Rolnik jak chemik i biznesmen. "Dlatego spis rolny jest złożony", wyjaśnia GUS

Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
pixabay.com
To badanie przeprowadzane jest raz na dziesięć lat, udział trzeba wziąć - bez dwóch zdań. - Ale spis rolny nie jest taki prosty - podkreślają rolnicy. Jak tłumaczy to Główny Urząd Statystyczny?

- Czy Powszechny Spis Rolny 2020 jest złożony? Tak. Dlaczego? Rolnik łączy w sobie wiele zawodów, bo musi się znać na wielu rzeczach: na roślinach, zwierzętach, maszynach - podkreśla Aleksandra Sarnowska z Urzędu Statystycznego w Gdańsku. - Musi umieć opracować biznesplan, zaplanować pracę dla siebie i innych. Jest trochę chemikiem – zna się na nawozach. Musi dokładnie znać kalendarz wszystkich prac polowych. Śledzi na bieżąco prognozy pogody. Jest też ekonomistą – wie, co się opłaca się aktualnie uprawiać czy hodować, na co są dopłaty i jak je zdobyć. Musi też umieć reagować w warunkach kryzysowych – jak przyjdzie załamanie pogody, klęska żywiołowa, z przyczyn losowych zabraknie rąk do pracy, przyjdzie choroba roślin lub zwierząt. Praca rolnika jest skomplikowana i w każdym gospodarstwie tak dużo się dzieje, że nie da się tego zbadać w pięciu pytaniach. Formularz spisowy jest więc dość obszerny – ilość pytań zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Wiemy jednak, że rolnicy znają swoje gospodarstwa i pytania w formularzu są dla nich jasne.

Dopłaty za 2020 będą nieco wyższe, jednak nie dla tych, którym ARiMR naliczy kary. Stawki płatności:

Powszechny Spis Rolny 2020

Przypomnijmy, że dane są zbierane za pomocą:

Obowiązkowy spis rolny 2020 kończy się 30 listopada.

"W spisie nie pytamy o majątek rolników. Podmiotem spisu jest gospodarstwo rolne. Pytamy o składowe elementy gospodarstwa rolnego (procentową ilość, a nie ich wartość)", podkreśla GUS.

Spis jest przeprowadzany co dziesięć lat.

- To duże przedsięwzięcie i dla statystyki, i dla rolników. I duża odpowiedzialność. W oparciu o wyniki spisu rolnego podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące polityki rolnej oraz te gwarantujące bezpieczeństwo żywnościowe w kraju - podkreśla Aleksandra Sarnowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rolnik jak chemik i biznesmen. "Dlatego spis rolny jest złożony", wyjaśnia GUS - Gazeta Pomorska