Rolnik nie zapłaci drugiej składki do KRUS, minister zapowiedział zwolnienie

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/TheArkow
Do 30 kwietnia 2020 rolnicy powinni opłacić drugą kwartalną składkę na ubezpieczenie społeczne. Minister Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział zwolnienie ze składek KRUS. Taka forma pomocy w związku z epidemią koronawirusa ma znaleźć się w tzw. Tarczy Antykryzysowej.

- Zwolnienie ze składek KRUS jest pierwszą pomocą dla rolników, która w związku z epidemią uzyskała zgodę rządu - przekazał 23 marca Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Zapis do projektu ustawy polega na zwolnieniu z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za II kwartał 2020 r. osób objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2020 r. poz. 174).

Składki za ten okres ma ubezpieczonym w KRUS sfinansować budżet państwa za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Resort przyznaje, że żywność zawsze będzie potrzebna i zawsze będzie na nią zbyt. Wskazuje przy tym, że rolnictwo jest jedną z branż, która odczuwa skutki epidemii. "Jednak zrywające się łańcuchy dostaw, kłopoty z przetwórstwem i eksportem mogą odbijać się na dochodach poszczególnych gospodarstw".

To Cię może też zainteresować

- W Tarczy Antykryzysowej pomagamy zakładom skupowym i przetwórczym, więc logiczne jest, że rolnicy uzależnieni od takich zakładów powinni otrzymać pomoc państwa - przekazał szef resortu rolnictwa.

Kwartalna składka w przypadku rolnika, który prowadzi gospodarstwo o powierzchni do 50 ha w I kw. 2020 roku wynosiła 408 zł, do 100 ha - 747 zł, do 150 ha - 1 083, do 300 ha - 1 422, powyżej 300 ha - 1 761 zł. Liczba płatników składek na ubezpieczenie społeczne rolników w III kwartale 2019 r. wynosiła nieco ponad 918 tys. osób.

Możliwe inne formy pomocy dla rolników

Jest to propozycja na obecny stan epidemii, wynika z zapowiedzi ministra. Zależnie od rozwoju sytuacji, będą podejmowane kolejne działania. - Trwają także prace nad innymi rozwiązaniami. Kłopoty mają całe branże np. kwiaciarstwo i szkółkarstwo i tym producentom rolnym także będziemy chcieli dać wsparcie – informował Ardanowski.

- Oczekujemy dodatkowych środków z UE na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów. Podczas najbliższego posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE , które odbędzie się w formie telekonferencji, będę wnioskował o dodatkowe środki unijne na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów oraz o umożliwienie przesunięcia niewykorzystanych do tej pory środków z PROW na te działania, które są w danych krajach szczególnie istotne - podkreślił minister rolnictwa.

Zwolnienie ze składek KRUS, jest analogicznie jak to które ma miejsce w przypadku ZUS.
Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera