Rolnik chce zbudować biogazownię. Czy dostanie dopłatę?

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Biogazownie szansą na rozwój polskiego rolnictwa?
Biogazownie szansą na rozwój polskiego rolnictwa? Andrzej Zgiet/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Biogazownie to dla rolnictwa wielka szansa na wykorzystanie innych zasobów energii. Choć buduje się ich coraz więcej, wciąż jest to dość drogi biznes. Nie odstrasza to jednak małych gospodarstw, przy wsparciu finansowym wiele z nich chciałoby inwestować w najnowsze technologie. Czy znajdzie się miejsce na dopłaty? O to apeluje branża.

Spis treści

Szansa nie tylko dla wielkich firm?

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do minister funduszy i polityki regionalnej z wnioskiem o rozszerzenie zakresu naboru wniosków w ramach KPO. Chodzi o inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym te o obiegu zamkniętym, np. biogazownie.

Aktualnie nabór skierowany jest do dużych przedsiębiorstw oraz konsorcjów, w których jest co najmniej jedno duże przedsiębiorstwo i jedna organizacja badawcza. Z kolei małe i średnie przedsiębiorstwa mogą być członkami konsorcjów.

Doceniamy te inicjatywy i z całą pewnością przyczynią się one do rozwoju innowacyjnych technologii oraz do tworzenia rynku surowców wtórnych w Polsce, wskazuje KRIR.

Jednak rolnicy nie chcą być tylko częścią większych projektów. Ich zdaniem należy rozszerzyć możliwość składania wniosków także dla tych, którzy są zainteresowani budową biogazowni. Czy to korzystne rozwiązanie? Z pewnością nie zadziała na szkodę polskiego systemu energetycznego. Wręcz przeciwnie, w kontekście wysokich cen energii w godzinach wieczornych może być to ratunek dla budżetu. Mała biogazownia to też dodatkowe źródło pieniędzy.

Biogazownie to przyszłość wielu branż

Obecnie dofinansowania w większości obejmują fotowoltaikę i energetykę wiatrową, na biogazownie wsparcie nie jest wystarczające. Rozwijanie tego sektora, oprócz ogólnych korzyści dla biznesu, przyniosłoby również szansę na efektywne gospodarowanie nadwyżkami zbóż i prowadzenie produkcji zwierzęcej. Każda kolejna biogazownia w Polsce to także krok ku zrównoważonemu i ekologicznemu rozwojowi.

W związku z powyższym, wnioskujemy o umożliwienie rolnikom ubiegania się o wsparcie finansowe na budowę biogazowni rolniczych w ramach przedmiotowego naboru wniosków. Jesteśmy przekonani, że takie poszerzenie zakresu wsparcia przyczyni się do dalszego wzrostu innowacyjności i zrównoważonego rozwoju polskiego rolnictwa oraz energetyki, przekazują izby w piśmie do resortu.

O tym, jak ważne jest wykorzystanie biogazowni, wspomniał minister rolnictwa Czesław Siekierski: Biogazownie zyskują na znaczeniu. Rośnie zainteresowanie wśród hodowców zwierząt, którzy dostrzegają potencjał w tej inwestycji. Kluczowe jest przyspieszenie prac i wprowadzenie jasnych procedur.

Źródło: KRIR

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro