Rolnicy protestują m.in. z powodu dostaw dużej ilości zbóż z Ukrainy. Jakie są postulaty i co odpowiada minister Kowalczyk?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Najczęściej akcje protestacyjne w ostatnich miesiącach organizuje Agrounia. W Lubelskim ma zamiar pojawić się na drogach 17 stycznia niezależnie od ustaleń Solidarności.
Najczęściej akcje protestacyjne w ostatnich miesiącach organizuje Agrounia. W Lubelskim ma zamiar pojawić się na drogach 17 stycznia niezależnie od ustaleń Solidarności. Adam Jankowski/Polska Press
Minister zapewnia, że bardzo intensywnie rozmawia z rolnikami, a ci podtrzymują pogotowie strajkowe. Protest został zaplanowany na 17 stycznia 2023 r. Czy do niego dojdzie? „Solidarność” RI ma listę postulatów i od ich realizacji uzależnia działania najbliższych dni. Czego domagają się rolnicy i co odpowiada Henryk Kowalczyk? Komunikat Zachodniopomorskiego Komitetu Protestacyjnego NSZZ RI Solidarność zapowiada zgromadzenie rolników w Świnoujściu przy Latarni Morskiej.

Spis treści

Protest rolników. 17 stycznia 2023 r. będą manifestować w Świnoujściu

W trakcie zgromadzenia we wtorek 17 stycznia rolnicy z Zachodniopomorskiego zamierzają domagać się określenia terminów realizacji poszczególnych postulatów złożonych na ręce premiera Mateusza Morawieckiego 10 stycznia tego roku. Rolnicy zapowiadają swoją obecność o godzinie 11 w Świnoujściu przy Latarni Morskiej ul. Ku Morzu, brzmi komunikat Zachodniopomorskiego Komitetu Protestacyjnego NSZZ RI Solidarność.

Dlaczego właśnie w Świnoujściu? Jednym z postulatów zgłoszonych rządowi jest uruchomienie agroterminalu w tym miejscu. Miałyby zająć się tym Krajowa Grupa Spożywcza. Producenci rolni domagają się także:

  • wstrzymania niekontrolowanego ekspotu zbóż do Polski z Ukrainy,
  • ochrony gospodarstw rodzinnych,
  • utrzymania opłacalności produkcji rolniczej.

Pogotowanie strajkowe podtrzymane

- Rozmawiam z rolnikami bardzo intensywnie. Odbyłem dużo spotkań. Otrzymałem mnóstwo podziękowań za działania na rzecz rolnictwa - zapewnia wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Podtrzymujemy ogłoszone pogotowie strajkowe. W dalszym ciągu będziemy prowadzić trójstronny dialog z Premierem i MRiRW w celu osiągnięcia szerszych zmian i regulacji w dziedzinie gospodarki rolnej naszego kraju oraz będziemy monitorować terminy i postępy realizacji poszczególnych postulatów - przekazuje Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” po tym, jak otrzymał odpowiedź Henryka Kowalczyka na postulaty rolników.

„Solidarność” zapewnia, że w dalszym ciągu będzie zdecydowanie naciskać na rząd, proponować rozwiązania a w przypadku braku dialogu i kompromisu będzie manifestować niezadowolenie, wychodząc na ulice i obierając inne formy protestu.

Rolnicy zapowiadają protest 17 stycznia 2023. Spotkali się z premierem

Rolnicza „Solidarność” zapowiedziała protest. Powodem, który wskazują producenci rolni, jest ogólna sytuacja w rolnictwie i niekontrolowanym napływem zbóż z Ukrainy. Taka decyzja zapadła jeszcze w połowie grudnia. Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” podjęło uchwałę w sprawie ogłoszenia pogotowia strajkowego, jednocześnie ustalając termin Ogólnopolskiego Rolniczego Protestu „Solidarności” RI na 17 stycznia 2023 roku.

Na początku roku, 4 stycznia, w siedzibie NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych w Warszawie odbyło się spotkanie rolniczych związków. Przedstawiciele rolników wystąpili do premiera o pilne rozmowy. Doszło do nich 10 stycznia.

Podczas rozmów z Mateuszem Morawieckim i Henrykiem Kowalczykiem poruszano kwestię przywozu ukraińskiego zboża do Polski i konieczności wzmożenia jego kontroli. Rolnicy zwracali uwagę na konieczność odbudowy pogłowia trzody chlewnej i dodatkowego wsparcia w postaci dopłat do paliwa rolniczego. Podtrzymali gotowość do strajku i oczekiwali odpowiedzi na swoje postulaty na piśmie. To przyszło 11 stycznia.

Jak podaje „Solidarność” na swojej oficjalnej stronie, w czasie spotkania z premierem doszło do ustaleń ws.:

  • wzmożonych kontroli ukraińskiego zboża oraz monitorowania ciężarówek przewożących je przez teren Polski,
  • możliwości uruchomienia infrastruktury portu w Świnoujściu do eksportu zboża,
  • podjęcia działań w UE w kierunku wprowadzenia tzw. wakacji kredytowych dla rolników.

Przewodniczący NSZZ RI: „Rozmawialiśmy również o odbudowie pogłowia trzody chlewnej, o programie Locha Plus, który wcześniej był, a w tym momencie tego nie ma i ma być jak najszybciej realizowany. Do marca ma być umożliwienie hodowli do ośmiu tuczników rocznie w tych małych gospodarstwach na własne potrzeby. Mówiliśmy także o paliwie rolniczym i ministerstwo rolnictwa oraz pan premier mają się zastanowić jak ten program uruchomić i jaka będzie potrzebna ustawa, abyśmy jako rolnicy mieli to paliwo dużo tańsze tak jak na Zachodzie. Ewentualnie w grę wchodzi zwiększenie dopłaty do litra paliwa rolniczego”.

Postulaty rolników przedstawione premierowi i ministrowi rolnictwa

Wśród postulatów producenci rolni wymieniają:

  • wprowadzenie kaucji (cła) na zboże wjeżdżające do Polski,
  • utworzenie korytarzy drogowych dla zbóż do portu lub granic krajów trzecich, a w przypadku takich możliwości stworzenie systemu konwojów tranzytowych (monitoring pojazdów GPS do miejsca docelowego),
  • rozszerzenie kompetencji IJHARS umożliwiające kontrolowanie punktów skupu zbóż i innych podmiotów skupujących płody rolne,
  • natychmiastowe uruchomienie skupu interwencyjnego przez KGS zbóż, kukurydzy i rzepaku po średniej, rocznej cenie GUS.

Domagają się ochrony gospodarstw rodzinnych poprzez:

  • zawieszenie na najbliższy okres wdrażania tzw. Zielonego Ładu ze wszystkimi jego konsekwencjami celem wyrównania szans i konkurencyjności polskiego rolnictwa,
  • wprowadzenie klauzuli ochronnej przez KE na podstawie rozporządzenia UE 870/2022,
  • wprowadzenie programu oddłużeniowego dla rolników, którzy nie z ich winy popadli w zadłużenie, gdyż obecne programy są niewystarczające,
  • wprowadzenie Funduszu Gwarancyjnego dla oszukanych rolników.

Mają również propozycje utrzymania opłacalności produkcji rolniczej poprzez:

  • wprowadzenie paliwa rolniczego na wzór krajów UE,
  • obniżenie cen nawozów azotowych około 2500 zł,
  • wprowadzenie wakacji kredytowych obniżenie oprocentowania kredytów rolniczych oraz wprowadzenie kredytów niskooprocentowanych maksymalnie 2 proc. (na przykładzie kredytów mieszkaniowych) na bezpośrednią produkcję rolną,
  • zmniejszenie poziomu cen energii dla gospodarstw rolnych oraz (małych średnich) zakładów przetwórczych.

Odpowiedź Henryka Kowalczyka na postulaty rolników

W odpowiedzi Henryk Kowalczyk zapewnia, że zboże z Ukrainy jest ewidencjonowane i kontrolowane, a napływ zboża technicznego został zastopowany.

Wzmocnione zostaną kontrole jakości napływającego zboża, w tym zawartość pozostałości pestycydów. W tym celu zostały zakupione specjalistyczne urządzenia - chromatografy.

Trwają też rozmowy ze stroną ukraińską o wprowadzeniu deklaracji przewozowej dla zbóż z określeniem końcowego odbiorcy transportu. Propozycja utworzenia terminala w Świnoujściu ma zostać przeanalizowana. Pełna odpowiedź wicepremiera poniżej:

Rolnicy protestują m.in. z powodu dostaw dużej ilości zbóż z Ukrainy. Jakie są postulaty i co odpowiada minister Kowalczyk?
Rolnicy protestują m.in. z powodu dostaw dużej ilości zbóż z Ukrainy. Jakie są postulaty i co odpowiada minister Kowalczyk?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo