Rynek azjatycki potrzebuje jaj. Korea Płd znosi cła

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W ciągu dziewięciu miesięcy 2021 roku Korea Południowa zaimportowała 7,8 tys. ton jaj.
W ciągu dziewięciu miesięcy 2021 roku Korea Południowa zaimportowała 7,8 tys. ton jaj. Pawel Lacheta/Polska Press
Księżycowy Nowy Rok to najważniejsze wydarzenie w chińskim kalendarzu. Koreański rząd zadeklarował, że monitoruje ceny produktów rolnych przed tym ważnym świętem. Na liście towarów, na które rośnie popyt znalazły się jaja.

Zdążyć przed Księżycowym Nowym Rokiem

Kontrola cen jest konieczna, aby ustabilizować inflacyjną presję przed tradycyjnym świętem. Koreański rząd chce wznowić import jaj, dzięki czemu unormuje sytuację podażową na swoim rynku.

Zagrożeniem dla Korei są rosnące straty w pogłowiu kur spowodowane wirusem grypy ptaków. Jak podaje KIPDIP, w tym miesiącu Korea Południowa sprowadzi 30 mln jaj ze Stanów Zjednoczonych.

Zniesienia cła na jajka

Co istotne, na kolejne sześć miesięcy, czyli do czerwca 2022 roku został przedłużony bezcłowy import jaj. Zerowe stawki celne będą obowiązywały dla kwoty 100 mln jaj lub produktów jajecznych miesięcznie. Porównując, wcześniej cła znajdowały się w przedziale 9-30 proc.

To też może Cię zainteresować

Rynek azjatycki w centrum zainteresowania

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz systematycznie monitoruje sygnały z rynków azjatyckich o silnym popycie na jaja konsumpcyjne i produkty przetwórstwa jaj pochodzące z importu. Dane pokazują, że rynek ten odpowiada za wysokie zamówienia z krajów europejskich.

- Z monitoringu prowadzonego przez analityków KIPDiP wynika, że po wrześniu 2021 roku unijny wywóz jaj i przetworów do państw trzecich (z wył. UK) był wyższy o 21,4 proc. w porównaniu do roku 2020 i wyniósł 215,0 tys. ton. Utrzymała się zatem dotychczasowa tendencja wzrostowa. W dalszym ciągu wysyłki napędzał silny popyt ze strony największego odbiorcy, czyli Japonii. Japończycy sprowadzili z UE w analizowanym okresie 59,1 tys. ton, co oznacza aż 18,5 proc. wzrost w porównaniu do roku 2020 – czytamy w komunikacie.

Wśród państw, które sprowadzały najwięcej towarów jajecznych z UE jest także Korea Południowa. W ciągu dziewięciu miesięcy 2021 roku importowała 7,8 tys. ton jaj i przetworzonych produktów, aż o 21,1 proc. więcej niż w 2020 roku.

Źródło: KIPDiP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera