Rolnicy - uważajcie, co podpisujecie! Lepiej dokładnie przeczytać

LUCYNA TALAŚKA-KLICH
Zanim złożymy swój podpis, warto dwa razy się zastanowić
Zanim złożymy swój podpis, warto dwa razy się zastanowić sxc.hu
Przedstawiciele firm zajmujących się przygotowaniem terenów np. pod linie energetyczne, telekomunikacyjne, czy gazociągi odwiedzają rolników i proszą o podpisy. - Mąż podpisał jakieś pismo w sprawie słupów, które będą nam na polu stawiać - opowiada żona gospodarza. - Naiwny jest to podpisał i nawet nie wiadomo co. Powiedział, że przyszli mili panowie i obiecali, że kopię nam odeślą. Takich "miłych panów" to więcej po okolicy jeździ. Co można zrobić, żeby potem nie żałować? Kto może nam pomóc?

Inwestycji przybywa

 

- Przed podpisaniem dokumentu trzeba go przede wszystkim dokładnie przeczytać - podkreśla Bartosz Frymarkiewicz, radca prawny Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. 

Ostatnio inwestycji dotyczących urządzeń przesyłowych przybywa, dlatego do właścicieli gruntów dociera coraz więcej przedstawicieli firm zajmujących się przygotowaniem terenu pod linie energetyczne, telekomunikacyjne czy gazociągi. 

 

Sprawdź szczegóły

 

- Przedstawiciele takich firm proszą o podpisy na oświadczeniach, porozumieniach bądź umowach - wyjaśnia Bartosz Frymarkiewicz. Jego zdaniem w najtrudniejszej sytuacji znajdą się rolnicy podpisujący oświadczenia, w którym godzą się na udostępnienie swojej nieruchomości, bez gratyfikacji finansowej i szczegółów na temat zasad dostępu do urządzeń. - W ten sposób właściciel gruntu pozbawi się możliwości uzyskania środków za tzw. służebność przesyłu - dodaje radca prawny. 

 

Lepiej nie wierzyć na słowo

 

Zdaniem Bartosza Frymarkiewicza te kwestie powinny być zawarte w umowie bądź porozumieniu: - Także te dotyczące np. zasad wchodzenia na grunty rolnika w przyszłości, a nawet sposobu powiadamiania o takim wejściu. Radca prawny dodaje, że czasami rolnicy wierzą w to, co powiedzieli im przedstawiciele firm, chociaż nie zapisano tego w umowie czy porozumieniu. A nie warto wierzyć w ustne zapewnienia, jeśli nie zawarto ich w dokumencie. 

 

Udzielą pomocy prawnej

 

- Jeśli rolnicy mają wątpliwości, powinni się zwrócić do naszych specjalistów do spraw porad prawnych - mówi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. - Wspólnymi siłami łatwiej wywalczyć korzystniejsze warunki dla właścicieli gruntów. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rolnicy - uważajcie, co podpisujecie! Lepiej dokładnie przeczytać - Gazeta Pomorska