Rozpoczęła się fala upałów w Polsce. Słupki pokażą blisko 40 stopni Celsjusza? Alerty trzeciego stopnia możliwe w połowie tygodnia

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Polskie lato rozpoczęło się, słupki termometrów idą w górę.
Polskie lato rozpoczęło się, słupki termometrów idą w górę. Lucyna Nenow/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Prognozy pogody nie są łaskawe. Choć wielu z nas marzyło o ciepłym, słonecznym lecie, upały w dzień i w nocy osłabiają nasze organizmy. W całej Polsce mogą pojawić się alerty najwyższego stopnia. Najgoręcej będzie 30 czerwca i 1 lipca. - Temperatury mogą wtedy przekroczyć 35 stopni i osiągnąć nawet 37 - 39 stopni Celsjusza - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Fala upałów opanowała Polskę. Prognoza pogody na koniec czerwca i początek lipca

Początek tygodnia przyniesie upał, w znacznej części kraju temperatury przekroczą 30 stopni. To dopiero początek fali, meteorolodzy zapowiadają, że najgoręcej będzie 30 czerwca i 1 lipca. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmuje, że na termometrach zobaczymy ponad 35 stopni Celsjusza, a w niektórych częściach nawet 39 stopni Celsjusza.

Zagrożenie suszą hydrologiczną. To skutek panującego wyżu

Oprócz gorąca Polacy odczują też nasłonecznienie. Synoptycy zapowiadają wysokie UV, co wpłynie niekorzystnie na samopoczucie. Skutki napływu ciepłych mas powietrza najmniej mogą odczuć mieszkańcy zachodniej części kraju – tam może popadać i zagrzmieć. 27 czerwca w tamtych rejonach wydano kilka ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. Zagrożone są także powiaty na Lubelszczyźnie.

Uwaga na alerty najwyższego stopnia. Czerwony kolor obowiązuje powyżej 35 stopni Celsjusza

Pierwsza połowa tygodnia została oznaczona kolorem pomarańczowym, oznacza to drugi stopień upałów. Najwyższy poziom alerty osiągną w kilku miejscach od środy. Wtedy na czerwono zapali się m.in. centralna część Polski. Prognozy przewidują, że środa i czwartek przyniosą temperatury zbliżające się do 40 stopni. Warto wspomnieć, że rekordowe temperatury powietrza zanotowano w 1921 roku – w Zbiersku w Wielkopolsce było 40 stopni, w Prószkowie na Opolszczyźnie aż 40,2 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura utrzyma się także w nocy, co niekorzystnie wpłynie na odpoczynek.

Skutki ciepła odczuwalne w przyrodzie. Jak bronić się przed upałami?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, aby w czasie upałów jak najmniej wysilać organizm. Najlepiej pozostać w domu, a jeśli musimy z niego wyjść, należy nawadniać organizm i pamiętać o nakryciu głowy.

Fala upałów niekorzystnie wpływa na sektor rolniczy. Zwierzęta cierpią przez wysokie temperatury, wiele plantacji może być dotkniętych suszą. Brakuje wody, a niektóre ze zbóż narażone są na rozwój pleśni lub chorób. Rolnicy muszą wtedy ograniczyć aktywność fizyczną. Przy ponad 30 stopniach Celsjusza nie da się wykonać wszystkich prac. Ogrodnicy także narzekają, że gorące powietrze może zniszczyć niektóre gatunki kwiatów.

Aktualnie (stan na 27.06.2022) zagrożeniem pożarowym objętych jest kilka obszarów kraju, m.in. na Lubelszczyźnie, na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i w Zachodniopomorskiem.

Źródło: IMiGW, RCB, Lasy Państwowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera