłat, w ramach nowej wspólnej polityki rolnej. Od początku naboru jednostki rolnicze prowadzą szkolenia w tym zakresie. Rolnicy mogą uzyskać informacje o wysokości wsparcia, a także sposobie ubiegania się o płatności.

Na liście ekoschematów znajduje się 6 pozycji:

Ekoschemat: Obszary z roślinami miododajnymi
Ekoschemat: Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie IPR
Ekoschemat: Biologiczna ochrona upraw
Ekoschemat: Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych
Ekoschemat: Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi
Ekoschemat: Dobrostan zwierząt

Tyle wniosków złożono do tej pory na ekoschematy

Jak podaje Wielkopolska Izba Rolnicza, w oparciu o zestawienie danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do tej pory złożono 97 316 wniosków o dopłaty bezpośrednie, z czego nieco ponad 25 proc., czyli 24 946 zgłoszeń, stanowią ekoschematy.

Największym powodzeniem cieszy się ekoschemat „Rolnictwo węglowe”. 65 proc. objęło praktyki wymieszania słomy z glebą, 18 proc. wymieszania obornika, zaś 16,5 proc. zróżnicowaną strukturę upraw. Po tę formę wsparcia najchętniej sięgali rolnicy z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego i podlaskiego.

O wsparcie na dobrostan zwierząt na dzień 6 kwietnia 2023 r. złożono łącznie 3282 wniosków, najwięcej (850) w Małopolsce. Hodowcy najchętniej sięgają po dobrostan krów mlecznych i opasy.

Ekoschematy to spore wsparcie. Dlaczego wniosków wciąż jest mało?

Jak zwracają uwagę eksperci WIR, korzystanie z ekoschematów może znacznie podwyższyć wysokość dopłat w ramach nowej WPR.

- W kontekście spadających cen skupu płodów rolnych, a co za tym idzie rentowności działalności rolniczej, maksymalne wykorzystanie dopłat jest bardzo ważne – czytamy w analizie WIR.

Czemu więc tych wniosków nie jest tak dużo? Przyczyn może być kilka. Na samym początku naboru o dopłaty starają się rolnicy, którzy mają bardzo małe gospodarstwa, a więc nie mogą skorzystać z ekoschematu, np. w zakresie hodowli zwierząt. Na mały udział ekoschematów wpływa też późne wdrożenie przepisów i szkoleń. Wielu przedstawicieli wsi po prostu nie wie, o co i jak może wnioskować.

Jakie problemy mogą nieść ekoschematy?

Izba przekazuje też, że rolnicy na drodze ubiegania się o dopłatę ekoschematową, mierzą się z kilkoma problemami.

Rolnicy skarżą się, że okres oczekiwania na wyniki badań gleby jest bardzo długi i mają wątpliwości czy w terminach określonych przez ARiMR będą w stanie opracować plan nawożenia w ramach ekoschematu rolnictwo węglowe, czytamy.

Wielu ma również problem z nabyciem nasion podanych na liście roślin miododajnych, które mają być składnikiem mieszanki wysiewanej w ramach tego ekoschematu. Kolejna kwestia – brak rozporządzenia w zakresie dobrostanu zwierząt. Nie wiadomo, jakie warunki będą wyznacznikiem nowej kampanii i czy będzie konieczne sporządzanie nowego planu poprawy dobrostanu. Uwadze nie umyka też zmiana w zakresie zdjęć geotagowanych. Choć resort rolnictwa zwolnił z obowiązku fotografowania pola, biura ARiMR nie chcą przyjmować oświadczeń.

- Wątpliwości budzą ekoschematy „Uprawa uproszczona” i „Plan nawożenia”. Nie wiadomo do końca, jakiego terminu agrotechnicznego mogą one dotyczyć. Nie ma jasnej interpretacji przepisów. Rolnicy nie wiedzą, czy mogą skorzystać z ekoschematu „Uprawa uproszczona” dla zasiewów jesiennych. Nie wiadomo też ile planów nawożenia trzeba wykonać. Dodatkowo narzędzie do sporządzania planów nawożenia, sugerowane w rozporządzeniu czyli „internaw” jest bardzo niedoskonałe i wolne w działaniu – przekazują działacze WIR.

Źródła: ARiMR, WIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro