Rolnicy protestują m.in. z powodu dostaw dużej ilości zbóż z Ukrainy. Jakie są postulaty i co odpowiada minister Kowalczyk?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Najczęściej akcje protestacyjne w ostatnich miesiącach organizuje Agrounia. W Lubelskim ma zamiar pojawić się na drogach 17 stycznia niezależnie od ustaleń Solidarności.
Najczęściej akcje protestacyjne w ostatnich miesiącach organizuje Agrounia. W Lubelskim ma zamiar pojawić się na drogach 17 stycznia niezależnie od ustaleń Solidarności. Adam Jankowski/Polska Press
Minister zapewnia, że bardzo intensywnie rozmawia z rolnikami, a ci podtrzymują pogotowie strajkowe. Protest został zaplanowany na 17 stycznia 2023 r. Czy do niego dojdzie? „Solidarność” RI ma listę postulatów i od ich realizacji uzależnia działania najbliższych dni. Czego domagają się rolnicy i co odpowiada Henryk Kowalczyk? Komunikat Zachodniopomorskiego Komitetu Protestacyjnego NSZZ RI Solidarność zapowiada zgromadzenie rolników w Świnoujściu przy Latarni Morskiej.

Spis treści

Protest rolników. 17 stycznia 2023 r. będą manifestować w Świnoujściu

W trakcie zgromadzenia we wtorek 17 stycznia rolnicy z Zachodniopomorskiego zamierzają domagać się określenia terminów realizacji poszczególnych postulatów złożonych na ręce premiera Mateusza Morawieckiego 10 stycznia tego roku. Rolnicy zapowiadają swoją obecność o godzinie 11 w Świnoujściu przy Latarni Morskiej ul. Ku Morzu, brzmi komunikat Zachodniopomorskiego Komitetu Protestacyjnego NSZZ RI Solidarność.

Dlaczego właśnie w Świnoujściu? Jednym z postulatów zgłoszonych rządowi jest uruchomienie agroterminalu w tym miejscu. Miałyby zająć się tym Krajowa Grupa Spożywcza. Producenci rolni domagają się także:

  • wstrzymania niekontrolowanego ekspotu zbóż do Polski z Ukrainy,
  • ochrony gospodarstw rodzinnych,
  • utrzymania opłacalności produkcji rolniczej.

Pogotowanie strajkowe podtrzymane

- Rozmawiam z rolnikami bardzo intensywnie. Odbyłem dużo spotkań. Otrzymałem mnóstwo podziękowań za działania na rzecz rolnictwa - zapewnia wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Podtrzymujemy ogłoszone pogotowie strajkowe. W dalszym ciągu będziemy prowadzić trójstronny dialog z Premierem i MRiRW w celu osiągnięcia szerszych zmian i regulacji w dziedzinie gospodarki rolnej naszego kraju oraz będziemy monitorować terminy i postępy realizacji poszczególnych postulatów - przekazuje Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” po tym, jak otrzymał odpowiedź Henryka Kowalczyka na postulaty rolników.

„Solidarność” zapewnia, że w dalszym ciągu będzie zdecydowanie naciskać na rząd, proponować rozwiązania a w przypadku braku dialogu i kompromisu będzie manifestować niezadowolenie, wychodząc na ulice i obierając inne formy protestu.

Rolnicy zapowiadają protest 17 stycznia 2023. Spotkali się z premierem

Rolnicza „Solidarność” zapowiedziała protest. Powodem, który wskazują producenci rolni, jest ogólna sytuacja w rolnictwie i niekontrolowanym napływem zbóż z Ukrainy. Taka decyzja zapadła jeszcze w połowie grudnia. Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” podjęło uchwałę w sprawie ogłoszenia pogotowia strajkowego, jednocześnie ustalając termin Ogólnopolskiego Rolniczego Protestu „Solidarności” RI na 17 stycznia 2023 roku.

Na początku roku, 4 stycznia, w siedzibie NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych w Warszawie odbyło się spotkanie rolniczych związków. Przedstawiciele rolników wystąpili do premiera o pilne rozmowy. Doszło do nich 10 stycznia.

Podczas rozmów z Mateuszem Morawieckim i Henrykiem Kowalczykiem poruszano kwestię przywozu ukraińskiego zboża do Polski i konieczności wzmożenia jego kontroli. Rolnicy zwracali uwagę na konieczność odbudowy pogłowia trzody chlewnej i dodatkowego wsparcia w postaci dopłat do paliwa rolniczego. Podtrzymali gotowość do strajku i oczekiwali odpowiedzi na swoje postulaty na piśmie. To przyszło 11 stycznia.

Jak podaje „Solidarność” na swojej oficjalnej stronie, w czasie spotkania z premierem doszło do ustaleń ws.:

  • wzmożonych kontroli ukraińskiego zboża oraz monitorowania ciężarówek przewożących je przez teren Polski,
  • możliwości uruchomienia infrastruktury portu w Świnoujściu do eksportu zboża,
  • podjęcia działań w UE w kierunku wprowadzenia tzw. wakacji kredytowych dla rolników.

Przewodniczący NSZZ RI: „Rozmawialiśmy również o odbudowie pogłowia trzody chlewnej, o programie Locha Plus, który wcześniej był, a w tym momencie tego nie ma i ma być jak najszybciej realizowany. Do marca ma być umożliwienie hodowli do ośmiu tuczników rocznie w tych małych gospodarstwach na własne potrzeby. Mówiliśmy także o paliwie rolniczym i ministerstwo rolnictwa oraz pan premier mają się zastanowić jak ten program uruchomić i jaka będzie potrzebna ustawa, abyśmy jako rolnicy mieli to paliwo dużo tańsze tak jak na Zachodzie. Ewentualnie w grę wchodzi zwiększenie dopłaty do litra paliwa rolniczego”.

Postulaty rolników przedstawione premierowi i ministrowi rolnictwa

Wśród postulatów producenci rolni wymieniają:

  • wprowadzenie kaucji (cła) na zboże wjeżdżające do Polski,
  • utworzenie korytarzy drogowych dla zbóż do portu lub granic krajów trzecich, a w przypadku takich możliwości stworzenie systemu konwojów tranzytowych (monitoring pojazdów GPS do miejsca docelowego),
  • rozszerzenie kompetencji IJHARS umożliwiające kontrolowanie punktów skupu zbóż i innych podmiotów skupujących płody rolne,
  • natychmiastowe uruchomienie skupu interwencyjnego przez KGS zbóż, kukurydzy i rzepaku po średniej, rocznej cenie GUS.

Domagają się ochrony gospodarstw rodzinnych poprzez:

  • zawieszenie na najbliższy okres wdrażania tzw. Zielonego Ładu ze wszystkimi jego konsekwencjami celem wyrównania szans i konkurencyjności polskiego rolnictwa,
  • wprowadzenie klauzuli ochronnej przez KE na podstawie rozporządzenia UE 870/2022,
  • wprowadzenie programu oddłużeniowego dla rolników, którzy nie z ich winy popadli w zadłużenie, gdyż obecne programy są niewystarczające,
  • wprowadzenie Funduszu Gwarancyjnego dla oszukanych rolników.

Mają również propozycje utrzymania opłacalności produkcji rolniczej poprzez:

  • wprowadzenie paliwa rolniczego na wzór krajów UE,
  • obniżenie cen nawozów azotowych około 2500 zł,
  • wprowadzenie wakacji kredytowych obniżenie oprocentowania kredytów rolniczych oraz wprowadzenie kredytów niskooprocentowanych maksymalnie 2 proc. (na przykładzie kredytów mieszkaniowych) na bezpośrednią produkcję rolną,
  • zmniejszenie poziomu cen energii dla gospodarstw rolnych oraz (małych średnich) zakładów przetwórczych.

Odpowiedź Henryka Kowalczyka na postulaty rolników

W odpowiedzi Henryk Kowalczyk zapewnia, że zboże z Ukrainy jest ewidencjonowane i kontrolowane, a napływ zboża technicznego został zastopowany.

Wzmocnione zostaną kontrole jakości napływającego zboża, w tym zawartość pozostałości pestycydów. W tym celu zostały zakupione specjalistyczne urządzenia - chromatografy.

Trwają też rozmowy ze stroną ukraińską o wprowadzeniu deklaracji przewozowej dla zbóż z określeniem końcowego odbiorcy transportu. Propozycja utworzenia terminala w Świnoujściu ma zostać przeanalizowana. Pełna odpowiedź wicepremiera poniżej:

Rolnicy protestują m.in. z powodu dostaw dużej ilości zbóż z Ukrainy. Jakie są postulaty i co odpowiada minister Kowalczyk?
Rolnicy protestują m.in. z powodu dostaw dużej ilości zbóż z Ukrainy. Jakie są postulaty i co odpowiada minister Kowalczyk?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie