Rysie i szakale złociste pojawiły się w naszych lasach. Jest też coraz więcej łosi

Lucyna Talaśka-Klich
Tego rysia Łukasz Gwiździel spotkał na początku tego roku na granicy nadleśnictw: Lutówko i Złotów. Leśnik twierdzi, że to nie jedyny ryś widziany na terenie RDLPToruń.
Tego rysia Łukasz Gwiździel spotkał na początku tego roku na granicy nadleśnictw: Lutówko i Złotów. Leśnik twierdzi, że to nie jedyny ryś widziany na terenie RDLPToruń. Łukasz Gwiździel
Do obecności wilków na Kujawach i Pomorzu już się przyzwyczailiśmy, ale w naszych lasach pojawiają się także zwierzęta, których dawno nie było lub należą do gatunków obcych.

- Na terenie administrowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu, żyją prawdopodobnie trzy rysie - mówi Zygmunt Krzemień, emerytowany leśnik i myśliwy z Komisji Hodowli Zwierzyny przy bydgoskim Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego.

Jednego z nich spotkał i uwiecznił na zdjęciach Łukasz Gwiździel z Nadleśnictwa Lutówko: - To było na początku tego roku. Ryś miał nadajnik, dotarł do nas od strony Drawska. Później widziano innego, bez nadajnika, szedł z północy.

Ryś jest mile widziany

- Z tego można się cieszyć, tym bardziej, że jedna para rysi może zajmować teren 2-3 powiatów - dodaje Zygmunt Krzemień. - Zatem wystarczy u nas miejsca nawet dla kilkunastu sztuk.

Z najnowszej inwentaryzacji zwierzyny wynika, że na terenie administrowanym przez toruńską RDLP żyje całkiem sporo, bo aż 1 408 łosi.

Maria Oset, główny specjalista ds. Łowiectwa w Zespole ds. Łowiectwa w RDLP Toruń twierdzi, że najwięcej tych zwierząt występuje w okolicach Torunia, Dobrzejewic i Skrwilna.

- Łosiom bardzo pomogło moratorium, czyli zawieszenie polowań i całoroczny okres ochronny - dodaje Krzemień. To moratorium wprowadzono w 2001 roku.

Szakal jest obcy

Z inwentaryzacji wynika, że na terenie toruńskiej RDLP doliczono się 93 szakali złocistych. To zwierzęta naturalnie występujące na Bałkanach, które docierają do nas m.in. od strony Czech, jak i przez Ukrainę. Jednak zarówno leśnicy jak i myśliwi ostrożnie podchodzą do tych danych. Przyznają, że szakala można pomylić np. z lisem lub z wilkiem.

Michał Wojcieszkiewicz, inżynier Nadzoru w Nadleśnictwie Zamrzenica twierdzi, że szakala złocistego widziano niedaleko Gostycyna.

To też może Cię zainteresować

Z kolei głównie w okolicach Piechcina żyją muflony  (to zwierzęta pochodzące z Sardynii i Korsyki). Może być ich łącznie 210.

Leśnicy obserwują, monitorują stan zwierzyny i widzą, że przybywa również innych gatunków obcych, takich jak np. jenot czy norka amerykańska. Norki (pochodzące z Ameryki Północnej uciekły z ferm hodowlanych na terenie byłego Związku Radzieckiego) i czują się u nas coraz lepiej. Podczas ostatniej inwentaryzacji doliczono się 2 276 sztuk tych zwierząt. Norki czynią spustoszenie w ptactwie wodnym, ale bardzo smakują im jaja także innych ptaków i są dla nich dużym zagrożeniem.

Jak wynika z inwentaryzacji kuropatw było 6 215, bażantów - 29 846.

Z mało saren i szaraków

- Coraz częściej borsuki giną w wypadkach komunikacyjnych - zauważa Wojcieszkiewicz. - To przykre, ale to znaczy, że jest ich coraz więcej.

Doliczono się 3 339 borsuków. Za to zajęcy szaraków - 62 004, dzikich królików tylko 1 638. - Zajęcy jest za mało - uważa Zygmunt Krzemień. - To efekt m.in. chemizacji w rolnictwie, upraw wielkołanowych, miedze to już rzadkość.
Jego zdaniem za mało jest także danieli (3 301 na terenie administrowanym przez RDLP Toruń) i saren (51 114), bo przybyło drapieżników, które żywią się ich mięsem.

To też może Cię zainteresować

A coraz więcej jest np. wilków. Zdaniem Honoraty Galczewskiej, rzeczniczki RDLP w Toruniu na naszym terenie jest ok. 200 tych zwierząt, głównie w Puszczy Bydgoskiej i w Borach Tucholskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro