Rolnik – zawód coraz bardziej poważany społecznie

Redakcja
Największym szacunkiem w społeczeństwie cieszą się rolnicy prowadzący gospodarstwa rodzinne (na zdjęciu Zdzisław Kapica z Zawad)
Największym szacunkiem w społeczeństwie cieszą się rolnicy prowadzący gospodarstwa rodzinne (na zdjęciu Zdzisław Kapica z Zawad) Barbara Kociakowska
Zawód rolnika awansował społecznie. Badania robione przez CBOS pokazują, że zalicza się on do zawodów zasługujących na duży szacunek. Tak odbierało rolników aż 69 proc. ankietowanych osób. Co na to nasi gospodarze? Niektórym trudno w to uwierzyć.

I to wcale nie chodzi o rolników prowadzących gigantyczne gospodarstwa, ale o tych, które prowadzą gospodarstwa średniej wielkości. Warto dodać, że rolnik w społecznym odbiorze znalazł się przed takimi zawodami jak: księgowy, adwokat, przedsiębiorca, właściciel dużej firmy, informatyk, sędzia, policjant., nie wspominając już o politykach: radnych, posłach czy działaczach partii politycznych (zawody te znalazły się na samym dole hierarchii w odbiorze społecznym).

 
To nie jest prosty i łatwy zawód

Wyniki badań nie dziwią Bogumiły Roszczyk-Parzych, dyrektorki biura Podlaskiej Izby Rolniczej
– Widać, że społeczeństwo dojrzało do tego, by docenić rolę i znaczenie rolnika – podkreśla. – Przecież rolnik jest producentem żywności, a to bardzo odpowiedzialna funkcja w każdym społeczeństwie. 
Dodaje ona, że coraz bardziej przenika do świadomości społecznej, że zawód rolnika, nie jest wcale prosty i łatwy. Gospodarze muszą poruszać się w gąszczu przepisów, wymogów związanych z funkcjonowaniem w Unii Europejskiej. 

– I myślę, że właśnie to powoduje, iż  dziś zawód rolnika jest postrzegany na zupełnie innym poziomie – zauważa Bogumiła Roszczyk-Parzych. Dzisiaj rolnicy są bardziej wykształceni, często kończą studia, szkoły średnie rolnicze. Intelektualnie stoją na wyższym poziomie. 

Zazdroszczą rolnikom dopłat
– Poza tym pokazywanie problemów dotyczących gospodarzy powoduje, że ludzie uświadamiają sobie, że wcale nie jest łatwo być rolnikiem – dodaje dyrektorka biura Podlaskiej Izby Rolniczej. – Trzeba wypełniać mnóstwo różnych wniosków, formularzy. 
Mirosław Jancewicz ze wsi Łuszcze (gm. Czyże) nie odczuwa, by zawód rolnika był aż tak dobrze odbierany społecznie. – Myślę, że raczej jest niedoceniany pomimo tego, że rolnicy produkują żywność – mówi pan Mirosław. – Społeczeństwo zazdrości gospodarzom unijnych dopłat.
On sam jednak czuje, że robi coś ważnego. Wie, że jego zawód jest bardzo potrzebny innym. Dariusz Łostowski, rolnik ze wsi Ogrodniki (gm. Sejny) i doradca rolny, twierdzi, że wyniki badań go do końca nie przekonują. – Osobiście nie zauważam, by poważanie zawodu rolnika wzrosło aż w tak dużym stopniu – mówi Dariusz Łostowski. – Nie widzę tego w swoim otoczeniu.

Rolnictwo daje pracę

Z drugiej strony widać, że społeczeństwo docenia pracę i wysiłek, jaki trzeba włożyć w prowadzenie gospodarstwa. – W Polsce nie mamy rozwiniętych technologii – tłumaczy Łostowski. – Główną gałęzią eksportu jest przemysł spożywczy. Na wysokim poziomie stoi mleczarstwo. Dzięki temu powstają miejsca pracy. Ludzie to widzą i doceniają. 
Zauważa on też, że dzięki funduszom unijnym rolnicy zmodernizowali swoje gospodarstwa, kładą większy nacisk na ochronę środowiska. Powstały płyty i zbiorniki na gnojowicę, a nowoczesne maszyny w mniejszym stopniu zanieczyszczają środowisko. 

Naprawdę duży awans

W porównaniu do poprzedniego badania, które było robione pięć lat wcześniej, zawód rolnika awansował społecznie aż o osiem punktów. Oprócz rolnika wzrósł też prestiż większości zawodów robotniczych. 
Natomiast, jeśli prześledzimy prestiż zawodu rolnika od czasu PRL-u, widać, że było różnie. Raz jego notowania szły w górę, raz w dół. Na przykład w 1975 r. był dosyć nisko w hierarchii zawodów cieszących się dużym szacunkiem społecznym. Niżej był tylko robotnik budowlany niewykwalifikowany, referent w biurze oraz właściciel małego sklepu.

 Hierarchia zawodów według poważania społecznego:

  1. Strażak
  2. Profesor uniwersytetu
  3. Robotnik wykwalifikowany, np. tokarz, murarz
  4. Górnik
  5. Inżynier pracujący w fabryce
  6. Pielęgniarka
  7. Nauczyciel
  8. Lekarz Rolnik indywidualny na średnim gospodarstwie
  9. Oficer zawodowy w randze kapitana
  10. Księgowy
  11. Adwokat
  12. Przedsiębiorca
  13.  Właściciel dużej firmy
  14. Informatyk 
  15. Analityk komputerowy
  16. Sędzia
  17. Właściciel małego sklepu
  18. Dyrektor dużego przedsiębiorstwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rolnik – zawód coraz bardziej poważany społecznie - Gazeta Współczesna