Rybołowy są już po zimowych wakacjach. Wracają na swoje lęgowiska w regionie

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Po zimie rybołowy wracają na swoje lęgowiska.
Po zimie rybołowy wracają na swoje lęgowiska. Pexels
Po zimie spędzonej w ciepłych krajach rybołowy powróciły na Ziemię Lubuską. Te drapieżne ptaki czują się tu jak w domu, bo mocno zalesiony oraz obfitujący w jeziora i rzeki region jest dla nich idealnym miejscem do zamieszkania i rozmnażania.

Są pod ścisłą ochroną

Rybołowy to niezwykle rzadkie ptaki, które w naszym kraju narażone są na wyginięcie. Obecnie w Polsce żyje zaledwie około trzydziestu par lęgowych rybołowa. Tylko na terenie województwa lubuskiego takich par jest jedenaście.

Jesteśmy jedną z ostoi tego niezwykle rzadkiego gatunku. Gniazduje tu ponad trzydzieści procent krajowej populacji rybołowa. Rybołowy to prawdziwa perełka lubuskiej przyrody i gatunek flagowy naszego regionu, o który dba rzesza miłośników przyrody, ornitologów, i leśników - mówi Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie.

Budują im sztuczne gniazda

W Lubuskiem od ponad dekady prowadzony jest specjalny program ochrony rybołowa. Jednym z jego najważniejszych elementów jest montaż sztucznych gniazd na specjalnie wyselekcjonowanych drzewach oraz słupach linii wysokiego napięcia. Montowanie nowych gniazd ma zachęcić rybołowy do osiedlania się w nich i wydania na świat potomstwa.

Te okazałe drapieżniki gniazdują w wyjątkowy sposób. Gniazda zawsze budują na wyeksponowanych i górujących nad otoczeniem drzewach lub słupach energetycznych, a przy tym ich nie ukrywają na przykład w koronach drzew, jak to robią inne drapieżniki. Raz wybrane miejsce do założenia gniazda, wykorzystywane jest nawet przez kilkanaście lat - tłumaczy Michał Bielewicz.

Na terenie województwa lubuskiego takich sztucznych platform lęgowych jest już kilkadziesiąt. Znajdują się w miejscach oferujących rybołowom dostatek pożywienia i względny spokój. W ubiegłym roku takie nowe lokum zostało zamontowana na jednym ze słupów linii elektroenergetycznej na terenie Nadleśnictwa Kłodawa.

Przeczytaj również: Nowy dom czeka na rybołowy. Na terenie Nadleśnictwie Kłodawa stanęła specjalna platforma lęgowa dla ptaków!

Teraz będą wysiadywać jaja

Rybołowy przylatują do Polski najczęściej na przełomie marca i kwietnia. W okolicach połowy maja samice składają jaja, których w lęgu jest najczęściej od dwóch do trzech.

Po odchowaniu młodych - najczęściej pod koniec sierpnia - rybołowy znów opuszczają nasz kraj i migrują na zimowiska położone w zachodniej i środkowej Afryce, pokonując odległość około pięciu tysięcy kilometrów - mówi Michał Bielewicz.

Rekordowy pod względem produktywności rybołowów żyjących na terenie województwa lubuskiego był rok 2020. Skuteczne lęgi zarejestrowano wówczas u 7 par ptaków, które łącznie odchowały aż 18 młodych. Po raz pierwszy potwierdzono też w województwie samodzielnie zbudowane gniazdo przez ptaki na drzewie - bez udziału człowieka i stymulacji gniazdowej. W ubiegłym roku skuteczne lęgi odnotowano u 6 par ptaków, które odchowały w sumie 16 młodych. Obecnie najważniejszą ostoją rybołowa w województwie lubuskim jest obszar Puszczy Barlinecko-Gorzowskiej oraz tereny lasów w okolicach Lubska.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rybołowy są już po zimowych wakacjach. Wracają na swoje lęgowiska w regionie - Gazeta Lubuska