Rolnik więcej wydaje czy zarabia? Tak wyglądała sytuacja gospodarstw domowych, także tych rolniczych, w 2021 roku

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Dane pokazują też, że gospodarstwa domowe na wsiach mają inny model żywienia niż tej miejskie.
Dane pokazują też, że gospodarstwa domowe na wsiach mają inny model żywienia niż tej miejskie. GettyImages/Pickone
Pandemia COVID-19 oraz rosnące ceny i koszty produkcji dotknęły w ubiegłym roku mnóstwo gospodarstw domowych. Mimo trudnych warunków sytuacja materialna nie jest kryzysowa. Rolnictwo daje 70 proc. dochodów gospodarstw domowych rolników, a sami gospodarze wydają na osobę mniej niż inne grupy społeczne.

- Gospodarstwa domowe rolników miały najniższy udział jeśli chodzi o wydatki w dochodach w 2021 roku – wynika z najnowszych analiz sytuacji gospodarstw domowych.

Dochody rolników w 2021 roku. Nie tylko z rolnictwa można się utrzymać

Główny Urząd Statystyczny opublikował zestawienie „Sytuacja gospodarstw domowych w 2021 r. w świetle wyników badania budżetów gospodarstw domowych". Z przeprowadzonych analiz wynika, że od lat najwyższy średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwach rolnych i średnie wydatki na osobę miały miejsce w gospodarstwach osób pracujących na swój rachunek poza gospodarstwem rolnym. Dochód wyniósł tam 2487 złotych na osobę.

Jeśli chodzi o udział wydatków w dochodzie rozporządzalnym, największy odnotowano u rencistów (79,7 proc.), najniższy w gospodarstwach domowych rolników (46,9 proc.). W 2021 roku najniższy dochód nie objął grupy rolniczej, ale na odwrót - rencistów. Przeciętny miesięczny dochód na 1 osobę wyniósł 1638 złotych, to o ponad 20 proc. niżej niż ogólnopolska średnia.

Warto zwrócić uwagę na wydatki rolników w dochodach gospodarstw domowych. Posiadali oni najniższy udział w ogólnych dochodach (46,9 proc.), ale też największą średnią kwotę nadwyżki z dochodu ponad wydatkami (1066 złotych).

Analizują te dane, można stwierdzić, że rolnictwo jest ważne dla ogólnego dochodu rodzinnego, ale stanowi tylko jego część, nie jest jedyną formą wsparcia budżetu.

Na co wydają rolnicy? Żywność ma kluczowe znaczenie

W ogólnym rozrachunku w 2021 roku spadło spożycie większości podstawowych produktów. Polacy jedli mniej cukru, mąki, oleju, mleka, warzyw, produktów zbożowych i mięsa, za to wzrosło zainteresowanie rybami, owocami morza, owocami i serami. Dane pokazują, że gospodarstwa domowe na wsiach mają inny model żywienia niż tej miejskie. Rolnicze gospodarstwa stawiają na pieczywo, produkty zbożowe, mięso i cukier, z kolei aglomeracje mają w diecie mnóstwo owoców i wody.

Co ciekawe, wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe w gospodarstwach rolniczych miały najwyższy udział (32,3 proc.) w ogólnej strukturze wydatków gospodarstw domowych. Na wsiach także miesięczny dochód rozporządzalny na osobę był mniejszy niż w mieście. Niewątpliwie wpływ na to ma ilość osób wchodzących w skład domostwa.

Źródło: GUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera