Rolniczka straciła męża. Czy dostanie po nim rentę z KRUS?

Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
- Mam 57 lat, właśnie straciłam męża, który nagle zachorował, był w moim wieku. Jestem od ponad 30 lat ubezpieczona w KRUS, tak samo było w przypadku męża. Czy dostanę po nim rentę lub inne świadczenie, które pomoże mi się utrzymać już teraz czy może jakiś dodatek na emeryturze? - pyta rolniczka z województwa lubelskiego.

Spis treści

Ból straty bliskiej osoby łączy się z niepewnością o bezpieczeństwo materialne. Czy po utracie męża lub żony osoba ubezpieczona w KRUS może liczyć na rentę? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Wdowa lub wdowiec może liczyć na rentę po małżonku
Wdowa lub wdowiec może liczyć na rentę po małżonku pixabay.com/WFranz

Centralne Biuro Świadczeń KRUS wyjaśnia, że w świetle art. 29 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2024 r., poz. 90) do renty rodzinnej po zmarłym jest uprawniony małżonek (wdowa/wdowiec) - jeżeli spełnia warunki do uzyskania takiej renty w myśl przepisów emerytalnych. Jakie to warunki?

Renta z KRUS dla wdowy lub wdowca - jakie warunki trzeba spełniać?

Zgodnie z art. 70 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251 ze zm.) wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:

  1. w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo
  2. wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole -18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, jednak nie później niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania np. dzieci (osób wymienionych wyżej w pkt 2.)

Wdowa 50+ powinna złożyć wniosek o rentę

- Z wystąpienia czytelniczki wynika, że ma ona 57 lat i od ponad 30 lat podlega rolniczemu ubezpieczeniu społecznemu. Mąż ww., który obecnie zmarł, również podlegał temu ubezpieczeniu przez taki sam okres. Zatem prawdopodobne jest, że spełnia ona warunki umożliwiające przyznanie renty rodzinnej po zmarłym mężu - wyjaśnia nam Centralne Biuro Świadczeń KRUS.

- Wobec powyższego powinna złożyć wniosek o to świadczenie do jednostki organizacyjnej KRUS (Oddziału Regionalnego lub Placówki Terenowej KRUS). Druk wniosku KRUS SR-12 dostępny jest na stronie internetowej www.gov.pl/KRUS oraz w każdej jednostce organizacyjnej KRUS.

Powiększone świadczenie na emeryturze od 2025 r.

Na dodatek finansowy można liczyć także na emeryturze. KRUS podaje, że po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (dla kobiet to 60 lat) i nabyciu prawa do emerytury rolniczej (wymagane 25 lat rolniczego ubezpieczenia w KRUS), w przypadku ustalonego prawa do renty rodzinnej po zmarłym mężu, czytelniczka będzie mogła ubiegać się o wypłatę jednego z tych świadczeń powiększonego o część drugiego w tzw. zbiegu.

Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r., poz. 1243). Umożliwią osobom uprawnionym jednocześnie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy pobieranie tych świadczeń w zbiegu, z tym, że jedno – wybrane świadczenie – będzie wypłacane w całości, a drugie w określonej części (15% od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.; 25% od 1 stycznia 2027 r.). Mowa o tzw. rencie wdowiej.

Świadczeniobiorca (wdowa/wdowiec) będzie mógł sam zdecydować, czy chce pobierać np. całość swojego świadczenia powiększonego o określony procent renty rodzinnej po zmarłym, czy też na odwrót.

Świadczenia w zbiegu będzie mogła pobierać osoba będąca wdową/wdowcem jeżeli spełni łącznie nw. warunki:

  • osiągnie powszechny wiek emerytalny – co najmniej 60 lat dla kobiet;
  • pozostawała we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
  • nabyła prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wyżej wymienionego wieku emerytalnego;
  • nie zawarła nowego związku małżeńskiego.

Masz pytania zziązane ze świadczeniami KRUS lub inne z zakresu rolnictwa? Napisz do nas: [email protected]

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro