Rusza Platforma Żywnościowa, nowe narzędzie do handlu dla rolników. Na początek pszenica

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
1 marca ruszyła Platforma Żywnościowa, która ma działać na zasadzie internetowej giełdy dla produktów rolnych. Na razie w pilotażowym działaniu handlować można pszenicą.

Projekt Platforma Żywnościowa jest realizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w konsorcjum z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego i Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Finansuje go Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Platforma działa na zasadach giełdy papierów wartościowych. Od 1 marca do końca sierpnia trwa pilotaż systemu. Na początek handlować można pszenicą w trzech rodzajach: o bardzo wysokich paramentach jakościowych, konsumpcyjną i paszową. Sprzedaż opiera się o kontrakty typu spot, czyli rozliczane po aktualnych cenach z natychmiastową dostawą towaru. Najmniejsza ilość, jaką można wprowadzić na giełdę jest 25 ton.

- Platforma żywnościowa to zorganizowany rynek giełdowy dla wybranych towarów rolno - spożywczych. Sprzedaż odbywa się w formie elektronicznej. W tym miejscu spotyka się podaż z pobytem. Program na podstawie danych ustala cenę kursu dnia, która obowiązuje w transakcjach. Ten jednolity kurs pozwala na określenie cen, jakie na asortymencie występują i wpływa na wszelkie transakcje, jakie odbywają się w naszym kraju - mówi Jacek Toś, dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Kielcach. - Korzyściami, jakie mają płynąć z jej funkcjonowania jest ograniczenie kosztów, koncentracja podaży, bezpieczeństwo i stabilizacja transakcji, przejrzysty sposób ustalania ceny, nowe kierunki dystrybucji, stała jakość i terminowość dostaw.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wraz ze Świętokrzyskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego organizuje szkolenia z działania platformy. We wtorek, 3 marca w restauracji Żmigród w Opatowie, w środę, 4 marca restauracji Złota Róża w Sędziszowie w powiecie jędrzejowskim, każdego dnia spotkanie zaczyna się o godzinie 10.

Projekt przewiduje także sprzedaż aukcyjną, która została wprowadzona dodatkowo, po konsultacjach z rynkiem, i skierowana do tych podmiotów, które będą sprzedawały przez własne magazyny autoryzowane.

JAK HANDLOWAĆ NA PLATFORMIE ŻYWNOŚCIOWEJ?

Handel odbywa się w formie elektronicznej poprzez Domy Maklerskie i System Magazynów Autoryzowanych. W obrocie towarowym bierze udział także Izba Rozliczeniowa, która prowadzi rozliczenia finansowe między stronami transakcji.

Szczegółowe informacje o warunkach przystąpienia i działania na platformie można naleźć na Platformie Żywnościowej i na stronie www.tge.pl.
Potrzebne dokumenty są na tge.pl/regulacje#rynek-rolny

By móc handlować na platformie należy złożyć wniosek o uczestnictwo w Systemie Magazynów Autoryzowanych (SMA), który jest organizowany na potrzeby giełdowego Rynku Towarów Rolno -Spożywczych (RTRS).

Magazyny Autoryzowane są jednym z podstawowych elementów funkcjonowania Platformy Żywnościowej. To sieć profesjonalnych magazynów zorganizowana na zasadach kreślonych przez giełdę. Celem funkcjonowania SMA jest zapewnienie możliwości składowania towarów będących przedmiotem obrotu giełdowego i prowadzenia rozliczeń transakcji zawieranych na giełdzie.

Rola magazynów autoryzowanych jest kluczowa dla funkcjonowania platformy, gdyż wyłącznie towar składowany w takich magazynach będzie mógł być przedmiotem obrotu na tym rynku. Uczestnictwo magazynów w SMA jest dobrowolne, wymaga jednak uprzedniej autoryzacji magazynu i zawarcia z Giełdą stosownej umowy w uproszczonym trybie, na warunkach wynikających z Regulaminu Uczestnictwa w Systemie Magazynów Autoryzowanych.

Przystąpienie do powstającej sieci Magazynów Autoryzowanych stanowi dla właścicieli magazynów doskonałą szansę rozszerzenia działalności o świadczenie usług przechowywania zbóż uczestnikom nowego rynku rolnego, a także możliwość zróżnicowania dotychczasowych form handlu, poprzez wykorzystanie nowego kanału zbytu dla własnego towaru. Do końca sierpnia, czyli przez okres pilotażowy, dołączenie do systemu będzie bezpłatne.

Giełda oferuje do wyboru dwie opcje uczestnictwa w tym systemie jako:

  • Uczestnik SMA świadczący odpłatnie usługi przechowywania zbóż należących do innych podmiotów działających na RTRS, przy czym uczestnik taki zachowuje również prawo do oferowania na Giełdzie własnego towaru,
  • Uczestnik SMA nieświadczący usługi odpłatnego przechowywania zbóż, mający możliwość oferowania do sprzedaży na Giełdzie zboża wyłącznie we własnym imieniu poprzez aukcje.

CZYTAJ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rusza Platforma Żywnościowa, nowe narzędzie do handlu dla rolników. Na początek pszenica - Echo Dnia Świętokrzyskie