Rolnik zarobi na kredytach węglowych? KE musi opracować zasady. Na zmiany trzeba poczekać do 2023 roku

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Handel emisjami, w tym wspomnianym kredytem węglowym, jest możliwy, jeśli będzie opierał się na rzetelnych pomiarach.
Handel emisjami, w tym wspomnianym kredytem węglowym, jest możliwy, jeśli będzie opierał się na rzetelnych pomiarach. pixabay.com/meganelford0/zdjęcie ilustracyjne
Dwutlenek węgla to jeden z gazów, który przyczynia się do zmian klimatu. Zjawiska pogodowe często wpływają na pracę rolnika. Jak podaje Wielkopolska Izba Rolnicza, można temu zapobiegać, a dodatkowo na tym zarobić. Punktem wyjścia ma być wiązanie CO2 w glebie. Komisja Europejska ma opracować mechanizm, którego wdrożenie planowane jest na 2023 rok. Czy zatem rolnik będzie mógł zarabiać na węglu?

- Według tego projektu, rolnik będzie mógł sprzedawać tzw. kredyty węglowe o wartości wyliczonej na podstawie pomiarów zatrzymanego w danym gospodarstwie dwutlenku węgla – informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Praktyki rolnictwa węglowego

W tradycyjnym rozumieniu praktyk, np. orka powoduje uwalnianie dwutlenku węgla do atmosfery. Rolnictwo węglowe ma natomiast ograniczać tę emisję i zwiększyć stopień zatrzymania węgla w glebie. Gospodarz w myśl tego mechanizmu może m.in. stosować rośliny okrywowe i poplony, stawiać na uprawę bezorkową i właściwy płodozmian, aplikować nawozy organiczne, a także precyzyjnie nawozić azotem.

Korzyści z takiego działania są długoterminowe. Poprawiają jakość i żyzność gleby, jej zasobność w wodę i ograniczają koszty bezpośrednie produkcji.

- Jeśli do tego dołożymy zyski z kredytów węglowych oraz dotacje otrzymywane z ekoschematów w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej, to może okazać się, że znacząco poprawi się kondycja finansowa gospodarstw rolnych – dodaje WIR.

Wdrażanie rolnictwa węglowego

Izba zaznacza, że handel emisjami, w tym wspomnianym kredytem węglowym, musi opierać się na rzetelnych pomiarach, w rolnictwie na pomiarze ilości związanego CO2 w glebie. Co w tej sytuacji można zrobić? Podstawą jest przygotowanie planu rolnictwa węglowego dla danego gospodarstwa.

To też może Cię zainteresować

Plan powinien zawierać audyt sytuacji wyjściowej, plan działań oraz monitoring pomiarów związanych z sekwestracją węgla w glebie. We wdrażaniu warto wykorzystać cyfrowe narzędzia i wiedzę doradców rolniczych. Dzięki rzetelności możliwe jest autoryzowanie kredytu węglowego oraz jego sprzedaż na rynku emisji.

- Z odpowiedzią na to pytanie musimy poczekać do momentu opracowania przez Komisję Europejską zasad certyfikowania kredytów węglowych. Nie mniej jednak już dzisiaj można, a nawet trzeba, zastanowić się nad praktykami tego rolnictwa na poziomie gospodarstwa rolnego – podsumowuje swoje rozważania WIR.

Polska jest obecnie na etapie tworzenia Krajowego Planu Strategicznego. To właśnie w ramach unijnych ekoschematów będzie można finansować wspomniane praktyki.

Źródło: WIR/Andrzej Przepióra

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro