Rolnicy z Zachodniopomorskiego wyjeżdżają na ulice. Chcą tarczy antykryzysowej dla rolnictwa. 18 stycznia protesty w wielu powiatach

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Rolnicy z Zachodniopomorskiego przedstawili swoje postulaty.
Rolnicy z Zachodniopomorskiego przedstawili swoje postulaty. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Rolnicy z woj. zachodniopomorskiego mają dość wzrastających cen, nierozwiązanych problemów w branży i domagają się spotkania z ministrem rolnictwa. Na 18 stycznia na godz. 11 zaplanowano protesty, w których udział na tę chwilę zadeklarowała większość powiatów. Jakie postulaty przedstawia Komitet Protestacyjny?

Gdzie i kiedy odbędą się protesty?

Protesty zaplanowane przez „Solidarność” RI z Zachodniopomorskiego odbędą się 18 stycznia 2022 roku o godz. 11. W ustalonych miejscach rolnicy wyruszą na ulice by przedstawić swoje postulaty. Akcje obejmą zgromadzenia, przejazdy kolumn traktorów oraz indywidualne wyjazdy traktorami po zakupy.

O co walczą rolnicy?

- Postulujemy pilne przygotowanie i wdrożenie rozwiązań łagodzących ujemne skutki spowodowane pandemią, wieloletnimi niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz kryzysem wywołanym gwałtownym wzrostem kosztów produkcji rolnej – przekonują organizatorzy.

Dodatkowo, rolnicy zapowiadają walkę o politykę państwa w zakresie gospodarstw, wdrożenie tarczy antykryzysowej, rozwiązanie problemów suszy, zmiany w zakresie gospodarowania ziemią z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, wprowadzenie modelu bankowości rolniczej, wpływ na kształt holdingu spożywczego oraz system ubezpieczeń rolniczych.

To też może Cię zainteresować

- Polityka państwa polskiego w obszarze rolnictwa musi uwzględniać specyfikę rolnictwa Polski Północnej i Zachodniej. Zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, gospodarstwa rodzinne to gospodarstwa do 300 ha. Zdecydowanie przeciwstawiamy się różnicowaniu gospodarstw rodzinnych pod względem dostępu do mechanizmów wsparcia Unii Europejskiej. Rozwiązania przyjęte w ramach Europejskiego Zielonego Ładu nie mogą zagrażać suwerenności żywnościowej naszego kraju – czytamy w komunikacie.

Postulaty skierowane do władz

Związkowcy zwrócili się nie tylko do organizacji rolniczych, a także wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego oraz komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.

Kierowcy z Zachodniopomorskiego muszą spodziewać się utrudnień na lokalnych drogach. Jak zapowiadają rolnicy, do godz. 16-17 będą poruszać się po krajowych i powiatowych trasach.

Źródło: Protest Rolników

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera