Rolnicy otrzymają rekompensaty za ziemniaki zutylizowane w 2021?

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Dzięki zmianom rolnicy zyskają szansę na wypłatę odszkodowań za zutylizowane w 2021 roku ziemniaki z bakteriozą pierścieniową.
Dzięki zmianom rolnicy zyskają szansę na wypłatę odszkodowań za zutylizowane w 2021 roku ziemniaki z bakteriozą pierścieniową. pixabay.com/Couleur/zdjęcie ilustracyjne
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych pozytywnie zaopiniował projekt Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniający stawki dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa. Dzięki zmianom rolnicy zyskają szansę na wypłatę odszkodowań za zutylizowane w 2021 roku ziemniaki z bakteriozą pierścieniową.

Projekt rozporządzenia zakłada wprowadzenie przepisów epizodycznych. Spowoduje to, że Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa z urzędu zmieni w obecnym roku decyzje o odmowie udzielenia dotacji, wydane w 2021 r. w związku z wyczerpaniem środków finansowych przeznaczonych na ten cel w ustawie budżetowej na rok 2021, udzielając tych dotacji ze środków przeznaczonych na ten cel w ustawie budżetowej na rok 2022.

- Wprowadzenie w przepisach ww. rozporządzenia przepisu epizodycznego jest uzasadnione, pozwoli to bowiem na wypłatę dotacji producentom rolnym, którzy w 2021 roku otrzymali decyzje odmawiające udzielenia dotacji, mimo że spełniali wymagania formalne oraz merytoryczne, tj. zutylizowali bulwy ziemniaka porażone głównie bakteriozą pierścieniową – informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

To też może Cię zainteresować

W uzasadnieniu widnieje zapis, że w zeszłym roku kwoty ujęte we wnioskach o dotacje na dofinansowanie kosztów ochrony roślin mocno przekroczył te środki przeznaczone na cel w ustawie budżetowej.

Decyzje odmowne w kwestii udzielenia dotacji opiewały na kwotę 7 255 587,80 zł, niezależnie od tego, że wnioskodawcy spełniali wymagania formalne oraz merytoryczne, tj. zagospodarowali porażone lub prawdopodobnie porażone bulwy ziemniaka zgodnie z przepisami określającymi zasady zwalczania bakterii kwarantannowych dla ziemniaka – tj. Clavibacter sepedonicus oraz Ralstonia solanacearum.

Źródło: KRIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro