Równe prawa dla kół gospodyń wiejskich. Sejm znowelizował ustawę

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Ile wyniesie pomoc dla KGW?
Ile wyniesie pomoc dla KGW? Krzysztof Kapica/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Sejm znowelizował ustawę o kołach gospodyń wiejskich. Na jej mocy prawa do finansowania zostaną zrównane, a pieniądze dostaną także te koła, które nie są zarejestrowane.

Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 390 posłów, jeden był przeciw, a 19 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Obecnie z dofinansowania mogą korzystać tylko te koła gospodyń wiejskich, które są zarejestrowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zmiana przepisów pozwoli przyznać dotacje pozostałym kołom, także tych z kółek rolniczych oraz nadać osobowość prawną tym, które jej nie posiadają.

Na etapie pierwszego czytania wniesiono 10 poprawek. Najważniejsza z nich zakłada, że koło zrzeszone dotychczas w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych nie traci statusu organizacji o charakterze społeczno-zawodowym. Zaproponowano też powołanie przez ministra rolnictwa wojewódzkich koordynatorów KGW przy Ośrodkach Doradztwa Rolniczego.

Okres wejścia w życie ustawy będzie skrócony do następnego dnia po ogłoszeniu, ze względu na to, że pieniądze dla kół muszą być wypłacone jeszcze w tym roku. Ministerstwo rolnictwa określiło, że na ten cel przeznaczone będzie w najbliższych latach 120 mln zł rocznie, a w razie potrzeby pula zostanie zwiększona z oszczędności budżetu rolnego.

Jak poinformował wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski, odpowiadając na pytania posłów, w 2024 r. maksymalny limit wydatków na pomoc dla KGW nie może przekroczyć 157 mln zł. Zapewnił, że w razie potrzeby środki na dofinansowanie kół zostaną zwiększone.

W Polsce jest obecnie ok. 16 tys. kół wpisanych do rejestru ARiMR zgodnie z ustawą z 2018 r., ok. 2,5 tys. kół działających na podstawie ustawy z 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz ok. 500 kół działających na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach.

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro