Rolnik chce dbać o środowisko. Na co może dostać dotacje z NFOŚiGW? Nie tylko pompy ciepła i fotowoltaika

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Skąd wziąć dotację na prośrodowiskowe działania na wsi? Sprawdzamy, z jakich programów mogą korzystać rolnicy.
Skąd wziąć dotację na prośrodowiskowe działania na wsi? Sprawdzamy, z jakich programów mogą korzystać rolnicy. pixabay.com
Dopłaty do wapnowania gleb to nie wszystko. Jest jeszcze program Agroenergia czy wsparcie do usuwania folii rolniczych. Wiecie, że rolnicy mogą ubiegać się o dotacje na budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych? I oczywiście możliwość np. wymiany pieca z programu Czyste Powietrze.

Wsparcie dla rolnictwa pochodzi nie tylko z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, choć to najpowszechniejsze źródło dotacji. W kwestiach środowiskowych warto sprawdzić co do zaoferowania branży rolnej na Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jednym z takich form wsparcia są dopłaty do wapnowania, czyli Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie. Więcej piszemy o nim tutaj:

Agroenergia - program wsparcia dla rolników, czyli energia z odnawialnych źródeł

Program Agroenergia ma 2 części. Będzie realizowany do 2027 r., przy czym zobowiązania (podpisywanie umów) podejmowane będą do 31 grudnia 2025 r.

  • cz.1 Mikroinstalacje, pompy ciepła i towarzyszące magazyny energii (przyjmowanie wniosków w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej):
  • cz.2 Biogazownie rolnicze i małe elektrownie wodne (nabór wniosków trwa w NFOŚiGW)

W przypadku pierwszej części np. WFOŚiGW w Poznaniu informuje, że nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym od 1 października 2021 r. do czasu rozdysponowania puli środków.

Część 2, czyli Biogazownie rolnicze i małe elektrownie wodne - Wnioski należy składać wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) przy użyciu podpisu kwalifikowanego bądź za pomocą profilu zaufanego wnioskodawcy lub osoby upoważnionej w terminie od 20.07.2021 r. – do 30.09.2022 r., lub do wyczerpania alokacji środków, instruuje NFOŚiGW.

Celem programu Agroenergia jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym.

Nabór wniosków dotyczy następujących rodzajów przedsięwzięć:
Przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu:

  • biogazowni rolniczej o mocy nie większej niż 500 kW wraz z towarzyszącą instalacją wytwarzania biogazu rolniczego,
  • elektrowni wodnej nie większej niż 500 kW.

Zakup i montaż towarzyszących magazynów energii dla instalacji z pkt 1). Warunkiem dofinansowania jest obligatoryjna realizacja inwestycji dotyczącej zakresu przedsięwzięć określonych w pkt 1).

Kto może skorzystać z programu Agroenergia?

  • Osoba fizyczna będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku prowadząca osobiście gospodarstwo rolne.
  • Osoba prawna będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadząca działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych (główny przedmiot działalności wnioskodawcy wskazany w odpowiednim rejestrze przedmiot działalności przedsiębiorstwa stanowi kod PKD: 01.61.Z, 01.62.Z (z wyłączeniem prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich oraz podkuwania koni) lub 01.63.Z).

Kwota alokacji dla zwrotnych oraz bezzwrotnych form dofinansowania – do 74 500 tys. zł:

  • dla bezzwrotnych form dofinansowania – do 48 400 tys. zł
  • dla zwrotnych form dofinansowania – do 26 100 tys. zł

Dofinansowanie będzie udzielone w formie dotacji i pożyczki. W przypadku wnioskowania o dofinansowanie w formie dotacji, złożenie wniosku o dofinansowanie w formie pożyczki nie jest obligatoryjne.

Usuwanie azbestu w 2022 roku

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje również program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest (z którego mogą korzystać rolnicy za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego). Szczegółów dotyczących składania wniosków należy szukać na stronach poszczególnych gmin.

I tak na przykład wnioski wraz z wymaganymi dokumentami należy składać w sekretariacie Urzędu Gminy w Białaczowie w terminie do 31.01.2022 r. w godzinach pracy Urzędu. Termin składania wniosków w gminie Aleksandrów Kujawski - do 30 kwietnia 2022 r.

Program „Czyste Powietrze” także dla rolników

O zmianach w programie piszemy tutaj:

Usuwanie folii rolniczych, opakowań po nawozach

Dodatkowo w 2021 r. NFOŚiGW prowadził nabór wniosków dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) w programie Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej.

Dotacja wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem, że:

  • kwota dotacji nie może przekroczyć iloczynu 500 zł i wyrażonej w Mg masy odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag unieszkodliwionych lub poddanych odzyskowi w ramach przedsięwzięcia;
  • podatek VAT nie stanowi kosztu kwalifikowanego przedsięwzięcia.

Beneficjentami programu są jednostki samorządu terytorialnego, a ostatecznymi odbiorcami korzyści będą posiadacze odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu „big bag”. Szczegóły i terminy na stronach gmin.

Po zakończeniu realizacji przedsięwzięć, które uzyskają dofinansowanie w ramach wniosków złożonych w naborze trwającym do 15 września 2021 r., NFOŚiGW dokona rozeznania zapotrzebowania na wsparcie finansowe kolejnych przedsięwzięć. Po tej analizie zostanie rozważona celowość kontynuacji programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej".

Mój elektryk. Stacja ładująca na podwórku

Dodatkowo rolnicy indywidualni, którzy chcą w swojej działalności wykorzystywać pojazdy elektryczne, mogą skorzystać z dopłat w ramach programu „Mój elektryk

W ramach programu "Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru", rolnicy mogą ubiegać się o dotacje na budowę stacji ładowania o mocy nie mniejszej niż 22 kW, innej niż ogólnodostępna stacja ładowania.

Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji należy składać w okresie 07.01.2022 – 31. 03.2022 r. - jednak nie dłużej niż do wyczerpania środków alokacji. Dofinansowanie do 25% kosztów kwalifikowanych w przypadku budowy stacji ładowania o mocy nie mniejszej niż 22 kW, innej niż ogólnodostępna stacja ładowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.