Rolnik chce dbać o środowisko. Na co może dostać dotacje z NFOŚiGW? Nie tylko pompy ciepła i fotowoltaika

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Skąd wziąć dotację na prośrodowiskowe działania na wsi? Sprawdzamy, z jakich programów mogą korzystać rolnicy.
Skąd wziąć dotację na prośrodowiskowe działania na wsi? Sprawdzamy, z jakich programów mogą korzystać rolnicy. pixabay.com
Dopłaty do wapnowania gleb to nie wszystko. Jest jeszcze program Agroenergia czy wsparcie do usuwania folii rolniczych. Wiecie, że rolnicy mogą ubiegać się o dotacje na budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych? I oczywiście możliwość np. wymiany pieca z programu Czyste Powietrze.

Wsparcie dla rolnictwa pochodzi nie tylko z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, choć to najpowszechniejsze źródło dotacji. W kwestiach środowiskowych warto sprawdzić co do zaoferowania branży rolnej na Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jednym z takich form wsparcia są dopłaty do wapnowania, czyli Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie. Więcej piszemy o nim tutaj:

Agroenergia - program wsparcia dla rolników, czyli energia z odnawialnych źródeł

Program Agroenergia ma 2 części. Będzie realizowany do 2027 r., przy czym zobowiązania (podpisywanie umów) podejmowane będą do 31 grudnia 2025 r.

  • cz.1 Mikroinstalacje, pompy ciepła i towarzyszące magazyny energii (przyjmowanie wniosków w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej):
  • cz.2 Biogazownie rolnicze i małe elektrownie wodne (nabór wniosków trwa w NFOŚiGW)

W przypadku pierwszej części np. WFOŚiGW w Poznaniu informuje, że nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym od 1 października 2021 r. do czasu rozdysponowania puli środków.

Część 2, czyli Biogazownie rolnicze i małe elektrownie wodne - Wnioski należy składać wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) przy użyciu podpisu kwalifikowanego bądź za pomocą profilu zaufanego wnioskodawcy lub osoby upoważnionej w terminie od 20.07.2021 r. – do 30.09.2022 r., lub do wyczerpania alokacji środków, instruuje NFOŚiGW.

Celem programu Agroenergia jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym.

Nabór wniosków dotyczy następujących rodzajów przedsięwzięć:
Przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu:

  • biogazowni rolniczej o mocy nie większej niż 500 kW wraz z towarzyszącą instalacją wytwarzania biogazu rolniczego,
  • elektrowni wodnej nie większej niż 500 kW.

Zakup i montaż towarzyszących magazynów energii dla instalacji z pkt 1). Warunkiem dofinansowania jest obligatoryjna realizacja inwestycji dotyczącej zakresu przedsięwzięć określonych w pkt 1).

Kto może skorzystać z programu Agroenergia?

  • Osoba fizyczna będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku prowadząca osobiście gospodarstwo rolne.
  • Osoba prawna będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadząca działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych (główny przedmiot działalności wnioskodawcy wskazany w odpowiednim rejestrze przedmiot działalności przedsiębiorstwa stanowi kod PKD: 01.61.Z, 01.62.Z (z wyłączeniem prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich oraz podkuwania koni) lub 01.63.Z).

Kwota alokacji dla zwrotnych oraz bezzwrotnych form dofinansowania – do 74 500 tys. zł:

  • dla bezzwrotnych form dofinansowania – do 48 400 tys. zł
  • dla zwrotnych form dofinansowania – do 26 100 tys. zł

Dofinansowanie będzie udzielone w formie dotacji i pożyczki. W przypadku wnioskowania o dofinansowanie w formie dotacji, złożenie wniosku o dofinansowanie w formie pożyczki nie jest obligatoryjne.

Usuwanie azbestu w 2022 roku

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje również program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest (z którego mogą korzystać rolnicy za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego). Szczegółów dotyczących składania wniosków należy szukać na stronach poszczególnych gmin.

I tak na przykład wnioski wraz z wymaganymi dokumentami należy składać w sekretariacie Urzędu Gminy w Białaczowie w terminie do 31.01.2022 r. w godzinach pracy Urzędu. Termin składania wniosków w gminie Aleksandrów Kujawski - do 30 kwietnia 2022 r.

Program „Czyste Powietrze” także dla rolników

O zmianach w programie piszemy tutaj:

Usuwanie folii rolniczych, opakowań po nawozach

Dodatkowo w 2021 r. NFOŚiGW prowadził nabór wniosków dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) w programie Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej.

Dotacja wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem, że:

  • kwota dotacji nie może przekroczyć iloczynu 500 zł i wyrażonej w Mg masy odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag unieszkodliwionych lub poddanych odzyskowi w ramach przedsięwzięcia;
  • podatek VAT nie stanowi kosztu kwalifikowanego przedsięwzięcia.

Beneficjentami programu są jednostki samorządu terytorialnego, a ostatecznymi odbiorcami korzyści będą posiadacze odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu „big bag”. Szczegóły i terminy na stronach gmin.

Po zakończeniu realizacji przedsięwzięć, które uzyskają dofinansowanie w ramach wniosków złożonych w naborze trwającym do 15 września 2021 r., NFOŚiGW dokona rozeznania zapotrzebowania na wsparcie finansowe kolejnych przedsięwzięć. Po tej analizie zostanie rozważona celowość kontynuacji programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej".

Mój elektryk. Stacja ładująca na podwórku

Dodatkowo rolnicy indywidualni, którzy chcą w swojej działalności wykorzystywać pojazdy elektryczne, mogą skorzystać z dopłat w ramach programu „Mój elektryk

W ramach programu "Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru", rolnicy mogą ubiegać się o dotacje na budowę stacji ładowania o mocy nie mniejszej niż 22 kW, innej niż ogólnodostępna stacja ładowania.

Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji należy składać w okresie 07.01.2022 – 31. 03.2022 r. - jednak nie dłużej niż do wyczerpania środków alokacji. Dofinansowanie do 25% kosztów kwalifikowanych w przypadku budowy stacji ładowania o mocy nie mniejszej niż 22 kW, innej niż ogólnodostępna stacja ładowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

TVP: Sasin: 300 tys. zł pożyczki bez zabezpieczeń dla rolnika

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie