Rolnicy stracili plony i czekają na pomoc. Pytają, co zrobić, by nie stracić też wsparcia

lucyna.talaska@..., Lucyna Talaśka-Klich
Rolnicy stracili plony i czekają na pomoc. Pytają, co zrobić, by nie stracić też wsparcia
Rolnicy stracili plony i czekają na pomoc. Pytają, co zrobić, by nie stracić też wsparcia pixabay.com, AGW
Na pytania Czytelników dot. pomocy po suszy odpowiada Andrzej Baranowski, dyr. generalny Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego

 

1) Mam krowy mleczne i z powodu suszy muszę dokupić karmy dla zwierząt. Co powinienem zrobić, żeby wykazać straty? Czy muszę mieć na przykład faktury na zakup pasz?

Do kosztów poniesionych w wyniku suszy można zaliczyć zakup pasz, ale do wysokości szkód odniesionych w produkcji polowej. Przepisy i wytyczne nie wskazują by obowiązkowym było dołączenie przez rolnika faktur potwierdzających zakup pasz. Zatem wystarczającym jest złożenie przez rolnika pisemnego oświadczenia o wysokości kosztów poniesionych w związku z zakupem pasz.

 

2) Susza zniszczyła mi głównie kukurydzę. Komisja szacująca straty wpisała, że to roślina na ziarno i nie zaliczono mi jej do strat. Dlaczego?

Suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od 1 kwietnia do 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych roślin uprawnych i gleb. Wartość klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb określa szczegółowo załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 1 kwietnia 2010r. 

 

Wartość wskaźników KBW oraz ich wystąpienie (na podstawie danych przekazanych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach) w kolejnych sześciodekadowych okresach, z podziałem na województwa i gminy, określa minister rolnictwa w obwieszczeniu. Zatem wysokość strat można ustalić tylko w uprawach i na tych kategoriach glebowych, które zostały wykazane w Monitoringu Suszy. Zgodnie z tym monitoringiem klęską suszy dotknięta była na terenie naszego województwa kukurydza na kiszonkę. Stąd też kukurydza na ziarno nie może być uwzględniona w wykazie strat.

 

3) Komisja odmówiła szacowania wszystkich strat na polach. Ograniczyła się do określenia  szkód na gorszych gruntach. Czy mogła tak zrobić? Czy pani wojewoda nie kazała szacować wszystkiego?

Komisje posiadają uprawnienie do szacowania wszystkich strat i taki sygnał został skierowany do gmin w lipcu br.  z jednoczesną informacją, że w protokołach szacowania strat w przypadku ubiegania się o kredyt preferencyjny winny być umieszczone uprawy i te kategorie glebowe które są wymienione w monitoringu suszy (zgodnie z obowiązującymi przepisami). 

 

4) Rozmawiam z rolnikami z różnych gmin i wiem, że w niektórych samorządach do protokołów członkowie komisji wpisali wszystkie straty, a w innych tylko niektóre (w oparciu o raporty instytutu w Puławach). Które z tych komisji łamią prawo? 

Protokół oszacowania szkód (sporządzony przez komisje gminne) winien dotyczyć upraw i kategorii glebowych wymienionych w obwieszczeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Takie jest prawo i nie można go łamać. Członkowie komisji odpowiadają za to, co wpisano do protokołów. 

 

5) Wnioski o pomoc w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można składać go końca września. Czy to prawda, że czas szacowania strat i składania dokumentów o to wsparcie może zostać wydłużony?

Nie przewiduje się wydłużenia terminu składania tych wniosków. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rolnicy stracili plony i czekają na pomoc. Pytają, co zrobić, by nie stracić też wsparcia - Gazeta Pomorska