Kwestię pracy w czasie kwarantanny rolnika na prośbę Wielkopolskiej Izby Rolniczej wyjaśnia Szymon Giżyński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zaznacza, że są możliwe 2 wersje.
Rolnik na kwarantannie i praca w swoim gospodarstwie
Szymon Giżyński przywołuje komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego, z którego wynika, że rolnik pozostający w kwarantannie jest osobą zdrową, ale potencjalnie mógł mieć kontakt z osobą chorą. Jeżeli nie występują u niego objawy zakażenia, może wykonywać prace w swoim gospodarstwie. Są jednak pewne warunki dotyczące takiego rolnika:
- Nie może opuszczać terenu gospodarstwa i mieć kontaktu z innymi osobami.
- Należy zachować wysoki poziom higieny (mycie rąk, dezynfekcja rąk i powierzchni etc.).
- Dopuszczalne jest prowadzenie na terenie gospodarstwa prac polowych i zajmowanie się inwentarzem, jednakże zalecane jest stosowanie maseczki.
Rolnik na kwarantannie może pracować na terenie swojego gospodarstwa. Czyli gdzie?
Tu wiceminister podpiera się definicją z ustawy i Kodeksu cywilnego. "Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. 2019, poz. 1362), jako gospodarstwo rolne należy rozumieć gospodarstwo rolne w rozumieniu Kodeksu cywilnego, w którym powierzchnia nieruchomości rolnej albo łączna powierzchnia nieruchomości rolnych jest nie mniejsza niż 1 ha. Kodeks cywilny uważa za gospodarstwo rolne grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Dla przyjęcia, że poszczególne grunty stanowią jedno gospodarstwo rolne nie ma decydującego znaczenia ich wzajemne położenie, a więc to czy tworzą one zwarty kompleks, czy też są rozproszone lub czy znajdują się w granicach administracyjnych jednej, czy też kilku gmin. Istotne jest bowiem ich funkcjonalne powiązanie, które pozwala na stwierdzenie, że stanowią one zorganizowaną całość gospodarczą".
W przypadku wystąpienia objawów COVID-19 rolnik nie może pracować w gospodarstwie.
Jeżeli rolnik jest zdrowy, czyli nie został jeszcze przebadany lub po pierwszym badaniu nie wykryto wirusa
Wtedy może pracować na terenie gospodarstwa, będąc na kwarantannie. Rolnik może przemieścić się na pole oddalone od domu. Jednakże należy zachować podczas przemieszczania się na pole i podczas pracy w gospodarstwie rolnym wszelką ostrożność, postępować zgodnie z opracowanymi zaleceniami przez Główny Inspektorat Sanitarny. Przebywanie na kwarantannie ma ochronić innych przed zarażeniem. O tym czy jesteśmy zdrowi po kontakcie z chorymi decyduje jednoznaczny drugi wynik i decyzja w tej sprawie sanepidu.
Jeżeli rolnik jest chory, czyli został w organizmie odkryty koronawirus
Wtedy o dalszym postępowaniu wobec rolnika decydują służby sanitarne i lekarze - nie decyduje o tym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym przypadku nakazują one izolację osoby chorej od otoczenia, także wobec własnej rodziny. W przypadku ciężkiego stanu - kierują na leczenie do wyznaczonego szpitala. Osoba chora w tym przypadku nie może opuszczać domu lub miejsca wskazanego do pobytu podczas kwarantanny pod groźbą wysokiej grzywny. Chory rolnik nie może przemieszczać się także po gospodarstwie.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?