Ruszył sezon na choinki. Będzie ich mniej niż rok temu

Ewa Bilicka
Klientów z każdym dniem przybywa. Najpopularniejszego świerka kłującego może w tym roku nie starczyć dla wszystkich chętnych - mówi Dominik Pikos ze szkółki drzewek w Zawadzie.
Klientów z każdym dniem przybywa. Najpopularniejszego świerka kłującego może w tym roku nie starczyć dla wszystkich chętnych - mówi Dominik Pikos ze szkółki drzewek w Zawadzie. Paweł Stauffer
Mszyca wiosenna, a latem susza mocno dały się we znaki także plantacjom, więc drzewek jest mniej. Straż leśna i policją zaczynają patrolować lasy, by chronić je przed amatorami darmowych choinek.

Z kupnem świerka kłującego warto się pospieszyć - twierdzi Dominik Pikos ze szkółki drzewek w Zawadzie pod Opolem. - Bo te choinki mogą szybko zniknąć z placu, jest ich  mniej niż w ubiegłym roku. Powód to upalne lato i susza, a na  dodatek wiosną atak mszycy.

 

Pan Andrzej z Dobrzenia Wielkiego już wczoraj przyjechał na tamtejszą plantację po choinkę, bo też boi się, że wkrótce nie będzie miał wyboru. - Mieszkam niedaleko i widzę, że sporo aut wyjeżdża stąd z drzewkami - mówi.

 

Jak dodaje Krzysztof Kessler z plantacji dobrzeńskiej, w tym roku - jak na razie - klienci najczęściej pytają o  drzewka w doniczkach. - Liczą, że po świętach przechowają je w chłodnym miejscu, a później posadzą w ogródku. Szanse są pół na  pół. Wszystko zależy  od tego, jakie warunki choinka miała w domu, czy nie było jej tam za ciepło.

 

Dominik Pikos doradza: - Dziś najwięcej złego drzewkom robi ogrzewanie podłogowe. Jeśli stawiamy choinkę na podłodze tak właśnie ogrzewanej, należy najpierw położyć pod  drzewko matę izolacyjną. No i trzeba systematycznie podlewać.

 

Coraz więcej Opolan kupuje choinki na plantacjach, a nie wszyscy wiedzą, że oferują je także leśnictwa. - Zaplanowano, że w nadleśnictwach Opolszczyzny sprzedanych zostanie w tym roku około 3 tysięcy choinek. To sosny i świerki. Polecamy takie drzewka, bo są w pełni ekologiczne, ładnie pachną, no i przede wszystkim są tańsze od może ładniejszych, ale nie swojskich odmian uprawianych na planacjach - argumentuje  Wojciech Jaroń z Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. - Wystarczy zadzwonić do najbliższego nadleśnictwa i umówić się na odbiór drzewka.

 

Jeśli zaś ktoś chciałby „na własną rękę” coś ściąć w lesie - niech ma się na baczności. Rozpoczęła się akcja „Choinka”, co oznacza, że lasy opolskie będą codziennie patrolowane: - Patroli straży leśnej będzie około 15. Strażników mają wspierać policjanci - informuje Wojciech Jaroń.

 

Okazuje się, że wciąż trzeba chronić  choinki i tzw. stroisz przed złodziejami. Co roku w okresie przedświątecznym strażnicy zatrzymują 10-15 osób usiłujących wynieść z lasu drzewka lub gałązki na  stroiki.

 

Ile w tym roku  zapłacimy za choinkę:

  • Mały świerk w doniczce (0,5-0,8 m wysokości) -  40 zł
  • Świerk w doniczce do 1,8 m wysokości - od 80 do 100 zł
  • Cięty świerk srebrny o wysokości  2,5 metra - 100 zł
  • Jodła kaukaska cięta  o wysokości  1,80 m - 150-160 zł
  • Świerk pospolity cięty  kłujący o wysokości 2 metry - 75 zł
  • Świerk srebrzysty w doniczce 90 cm - 23 zł.
  • Wiązka gałązek z lasu - 15 zł
  • Sosna z lasu,  wysokości  2,5 metra, cięta - 40 zł
  • Świerk z lasu, cięty,  wysokości 1,8 m - 40 zł.

(ceny z  opolskich plantacji, Lasów Państwowych, supermarketów)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ruszył sezon na choinki. Będzie ich mniej niż rok temu - Nowa Trybuna Opolska