Spis treści
Podatki zasilają gminy
Ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego określa, że wpływy z podatku od środków transportowych stanowią źródło dochodów własnych gminy, co daje finansową samodzielność. Ministerstwo Finansów, w uzgodnieniu z Ministerstwem Infrastruktury, przedstawiło stanowisko ws. postulatu izb rolniczych o zwolnienie w przepisach dla rolników.
Zdaniem resortu, wprowadzenie zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych spowodowałoby ograniczenie wpływów z tytułu poboru, w efekcie gminy miałyby uszczuplony budżet. Z tytułu utraconych dochodów musiałyby one uzyskać rekompensaty.
Z uwagi na powyższe nie przewiduje się wprowadzania dodatkowego zwolnienia w zakresie podatku od środków transportowych, informuje MF.
Samochód ciężarowy to pojazd rolniczy?
Obecnie proces rejestracji pojazdu opiera się o określenie jego rodzaju i przeznaczenia. W dowodzie rejestracyjnym te informacje widnieją osobno jako dwie rubryki. Zgodnie z tą klasyfikacją określenie „rolniczy” pojawia się jedynie w polu „RODZAJ POJAZDU” w przypadku ciągnika rolniczego oraz przyczepy ciężarowej rolniczej. Resort przypomina, że wśród pojazdów niepodlegających rejestracji (nie mają dowodu rejestracyjnego) znajduje się przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy.
Czy zatem istotne jest określanie, czy samochód ciężarowy, ciągnik siodłowy czy naczepa są rolnicze? Takie informacje nie rozwiązują wskazanego problemu, zakwalifikowanie rodzaju nie wpływa na to, jak będzie on wykorzystywany. Obecnie opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych nie podlegają przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym mają dopuszczalną masę całkowitą 7 ton i więcej, jeśli są związane z działalnością rolniczą prowadzoną przez płacącego podatek rolny.
Oznacza to, że o wyłączeniu tego środka transportowego z podatku od środków transportowych decyduje sposób jego wykorzystywania, a nie wpis w dowodzie rejestracyjnym, czytamy w odpowiedzi dla KRIR.
Podatnik podatku rolnego może potwierdzić wykorzystywanie naczep i przyczep w swej działalności odpowiednim oświadczeniem, ale przepisy ustawy nie zawierają wymogu potwierdzania faktu związania naczepy lub przyczepu wyłącznie z działalnością rolniczą. Tak więc wpis w dowodzie nie przesądza o wykorzystywaniu pojazdu.
Źródła: KRIR, MF
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?