Rolnicy z Zachodniopomorskiego odwołują protest po wizycie wicepremiera Kowalczyka

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Ostatnie protesty spowodowały utrudnienia na wielu lokalnych i krajowych drogach województwa zachodniopomorskiego. Czy tym razem także dojdzie do rolniczych akcji?
Ostatnie protesty spowodowały utrudnienia na wielu lokalnych i krajowych drogach województwa zachodniopomorskiego. Czy tym razem także dojdzie do rolniczych akcji? Marek Jaszczyński/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
W czwartek 3 lutego doszło do spotkania rolników z wicepremierem i ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem w Zachodniopomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. "ODWOŁUJEMY zgromadzenia rolników zaplanowane na 5-6.02.2022", napisali dzień po spotkaniu organizatorzy.

Rolnicy zapoznają się z propozycjami Henryka Kowalczyka, odwołują protesty

"W terminie 4-7.02.2022 rolnicy zaangażowani w protest (ponad 40 rolniczych ośrodków protestu) zapoznają się z propozycjami wicepremiera i ustaleniami KPRWZ. Wypowiedzą się w temacie dalszych działań", napisali w piątek rano (4 lutego 2022) organizatorzy protestów w Zachodniopomorskiem.

W spotkaniu w Barzkowicach uczestniczyło ok. 200 rolników. Wicepremier odpowiadał m.in. na postulaty wysuwane przez rolników podczas styczniowego protestu.

O co walczą rolnicy z Pomorza Zachodniego? Wśród postulatów m.in. ten suszowy

Zachodniopomorska „Solidarność” Rolników Indywidualnych od początku wystosowała kilka postulatów, których spełnienia żądają od władz. Najwięcej kontrowersji wzbudziły kwestie cen nawozów i składania wniosków o szkody spowodowane suszą.

Protestujący zapowiedzieli, że chcą odszkodowań po 1000 zł do ha uprawy jarej i upraw strączkowych oraz po 700 złotych do ha uprawy ozimej, przy czym łąki i pastwiska też należy traktować jako uprawy ozime.

- Z powodu wadliwego funkcjonowania aplikacji suszowej żądamy, aby wszystkie wnioski złożone w aplikacji suszowej uznać za wnioski powyżej 30 procent strat w gospodarstwach – zapowiedzieli rolnicy.

Wielu z nich skarżyło się na niefunkcjonalność aplikacji. Niestety, realizacja postulatu może być ciężka do spełnienia. Jak zapowiedział minister rolnictwa, nie ma do tego podstaw prawnych, zwłaszcza jeśli nie ma zgody Komisji Europejskiej.

- Nie zrobię dowodów na to, że była szkoda w poprzednich plonach niepoparta ani komisją, ani dowodem – uznał Henryk Kowalczyk.

Jedyne, na co mogą liczyć rolnicy, to obniżenie progu strat suszowych z 30 do 20 procent.

Walka o ceny nawozów

Gorącym tematem stały się również nawozy. Związkowcy z Zachodniopomorskiego chcieli obniżenia cen już teraz.

- Nawozy azotowe wzrosły, bo wzrósł gaz, ale czemu wzrosły nawozy kopalniane? I to o 150 procent – pytał jeden z uczestników spotkania.

Wicepremier podkreślił, że w tym przypadku także kluczowa jest decyzja Komisji Europejskiej. Skala dopłat do nawozów jest wysoka, co nie mieści Polski w pomocy de minimis. Na uruchomienie krajowej pomocy dla rolników trzeba więc poczekać.

- Nie możemy spełnić teraz tego żądania, za decyzjami musi stać odpowiedzialność – przekonywał Kowalczyk.

Dramatyczna sytuacja na rynku trzody

Wśród zgromadzonych podniesiono kwestię trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej. Szef resortu próbował przekonać gości, że problem dotyczy nie tylko Polski, ale całej Europy. Powodem jest zatrzymanie eksportu do Chin, który spowodował nadmiar produkcyjny w wielu krajach.

Wsparciem ma być ogłoszone wczoraj 1000 zł do lochy. Od 15 lutego beneficjenci będą mogli składać wnioski. Z programu mogą skorzystać producenci trzody chlewnej, którzy utrzymują lochy i produkują prosięta urodzone w gospodarstwie rolnym od 15 listopada 2021 roku do 31 marca 2022 roku.

- Żadnych konkretów, tylko bajki – tak komentowali rolnicy obecne działania w sektorze rolnictwa. Czy program przedstawiony przez ministra uspokoi działaczy?

W planie protestów wciąż widnieją daty 5 i 6 lutego, rolnicy nie wydali jednak jeszcze komunikatu po spotkaniu z Henrykiem Kowalczykiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie